Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V plné přípravě je největší středoevropská výstava a konference o Linuxu, Open Source software a informačních technologiích - LinuxExpo. Ačkoli už několik let nemá tato akce svým rozsahem, úrovní a specializací konkurenci, snaží se její pořadatelé LinuxExpo obohacovat o nové impulsy.
Mezi letošní zajímavosti bude patřit nepochybně konference Open-Government 2006, kterou připravuje Ministerstvo informatiky ČR ve spolupráci s organizací OSS Alliance. Hlavním tématem konference je využívání otevřeného softwaru a podpora otevřených formátů ve veřejné správě ČR. Na konferenci budou prezentovány případové studie různých subjektů z oblasti veřejné správy, které ve větší míře využívají ke svému provozu OSS/FS. Budou také prezentovány jednotlivé Open Source produkty, které jsou připravené pro provoz ve veřejné správě. Připojit se plánuje i Evropská komise se svou jednodenní akcí stejného zaměření v rámci programu IDABC, tzv. IDABC OSS Event.
Ani letos nebude vedle rozsáhlého konferenčního programu chybět doprovodná výstava. Díky této osvědčené kombinaci zůstává LinuxExpo atraktivní platformou pro prezentaci produktů a služeb nejen v oblasti Linuxu. Možnosti přesně oslovit cílovou skupinu využívá stále více firem, mezi něž patří dodavatelé software a hardware, systémoví integrátoři nebo třeba telekomunikační společnosti. První den LinuxExpa bude již tradičně patřit odborným a obchodním návštěvníkům.
LinuxExpo 2006 se bude konat v prostorách Hotelu Olympik v Praze ve dnech 10.-12.dubna 2006. Aktuální a podrobné informace najdete na www.linuxexpo.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: