abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Seznam hledá programátory PHP

    9. 11. 2005 | Reklama | Tiskové zprávy | 5286×

    I když hlavní technologie Seznamu je programovací jazyk C/C++ a Python, začal v těchto dnech hledat Seznam.cz i programátory PHP. Co k tomu tento zdaleka nejpopulárnější vyhledávač na českém internetu vedlo, jsme se zeptali jeho zakladatele Iva Lukačoviče.

    „PHP je úžasný skriptovací jazyk. Je velice vhodný na rychlé prototypování i seriózní práci. Má svá omezení, kvůli kterým máme pro skriptování raději Python, ale občas v Seznamu vyvíjíme i v PHP. Ovšem kromě programátorů PHP pochopitelně i nadále přijímáme programátory v Pythonu, C, C++ a administrátory Linuxu.“

    Jak vypadá technologické zázemí Seznamu?
    Hlavní platformou, na kterou Seznam.cz „jede“ je Linux, distribuce Debian. V serverovně máme přes 230 serverů s Linuxem. Pár desítek serverů pak jede na FreeBSD a Windows NT. K tomu všemu patří několik diskových polí (tuším čtyři), zálohovacích strojů, síťových prvků, UPSek a podobně. Z dlouhodobého hlediska jsme zdaleka největší odběratelé serverů v ČR. V poslední době roste počet našich serverů téměř geometrickou řadou. Pomalu se připravujeme na skutečnost, že naše zázemí bude mít víc jak tisíc serverů. Ze zahraničí víme, že se to dá celkem elegantně zvládnout.

    Proč tolik serverů?
    Rodinu serverů Seznam.cz navštíví denně kolem 1,5 milionu lidí (dle Netmonitoru). Každý z nich na našich službách stráví v průměru půl hodiny. Denně vygenerujeme přes 50 milionů zhlédnutých stránek. To vše si vyžaduje obrovské technické zázemí. Navíc u každé služby musíme počítat s obrovskou výkonovou rezervou. Například starou verzi Spolužáků navštívilo 10 tisíc lidí denně. Vyvinuli jsme verzi novou a prásk! Jen co jsme na ní spustili reklamu, přišlo na Spolužáky 120 tisíc lidí v jeden den. S takovým úspěchem jsme nepočítali a služba na to nebyla příliš připravená. Spolužáci jsou ale výjimka. Ostatní služby rostou pozvolna. Vyhledávání použije na Seznamu přes 600 tisíc lidí za den a e-mail si u nás vybírá kolem 700 tisíc lidí denně, pokud beru v úvahu i přístup přes POP3 a službu Email.cz. Novinky.cz čte v některé dny 480 tisíc lidí a počítám, že do konce roku pokoří půl milionovou hranici.

    Vy osobně jste spíše Linuxář, či BSDčkař?
    Kdysi před lety jsem pracoval jak s Linuxem, tak s BSD. FreeBSD tenkrát ještě neexistovalo, takže jsem koketoval s BSDI. BSD je podle mého názoru „čistější“ operační systém s daleko více konzistentním jádrem. Možná právě proto je BSD mírně stabilnější a výkonnější než Linux. Linux má však větší podporu. Rozdíl mezi stabilitou BSD a Linuxu není tak výrazný, aby se nám vyplatilo provozovat naše služby na BSD. Vyvíjet pro Linux je snazší.

    Jaké používáte databáze?
    Především MySQL, spolu s InnoDB. Některé starší služby používají ještě Oracle, ale i ty se snažíme pomalu přemigrovat na MySQL. Já osobně se těším, až bude k dispozici stabilní a odladěná MySQL verze 5. Uložené procedury sice znamenají další vrstvu při vývoji aplikací, ale skutečnost, že se databázové operace díky uloženým procedurám zrychlí a zaručí se daleko větší integrita dat, však hovoří pro používání uložených procedur.

    Takže to vypadá, že definitivně chcete „jet“ na Open Source technologiích…
    Nejenom, že jedeme, ale Open Source i sami vytváříme. Již dříve jsme uvolnili dvě významné technologie jako Open Source. Tou první je šablonovací nástroj TENG a tou druhou je FastRPC, což je rychlá obdoba protokolu XML/RPC. Open Source technologie pronikají i na naše desktopy. Pomalu přecházíme z MS Office na Open Office.

    Bojíte se toho, že když Oracle nedávno koupil InnoDB, kvalita tohoto produktu poklesne?
    Ano já osobně mám obavy o osud toho skvělého „storage enginu“. Oracle je společnost, která je tu od toho, aby databáze prodávala, a nikoliv aby podporovala Open Source.

    Jak probíhá vývoj nových služeb v Seznamu?
    Dvěma slovy: kreativně, ale organizovaně. Z minulosti víme, že to, co dokáže lidi totálně demotivovat, je nejasné zadání, neustálé změny v zadání, či přeskupování priorit. První části kódu začínáme psát, až když je 100% jasné, jak přesně bude služba vypadat a to do toho nejmenšího detailu. Na přípravné fázi služby, kdy se připravuje zadání a dělá grafická podoba, se může zapojit kdokoliv. Probíhá mnoho brainstormingů a debat. Těch se většinou účastním i já. I když takovýto postup může vypadat byrokraticky, zjistili jsme, že tímto způsobem jsme schopní vyvíjet služby daleko efektivněji. Vývoj našeho e-mailu trval tři měsíce. Zbytek tvořilo testování a migrace dat.

    Jak vypadá vývojové oddělení Seznamu?
    Všichni sedíme v jedné velké místnosti. Programátoři, project manageři i technici dohromady. Šéfem technického oddělení je Pavel Zima, 30letý sympaťák s precizním analytickým myšlením a obrovským charismatem. Vývojové oddělení pak vede jeho vrstevník Ondřej Procházka, s nesmírně pragmatickým přístupem k práci, velkým smyslem pro humor a hru ve stylu fair-play. Moje kancelář je umístěna přímo uprostřed vývojového oddělení. Nemám žádnou sekretářku, ani asistentku, která by rozhodovala, kdo se mnou smí mluvit a kdo nikoliv. Dveře mé kanceláře jsou celý den otevřené a kdokoliv do nich může vstoupit a probrat nějaký problém.

    Jak motivujete lidi ve vývoji?
    Myslím si, že největší motivací pro jakéhokoliv vývojáře je to, že pracuje na nějakém smysluplném projektu, že nikdo nemění v průběhu práce zadání, a že se projekt uspokojivě blíží k cíli. Ovšem z hezkých vizí se člověk nenají. Seznamáci jsou platově velice dobře hodnoceni. Senior programátoři k tomu navíc dostávají po nějakém čase ve firmě služební auto. Mým snem však bylo lidi více zapojit do té nádherné hry, které se říká byznys. Seznam.cz je soukromou společností, její akcie nejsou obchodovatelné, a proto nemá smysl vytvářet program opcí na akcie firmy. Místo toho jsem se rozhodl, že lidé v technickém a vývojovém oddělení budou mít podíl na zisku firmy. V záři jsme vytvořili program, ve kterém mají lidé nárok na X% ze zisku společnosti. Po dvou letech se podíl X zvedne a po třech letech se zvedne ještě jednou. Čím déle lidé ve firmě jsou, tím větší podíl na zisku dostanou. Spolu s tím roste i zisk společnosti, takže ve finále v Seznamu za pár let bude i pár milionářů :-), alespoň doufám. Pokud se tento program osvědčí, tak jej rozšíříme i na další části firmy.

    Co všechno je tedy potřeba udělat, aby se schopný PHPprogramátor stal Seznamákem?
    Ještě jednou opakuji, že kromě programátorů PHP přijímáme i schopné programátory Python, či C/C++. Uvítáme i administrátory linuxových serverů. Nejsnadnější způsob je poslat nám životopis na adresu kariera@firma.seznam.cz. A pokud se vám nechce životopis psát, stačí vyplnit dotazník na adrese http://firma.seznam.cz/dotaznik/.

    Co byste vzkázal lidem, kteří se bojí poslat do Seznamu životopis, protože jsou příliš ostýchaví?
    Nikdo je u nás neukousne. Jsme společnost plná mladých a sympatických lidí. Za pokus člověk nic nedá.

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.