Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Akce je určena široké odborné i neodborné veřejnosti se zaměřením na studenty informatických, ekonomických a marketingových oborů. Hlavním cílem je seznámení s možnostmi svobodného softwaru a otevřených technologií. Program obsahuje množství přednášek a seminářů s účastí akademické, komunitní i korporátní sféry.
„Jsme velmi rádi, že konferenci podporuje takové množství partnerů. Očekáváme, že setkání odborníků i laiků povede k diskuzi nad použitím otevřených technologií v praxi, a to nejen v akademické, ale zejména té firemní. Na principu setkání odborné i laické veřejnosti z obchodní i školské sféry je letošní ročník konference postaven,“ vysvětluje ing. Lukáš Macura, člen přípravného výboru.
Na konferenci se objeví příspěvky z praktického nasazení open source technologií ve velkém prodejním řetězci, v nemocnici nebo technologické firmě. Několik příspěvků se věnuje použití open source v životě univerzity, dále budou představeny technologie Jabber, Joomla nebo Moodle. Kromě dvou přednáškových sálů bude k dispozici také počítačová laboratoř s probíhajícími semináři (např. správa počítačových učeben).
Vstup na akci je volný, účastníci by se měli ve vlastním zájmu registrovat. Registrovaní mají zajištěn vstup, obdrží konferenční materiály a zúčastní se losování o ceny. Další informace naleznete na stránkách ors.slu.cz, kde jsou k dispozici také letáky k propagaci akce.
Lukáš Macura, přípravný výbor OSR 2009
Vlastimil Ott, Liberix, o .p. s.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: