Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
V Praze se ve dnech 22. - 23. června uskuteční odborná konference Unix-Linux Security 2004. Na akci vystoupí s přednáškami lidé z prostředí IT security i útočníci s dosavadní praxí. Mezi přednáškami najdete např. Forezní IDS analýzu i Představení nového doposud nepoužívaného způsobu skrývání v Linuxových systémech, právní rozbor používání značek svobodného software nebo registrovaných značek, který přednese právní specialista ze serveru Itpravo.cz. Byl obhájcem v kauze Unix a tak lze očekávat rozbor ze všech stran. Mezi další přednášky patří Haking, linuxová VPN, penetrační testy anebo např. Spamy, antiviry. Další zajímavá přednáška bude pojednávat o bezpečnosti OpenBSD. Více informací na www.sofwaremedia.cz/unix.
Pokud se zaregistrujete přes abclinuxu.cz na konferenci UnixLinux security 2004, získáte slevu 300 Kč a zaplatíte pouze 2 190 Kč. Kromě toho obdržíte za registraci na tomto serveru Mandrake 10.0 Linux v hodnotě 260 kč a FreeBSD 5.0 v hodnotě 250 Kč. Tato nabídka platí pouze pro registrované přes abclinuxu.cz. objednat
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: