Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Historie
Myšlenka konference LinuXchange vznikla před dvěma lety jako reakce na můj příspěvek v konferenci linux(zavinac)linux.cz. Stěžoval jsem si v něm, že je většina akcí pořádána ve velkých městech, jako je Praha, a tak je pro většinu zájemců z mého okolí nedostupná.
Po odeslání příspěvku začala druhý den přicházet lavina e-mailů. Psali mi zájemci o přednášky, ale také lektoři. Jediným dotazem jsem tak získal základní seznam lektorů i účastníků. Přesto jsem se neodvažoval tuto akci uspořádat a v tom smyslu jsem hledal lidi, kteří by konferenci spolupořádali. Potom přišel e-mail s výzvou. Vzpomínám si jen, že se jednalo o staršího pana učitele, jenž mi usnadnil rozhodnutí. Dovolím si uvedený mail ocitovat:
"Dobrý den, psal jste, že nemáte žádnou akci ve vašem okolí. Myslím, že po vašem příspěvku již máte dostatek lektorů i účastníků, se kterými byste mohl akci pořádat. Pokud si budou lidé stále stěžovat, věci nepůjdou kupředu. Doufám, že se vám vaše akce podaří."
Linuxchange 2003 proběhl bez větších problémů a i přesto, že se jednalo o první ročník, byl příznivě hodnocen na http://www.abclinuxu.cz. Tímto se ze mne stal organizátor akce LinuXchange 2003.
Nový ročník
Po ukončení LinuXchange jsem měl dobrý pocit - vše se zdařilo, až na pár maličkostí. Po několika měsících mi začaly přicházet e-maily s dotazy na nový ročník. Zároveň se objevily prosby o přesun do lépe dostupných končin. Mezitím (začátek léta) v Olomouci proběhlo posezení uživatelů svobodného a open-source software nazvané Open Party Olomouc, kterou organizoval GeBu. Vzhledem k odhadovanému počtu účastníků nového ročníku LinuXchange není možné akci pořádat v režii jediného člověka, a tak došlo ke spolupráci. Olomouc se tak stala hostujícím městem nového ročníku.
Zaměření konference
LinuXchange 2004 je další ročník setkání uživatelů svobodného a open-source software. Vítána je široká veřejnost i odborníci. Linux už není pouze pro odborníky a uzavřené skupiny z univerzit. Začíná se stávat plnohodnotnou platformou pro široké vrstvy uživatelů, kteří s ním mohou na konferenci získat své první pozitivní zkušenosti, nebo prohloubit dosavadní znalosti.
Call for Papers (Hledání přednášejících)
Přijďte se podělit se svými zkušenostmi nebo se pochlubit svými produkty. Rádi bychom pozvali i firemní školitele a také hledáme sponzory. Zveme také všechny, kdo mají zkušenosti z komunitních sítí. Přijďte a pomozte rozšířit povědomí o těchto sítích. Všechny nabídky k přednáškám budou posouzeny a v případě schválení pořadateli zařazeny do programu konference.
Každá vaše přednáška, kterou na konferenci přednesete, bude přínosem. Po čase se i díky vašim informacím a radám stane ze začínajícího uživatele uživatel znalý výhod svobodných a open-source programů. Přijďte sdílet své znalosti, a tak vzdělávat další generaci uživatelů.
Přihlášky
Přihlášky, návrhy přednášek a nabídky spolupráce posílejte na info(zavinac)linuxchange.org.Harmonogram
do 15. října 2004 - konec přijímání přihlášek přednášejících
do 20. října 2004 - ukončení přijímání nabídek komerční spolupráce a sponzoringu
do 22. října 2004 - zveřejnění programu
do 15. listopadu 2004 - ukončení registrace učastníků
20. - 21. listopadu 2004 - konání akce
http://www.linuxchange.org
info(zavinac)linuxchange.org
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: