Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
C++ -- Vala -- Javapozici, ale v této
Vala / \ / \ C++ Javapozici. ;) Teď vážně, myslím, že je to dobrý vysokoúrovňový jazyk, který ke svému rychlému běhu nepotřebuje žádný velký balast navíc.
public abstract Task? get (int index);Jenom int to může být, tralalala tralalala lala.
Nevím, jestli jsem správně pochopil tento komentář, ale pokud jde o to, že by ve Vale mělo být možné indexovat (public abstract Task? get (int index);Jenom int to může být, tralalala tralalala lala.
[]
) pouze hodnotou typu int
, tak to bych rád uvedl na pravou míru. Vala totiž umožňuje použití libovolného typu, stačí správně zadefinovat metodu get
. Ostatně i TaskManager
má tuto metodu definovánu jako
public new TaskCollection? get (string title)Pokud šlo o cokoliv jiného, omlouvám se za "nemístnou" odpověď. :)
sizeof(cokoliv) * něco_typu_int_který_může_být_záporný_a_dostanu_tak_kravinu
je naprosto vpořádku a nemůže se stát nic špatného
sizeof(int) <= sizeof(size_t)
chci spojit pole, je ok udělat malloc(něco_typu_int+něco_typu_int) i když to třeba přeteče a smaže pak pevný disk. Nebo mi to třeba dá malloc(-1) a po převodu na size_t mi to hodí třeba nějaký 0xFFFFFFFFFFFFFFFF.
using GLib; namespace bla { class Bla { static char[] join_array(char[] array1, char[] array2) { // TODO: copy elements int len = array1.length + array2.length; return new char[len]; } public static void main(string[] args) { char[] array1 = new char[int.MAX]; char[] array2 = new char[int.MAX]; char[] array3 = join_array(array1, array2); stdout.printf("array1.length = %d, array2.length = %d, array3.length = %d\n", array1.length, array2.length, array3.length); } } }Mi vyprskne:
(process:1800): GLib-ERROR **: gmem.c:195: failed to allocate 18446744073709551614 bytesUrčitě né proto, že na mé platformě 2G+2G je 4G, ale proto, že to jaksi přeteklo, náhodou to nesmazalo pevný disk, pak se to převedlo na size_t (resp. gsize, protože to alokuje přes g_new0 z glib) a vyprsklo to kravinu. Kdyby vala používala size_t, tak by se toto na mé platformě nestalo a program by běžel správně. Vala tak na mé platformě uměle omezuje velikost pole na INT_MAX, ǎckoli pak vygeneruje C kód a to mě omezuje SIZE_MAX. Výsledkem je omezení na MIN(INT_MAX, SIZE_MAX), na mé platformě je INT_MAX menší. A když náhodou dám Vale hint, že array_length_type je size_t, tak si nepomůžu, stejně to přetypuje na int:
[CCode(array_length_type = "size_t")] static char[] join_array([CCode(array_length_type = "size_t")] char[] array1, [CCode(array_length_type = "size_t")] char[] array2) { return new char[array1.length + array2.length]; } // --> static gchar* bla_bla_join_array (gchar* array1, size_t array1_length1, gchar* array2, size_t array2_length1, size_t* result_length1) { gchar* result = NULL; gchar* _tmp0_; gint _tmp0__length1; gchar* _tmp1_; gint _tmp1__length1; gchar* _tmp2_ = NULL; gchar* _tmp3_; gint _tmp3__length1; _tmp0_ = array1; _tmp0__length1 = (gint) array1_length1; _tmp1_ = array2; _tmp1__length1 = (gint) array2_length1; _tmp2_ = g_new0 (gchar, _tmp0__length1 + _tmp1__length1); _tmp3_ = _tmp2_; _tmp3__length1 = _tmp0__length1 + _tmp1__length1; if (result_length1) { *result_length1 = _tmp3__length1; } result = _tmp3_; return result; }
public class Boo : GLib.Object { string val; public Boo (string val) { this.val = val; } } public class Foo { private Boo _boo; public Foo (string val){ _boo = new Boo(val); } public Boo boo { get { return _boo; } set { _boo = value; } } public void debug () { stdout.printf ("_boo addr: %p\n", _boo); } } void main () { var foo = new Foo("I'm foo"); var tmp = foo.boo; foo.debug(); stdout.printf ("temporary boo addr: %p\n", tmp); stdout.printf ("refcount: %u\n", tmp.ref_count); foo = null; stdout.printf ("temporary boo addr: %p\n", tmp); stdout.printf ("refcount: %u\n", tmp.ref_count); }Výstup si může každý otestovat sám:
_boo addr: 0xd96e30 temporary boo addr: 0xd96e30 refcount: 2 temporary boo addr: 0xd96e30 refcount: 1Tedy, implicitně se vždy vrací owned, a pokud to má být jinak, musí se to vynutit. Obecně ale platí, že právě v případě různých Gee kontejnerů si na to prostě musí člověk dávat pozor, a vše hezky kontrolovat proti dokumentaci :) Pokud sem něco pochopil špatně, tak se omlouvám, ale z článku to takhle vyplývá.
Tedy, implicitně se vždy vrací owned, a pokud to má být jinak, musí se to vynutit.On to s tím "implicitně" asi nebude tak jednoduché. V případě TaskCollection.dump se vrací nově konstruovaný
string
, který bez použití owned
prostě zanikne s tím, jak skončí get
blok. Pokud se v tomto případě owned
vynechá, kompilátor hlásí warning a program segfaultuje. Stejně tak i tutoriál Valy říká:
In contrast to normal methods, properties always have unowned return value.a také
The keyword owned can be used to specifically ask a property to return a owned reference of the value, therefore causing the property value be reproduced in the object side.Ne že by to souhlasilo s výsledky toho příkladu...
Tiskni
Sdílej: