Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Praha 24.ledna 2004
Čtvrtek 1.dubna je jako “Business Day” určen především odborným a firemním návštěvníkům, kontraktačním setkáním a jednáním. Další dva dny je veletrh otevřen široké veřejnosti. Letošní ročník naservíruje opět vydatnou porci tradičních účastníků, okořeněnou několika lákavými novinkami.
Veletrh je rozdělen na část výstavní a část konferenční. V konferenční části budete po celou dobu konání akce moci vyslechnout zajímavé přednášky a semináře, určené jak profesionálům, tak laickým zájemcům o proniknutí do světa svobodného software.
IBM, SUSE, NOVELL - GIGANTI NA LinuxExpo
Ti, kteří sledují dění okolo Linuxu bedlivě, by neměli vynechat dvě rozsáhlé konference, které v rámci veletrhu pořádají společnosti IBM a SUSE. Vstup na konferenci je umožněn všem návštěvníkům veletrhu, vzhledem k omezené kapacitě sálu však doporučujeme rezervaci na www stránkách veletrhu (www.linuxexpo.cz).
Společnost IBM je známa tím, že je schopna nejen trendy předvídat, ale i aplikovat je v praxi, a proto ne náhodou je Linux pro IBM jednou z klíčových oblastí. Na konferenci se dozvíte, jak IBM vnímá Linux a jaké s ním má plány do budoucna. Budou na ni představeny vybrané produkty z širokého portfolia jak IBM softwaru, hardwaru, tak i služeb a aplikací jejich obchodních partnerů. Prezentované produkty budou k vidění na stánku společnosti ITS, kde budou k dispozici také specialisté připravení zodpovědět případné dotazy účastníků.
Akvizice jedné z nejznámějších linuxových distribucí SUSE firmou Novell rozvířilo debatu o možných přínosech tohoto kroku pro linuxovou platformu. V pátek 2. dubna se budete moci v celodenním konferenčním bloku od zástupců obou firem dozvědět nejen podrobnosti o tomto spojení, ale i o všem, co vás v souvislosti se současností a budoucností SUSE Linuxu zajímá. Vyslechnout budete moci přednášky o novinkách v SUSE LINUX 9.1 a SUSE LINUX ENTERPRISE SERVER, stále žádanějších groupwarových řešeních, nebo třeba o platformě AMD 64.
Konference IBM proběhne ve čtvrtek 1. dubna , konference SUSE v pátek 2. dubna. Podrobný program a možnost registrace najdete na www.linuxexpo.cz.
FREE LINUXZONE - SVOBODNĚ DÝCHAT
LinuxExpo umožňuje každoročně zdarma prezentaci nekomerčním projektům a vzdělávacím programům. Ani letos tato část výstavy nebude chybět. Letos se navíc pořadatelé rozhodli věnovat této části samostatnou sekci veletrhu, nazvanou FREE LINUXZONE.
A jaké projekty se v rámci FREE LINUXZONE představí?
Fakt, že nepůjde o žádné okrajové záležitosti, dokazuje kupříkladu přítomnost zástupců OpenOffice.org. Tento vynikající a oblíbený kancelářský balík má nepochybně lví podíl na současném rychlém postupu Linuxu na pole desktopů. Chybět nebude ani lokalizační tým KDE, grafického prostředí, které v uživatelské přítulnosti mnohdy předčí i komerční operační systémy. Představí se známé i méně známé distribuce (České sdružení uživatelů Slackware, SLAX, DaNIX...), vývojářské týmy a zájmová sdružení (FreeNET). Z jiného soudku je například LCDaudio, MP3 přehrávač na LCD displeji.
VSTUPENKA OPĚT I ZDARMA
Stejně jako minulý rok, i letos mohou zájemci o návštěvu veletrhu LinuxExpo získat volnou vstupenku pouhou registrací na stránkách veletrhu. Vstupenka platí pro oba dny, kdy je veletrh otevřen veřejnosti: 2. a 3. dubna.
Aktualizované o podrobné informace o celé akci najdete na www.linuxexpo.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: