Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Jistě jste si všichni všimli, že Linux úspěšně dobývá pole embedded systémů. Zatím se všichni v této oblasti zabývají tím, jak Linux "nacpat" do co nejmenších zařízení. Nikdo moc neřeší, jak na Linuxu tyto systémy i vyvíjet. Mám na mysli hlavně programátory a kompilátory. Já vím, třeba pro PIC najdete dost věcí, ale ne už třeba pro vytvoření JEDEC souboru pro nahrání do GALu nebo dokonce samotné naprogramování. A tak jsem si řekl, že by nebylo na škodu něco takového vytvořit. Asi před deseti lety jsem zkonstruoval universální programátor - tehdy pro Amigu. Na něm jsem se dost naučil a tyto poznatky bych chtěl zužitkovat ve vývoji nového, "otevřeného" hardware.
V první verzi jsem se pokoušel vyřešit možnost připnutí napájení a programovacího napětí na libovolný pin. Nějaké řešení mám, ale přijde mi, že za tu námahu to nestojí. V této verzi předpokládám výrobu nějakého univerzálního tišťáku, do kterého by šly osadit všechny běžné patice DIL a všechny I/O porty programátoru by se vyvedly na pájecí plošky a propojily drátem na příslušné piny. Je sice pravda, že bude pro každou skupinu IO jedna deska, ale výhodou bude maximální univerzálnost. Celá tahle deska by se zasunula do desky s porty. Na samostatné desce by byl měnič 12/24V a D/A převodníky pro programovací a napájecí napětí.
Jelikož nejsem zas tak dobrý programátor, rád bych našel pár splupracovníků. HW už nějak mám a hlavně jsem připraven zasponzorovat jeho vývoj. Tak jak vám to přijde? Měl by někdo zájem o spolupráci? Pokud ano, pište na marvin@mydatex.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: