Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Akce je určena široké odborné i neodborné veřejnosti se zaměřením na studenty informatických, ekonomických a marketingových oborů. Hlavním cílem je seznámení s možnostmi svobodného softwaru a otevřených technologií. Program obsahuje množství přednášek a seminářů s účastí akademické, komunitní i korporátní sféry.
„Jsme velmi rádi, že konferenci podporuje takové množství partnerů. Očekáváme, že setkání odborníků i laiků povede k diskuzi nad použitím otevřených technologií v praxi, a to nejen v akademické, ale zejména té firemní. Na principu setkání odborné i laické veřejnosti z obchodní i školské sféry je letošní ročník konference postaven,“ vysvětluje ing. Lukáš Macura, člen přípravného výboru.
Na konferenci se objeví příspěvky z praktického nasazení open source technologií ve velkém prodejním řetězci, v nemocnici nebo technologické firmě. Několik příspěvků se věnuje použití open source v životě univerzity, dále budou představeny technologie Jabber, Joomla nebo Moodle. Kromě dvou přednáškových sálů bude k dispozici také počítačová laboratoř s probíhajícími semináři (např. správa počítačových učeben).
Vstup na akci je volný, účastníci by se měli ve vlastním zájmu registrovat. Registrovaní mají zajištěn vstup, obdrží konferenční materiály a zúčastní se losování o ceny. Další informace naleznete na stránkách ors.slu.cz, kde jsou k dispozici také letáky k propagaci akce.
Lukáš Macura, přípravný výbor OSR 2009
Vlastimil Ott, Liberix, o .p. s.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: