Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Praha 24.ledna 2004
Čtvrtek 1.dubna je jako “Business Day” určen především odborným a firemním návštěvníkům, kontraktačním setkáním a jednáním. Další dva dny je veletrh otevřen široké veřejnosti. Letošní ročník naservíruje opět vydatnou porci tradičních účastníků, okořeněnou několika lákavými novinkami.
Veletrh je rozdělen na část výstavní a část konferenční. V konferenční části budete po celou dobu konání akce moci vyslechnout zajímavé přednášky a semináře, určené jak profesionálům, tak laickým zájemcům o proniknutí do světa svobodného software.
IBM, SUSE, NOVELL - GIGANTI NA LinuxExpo
Ti, kteří sledují dění okolo Linuxu bedlivě, by neměli vynechat dvě rozsáhlé konference, které v rámci veletrhu pořádají společnosti IBM a SUSE. Vstup na konferenci je umožněn všem návštěvníkům veletrhu, vzhledem k omezené kapacitě sálu však doporučujeme rezervaci na www stránkách veletrhu (www.linuxexpo.cz).
Společnost IBM je známa tím, že je schopna nejen trendy předvídat, ale i aplikovat je v praxi, a proto ne náhodou je Linux pro IBM jednou z klíčových oblastí. Na konferenci se dozvíte, jak IBM vnímá Linux a jaké s ním má plány do budoucna. Budou na ni představeny vybrané produkty z širokého portfolia jak IBM softwaru, hardwaru, tak i služeb a aplikací jejich obchodních partnerů. Prezentované produkty budou k vidění na stánku společnosti ITS, kde budou k dispozici také specialisté připravení zodpovědět případné dotazy účastníků.
Akvizice jedné z nejznámějších linuxových distribucí SUSE firmou Novell rozvířilo debatu o možných přínosech tohoto kroku pro linuxovou platformu. V pátek 2. dubna se budete moci v celodenním konferenčním bloku od zástupců obou firem dozvědět nejen podrobnosti o tomto spojení, ale i o všem, co vás v souvislosti se současností a budoucností SUSE Linuxu zajímá. Vyslechnout budete moci přednášky o novinkách v SUSE LINUX 9.1 a SUSE LINUX ENTERPRISE SERVER, stále žádanějších groupwarových řešeních, nebo třeba o platformě AMD 64.
Konference IBM proběhne ve čtvrtek 1. dubna , konference SUSE v pátek 2. dubna. Podrobný program a možnost registrace najdete na www.linuxexpo.cz.
FREE LINUXZONE - SVOBODNĚ DÝCHAT
LinuxExpo umožňuje každoročně zdarma prezentaci nekomerčním projektům a vzdělávacím programům. Ani letos tato část výstavy nebude chybět. Letos se navíc pořadatelé rozhodli věnovat této části samostatnou sekci veletrhu, nazvanou FREE LINUXZONE.
A jaké projekty se v rámci FREE LINUXZONE představí?
Fakt, že nepůjde o žádné okrajové záležitosti, dokazuje kupříkladu přítomnost zástupců OpenOffice.org. Tento vynikající a oblíbený kancelářský balík má nepochybně lví podíl na současném rychlém postupu Linuxu na pole desktopů. Chybět nebude ani lokalizační tým KDE, grafického prostředí, které v uživatelské přítulnosti mnohdy předčí i komerční operační systémy. Představí se známé i méně známé distribuce (České sdružení uživatelů Slackware, SLAX, DaNIX...), vývojářské týmy a zájmová sdružení (FreeNET). Z jiného soudku je například LCDaudio, MP3 přehrávač na LCD displeji.
VSTUPENKA OPĚT I ZDARMA
Stejně jako minulý rok, i letos mohou zájemci o návštěvu veletrhu LinuxExpo získat volnou vstupenku pouhou registrací na stránkách veletrhu. Vstupenka platí pro oba dny, kdy je veletrh otevřen veřejnosti: 2. a 3. dubna.
Aktualizované o podrobné informace o celé akci najdete na www.linuxexpo.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: