Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
PRAHA, ČR, 16. března 2004: Tématem čísla je Internet, protože distribuce Gentoo Linux se instaluje za pomoci Internetu. V čísle je podrobný návod a čtenáři si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak se dělá ruční Linux. Velkou recenzí distribuce je pro toto číslo Debian Linux 3.0r2 a tohoto těžkého úkolu se zhostil Miroslav Kuře opravdu dobře.
Velký srovnávací test webových prohlížečů možná napoví, který že to prohlížeč jste ještě pod Linuxem nezkoušeli. Nechybí mnoho recenzí na nové verze programů a praktické návody. Na časté žádosti byl zařazen článek o tom, jak se kompilují programy v jazyce C. Z praktických návodů se dá ještě vyzdvihnout nový seriál GNU nástroje, kde se čtenář dozvídá jak používat linuxové filtry.
Z pravidelných rubrik je to například rozhovor s Luďkem Šafářem (SUSE ČR) a Ivanem Bíbrem (popularizátor Mandrake Linuxu u nás). Byli vylosováni také tři výherci, kteří vyhráli roční předplatné časopisu. Příjemné čtení!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: