Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
PRAHA, ČR, 16. května 2004: Hned v úvodu najdete dvě reportáže, první je věnována LinuxExpu 2004, kde společnost Softwaremedia také vystavovala, a druhá slovenskému Lug.conu 2004. Text GNU není Unix mapuje kompletní historii projektu GNU, Linuxu a zmiňuje všechny důležité osoby, které měly co do činění s GNU/Linuxem.
Recenze distribucí jsou hned dvě, SUSE 9.1 a Mandrake 10 CZ, rubrika software pak pokračuje recenzemi na Root Offline CD 2003 a AutoYast. Jako malou ochutnávku na červnové číslo věnované grafice redakce zařadila praktický návod na tvorbu loga v programu GIMP.
Rubrika Začátečníci je celá věnována systému KDE. Nově zařazená rubrika Servery pak obsahuje recenzi systému Sybase Adaptive Server Enterprise 11.5 a první část detailního praktického seriálu o Sambě. Srovnávací test snadných firewallů jistě potěší každého správce sítě, který chce mít rychle nainstalován router a firewall.
Linux a Wine, Webmin, další díl o GNU nástrojích a další část seriálu o programování v jazyku C, to jsou témata z Praxe. Nechybí pravidelné rubriky jako je Poradna nebo Aktuality. Lukáš Danihelka zpovídá pana Rona Gordona, ředitele programu Linuxu firmy IBM.
Vylosovali jsme dalších dvanáct výherců čtenářské soutěže, v níž ve spolupráci s portálem AbcLinuxu.cz pokládáme pár jednoduchých otázek, na něž čtenáři najdou odpovědi v aktuálním čísle časopisu. Určitě se vyplatí si jej předplatit. Na CD najdete live distribuci Aurox 9.3 a na druhém pak spoustu programů a her pro Linux, včetně hratelného dema hry Unreal Tournament 2004.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: