Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ve druhém čísle jsou hlavním tématem čísla Servery. Mezi nejpovedenější články čísla patří rozsáhlý Zope - aplikační server nebo článek o relační databázi PostgreSQL či článek o jmenných serverech.
Pro začátečníky je připraven druhý díl o programování v PHP nebo rozsáhlý návod Démoni, firewally atd. od úžasné Johanky Doležalové. V rubrice Hardware se dočtete o vypalování v Linuxu a v rubrice hry pokračování recenze hry Enemy Territory.
Na prvním CD je spousta užitečných programů jako Bluefish, Perl, PHP, Fetchmail, Bind, PostgreSQL a mnoho dalších. Na druhém CD Aurox Linux Live 9.1.
Toto číslo je posledním číslem připraveným pod taktovkou šéfredaktora Ondřeje Tůmy, kterému vydavatelství děkuje za rozjetí časopisu. Další čísla již budou v režii nového šéfredaktora Lukáše Zapletala, který je dlouholetým redaktorem předních linuxových webů Root a ABC Linuxu (které je hlavním mediálním a odborným partnerem časopisu Linux +).
Více informací na www.softwaremedia.cz Časopis je prodáván v síti prodejen Geco tabák ve všech hypermarketech České republiky, v síti prodejen Relay v pražském metru a na nádražích ČD a samozřejmě v běžných novinových stáncích.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: