Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
PRAHA, ČR, 11. února 2004: Dnes se na stáncích objevuje další číslo oblíbeného magazínu o Linuxu. Jedno CD je věnováno multimédiím a aktualizacím systému Mandrake 9.2 (více než 400MB), na druhém pak čtenáři najdou plnou OEM verzi systému LindowsOS 4.5 s patnáctidenním přístupem na aktualizační portál.
Tématem čísla jsou multimédia. Dlouhý článek o programu GIMP potěší snad každého, zejména čtenáře vlastnící digitální fotoaparát. Zajímavé jsou články o zvukovém systému ALSA a mixovacím programu Mixxx, který je napsán trošku netradičně - autor poskytuje podrobný návod, jak mixovat taneční muziku na Linuxu jako DJ.
V rubrice Hardware se sešly praktické návody na sledování televize s TV tunerem a úpravě digitálního videa. Dva velké srovnávací testy se týkají také multimédií - jeden je o videopřehrávačích a druhý o prohlížečích obrázků.
Vzhledem k tomu, že vyšlo nové jádro, číslo obsahuje text pojednávající o novinkách ve verzi 2.6. Martin Pohořelský v rubrice praxe popisuje současný stav možností skenování pod Linuxem. Další články z této rubriky jsou o CVS a Jabberu. Nechybí ani další díl seriálu o systémovém programování v jazyce C.
Z pravidelných rubrik jmenujme snad jen čtyřstránkový rozhovor s panem Krchem (Oracle ČR) a Linusem Torvaldsem (autor Linuxu). Číslo uzavírá recenze 3D hry Cube, která vyšla v nové verzi. Najdete ji na CD. Příjemné čtení!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: