Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Linux+ je jediným magazínem zcela věnovaným operačnímu systému GNU/Linux a příbuzným oblastem, který u nás vychází. Za necelý rok své existence si získal řadu příznivců a čtenářů (čtenost časopisu přesáhla již magickou hranici dvanácti tisíc měsíčně).
V současné době prochází celý magazín řadou změn. V první řadě je to samozřejmě změna šéfredaktora, kterým se od osmého čísla stane Martin Kysela, známý popularizátor a příznivce svobodného software a operačního systému GNU/Linux.
Kromě toho se čtenáři setkají také s prázdninovým bonusem v podobě dvou DVD, coby doprovodné přílohy časopisu, namísto běžných dvou CD. A to za stejnou cenu!
Aby toho nebylo málo, Linux+ má také svůj nový web, který se již blíží do finálního stádia spuštění. Naleznete jej na stránkách http://www.lpmagazine.org/cz/.
Máte-li zájem přidat se k redakčnímu týmu a přispět i svou troškou k rozvoji našich aktivit, kontaktujte nás a staňte se našimi autory. Nabízíme nejen finanční ohodnocení a možnost publikování vašich článků ve známém tištěném médiu, ale také šanci na zviditelnění se v zahraničí (Linux+ vychází v několika zemích Evropy a některé články jsou vzájemně přejímány).
V případě vašeho zájmu o spolupráci nás kontaktujte nejlépe na e-mailovou adresu redakce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: