abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 7
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1962 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    20.10.2009 07:18 Martin | skóre: 10 | blog: Nádraží Perdido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Díky za článek. Vždy uvítám předžvýkání nějaké zajímavé nebo užitečné problematiky, jsem totiž většinou líný se prohrábávat dokumentací ke knihovnám. :-)
    20.10.2009 09:43 maertien(not logged in)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Diky za pekne osvetleni problematiky. Takoveto rychle uvody jsou nejlepsi inspiraci pro dalsi studium. fakt thx :-)
    20.10.2009 12:02 azurIt | skóre: 34 | blog: zatial_bez_mena
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    "Jej súčasťou je utilita pre prikazovu riadku, ktorá ..."

    slovo 'riadok' je muzskeho rodu ;)
    20.10.2009 14:45 Omyl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    ;) ale utilita (krásné české/slovenské slovo) je rodu ženského....
    20.10.2009 17:32 moo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    to nemeni nic na fakte, ze ono sklonovanie skutocne nie je spravne
    20.10.2009 20:09 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Ve slovenštině se, podobně jako v češtině, nedá používat 'riadok' i 'riadka'?
    20.10.2009 20:46 azurIt | skóre: 34 | blog: zatial_bez_mena
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    nie neda, 'riadok' je vzdy muz. ta chyba vyzera velmi smiesne, odporucam opravit.
    20.10.2009 21:16 snehuliak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    nominativ: riadok, genitiv: riadka cize "prikazovy riadok", nie "prikazova riadka" http://www.slex.sk/index.asp
    Grunt avatar 20.10.2009 12:46 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Ještě mohlo být napsáno něco k jeho cross-kompilaci. To je fakt lahůdka. Určitě doporučuju si pochuťiť.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Jardík avatar 20.10.2009 14:48 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    SHA1_Init(&c);
    SHA1_Update(&c,password,(unsigned long)strlen(password));
    SHA1_Final(sha1,&c);
    
    Už ani nemá cenu číst dál, protože v článku je jasně naznačen špatný způsob programování.

    strlen totiž vrací size_t a né unsigned long a nelze spoléhat na to, že size_t je stejně velký jako unsigned long. Pokud SHA1_Update opravdu chce unsigned long jako argument znamenající velikost bufferu, pak je to špatně navržená funkce.
    Věřím v jednoho Boha.
    20.10.2009 15:11 Andrej Herceg | skóre: 43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Deklarácia tej funkcie je
    int SHA1_Update(SHA_CTX *c, const void *data, size_t len);
    (teda aspoň v sha.h, v nápovede je stále unsigned long)
    Jardík avatar 20.10.2009 16:05 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Tak by si to mohl autor článku opravit. A pokud to tedy je v nápovědě tak pomrveno, tak mu budiž odpuštěno :-)
    Věřím v jednoho Boha.
    20.10.2009 16:49 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Autor už nie ;-) To musí Robert. Skutočne v man stránke je unsigned long a v headri je size_t. To pretypovanie by tam nemalo byť.
    20.10.2009 15:37 Zdenek Kotala
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Ono s rozhranim Openssl je problem. Bylo navrzeno dost nestastne a neni konzistentni. Nektere funkce napriklad nevraci chybu a podobne. Lepsi je pouzivat modernejsi EVP interface. Kazdopadne pokud nekdo zacina psat neco od nuly, je vhodne se poohlednout jinde. Napriklad PKCS11 je velice dobre definovany standard.
    20.10.2009 14:59 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Při psaní nové aplikace bych zvážil používat spíše Mozilla NSS. Například lidé z Fedory docela dlouho pracují na tom, aby to byla jediná crypto knihovna v jejich distribuci. Jednak toho zvládá nejvíc a
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    20.10.2009 15:47 Zdenek Kotala
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Souhlasim s tim, ze je treba se poohlednout jinde. Kazdopadne, ale pri vyberu je treba brat ohled na portabilitu. NSS obsahuje podporu spousty standardu. Takze spis jde o to vybrat ten standard, ktery je podporovan na nejvice platformach. Napriklad Solaris ma velice promakanou podporu na PKCS11 a to vcetne vazby na crypto HW a pro PKCS11 je podpora i v Jave. Obecne PKCS11 je hodne podporovany a existuje k nemu poradna dokumentace narozdil od OpenSSL.
    20.10.2009 19:04 [exa]
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Asi ti neco uniklo. PKCS#11 je standard a OpenSSL stejne jako NSS je knihovna ktera presne tenhle standard implementuje, spolecne s kupou jinych standartu; protoze samotne PKCS#11 jen diktuje jak se starat o klice a certifikaty, a bez ostatnich standartu by nam bylo celkem k nicemu, ze ano.
    21.10.2009 11:06 Zdenek Kotala
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    PKCS11 diktuje mnohem vice nez jak se starat o klice. Ma i sifrovaci funkce, digesty a podobne. Takze muze a take funguje naprosto samostatne. Viz specifikace. A je jen otazkou toho co se podstrci linkeru, ale API bude stejne.
    23.10.2009 03:25 kuly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Zkratka neni duvod nepouzit OpenSSL, proc tolik reci? :-)
    20.10.2009 16:08 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    A?
    20.10.2009 16:15 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    ... a pro někoho může být zajímavá podpora FIPS 140-2.

    Nějak mi to vypadlo, naštěstí je to v odkazovaném dokumentu.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    20.10.2009 16:21 Andrej Herceg | skóre: 43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Pracuje sa aj na tom, aby tá knižnica bola rýchlejšia? Napr. nedávno prerábal Linus sha1 funkciu v git a uverejnil aj porovnanie rýchlostí a tá funkcia je v knižnici OpenSSL oveľa rýchlejšia.
    20.10.2009 16:43 wake
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    promenna sha je pole 32 znaku. ne vsude je znak bajtovy.
    20.10.2009 18:41 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Výstup SHA jsou bajty, ne znaky.
    23.10.2009 03:30 kuly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Ale ta promena je definovana jako 32 charu a pak popsana jako 32 bajtu. A na tento nesoulad wake upozornil. Fildo, Fildo, ...
    Jiří Svoboda avatar 23.10.2009 07:41 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Ale to je správně, to je Céčko.
    23.10.2009 12:49 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Jak se v C jmenuje datový typ "8bitové číslo"?
    20.10.2009 18:25 [exa]
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    Trochu me mrzi ze se tak casto zapomina na GnuTLS a libgcrypt, prijdou mi na pouziti asi stokrat jednodussi nez OpenSSL. Nic proti, proste mi gnu nastroj sednul mnohem lip, navic me netizi licencni bordel a hrozna dokumentace, a spatlanina nesouvisejicich funkci (sifrovaci rutiny + BlockIO + TLS/SSL protokol ) v jedny knihovne :)

    jinak teda abych byl konstruktivni a jen neremcal, podobny priklad na SHA1 using "GNU Way":
    
    #include "gcrypt.h"  //...etc..
    
    gcry_md_hd_t digest=0;
    int num;
    char buffer[4096];
    FILE*instream=fopen("foo","rb");
    
    gcry_md_open(&digest,GCRY_MD_SHA1,0);
    while ((num = fread(buffer, 1, 4096, instream)) != 0)
        gcry_md_write (digest, buffer, num);
    
    char * result = gcry_md_read (digest,0);
    
    for(num=0; gcry_md_get_algo_dlen (GCRY_MD_SHA1) > num ; ++num)
        printf ("%02x",result[num]);
    printf ("\n");
    gcry_md_close (digest);
    
    
    a nekamenujte me jestli vam to nepude skompilit napoprvy, psal sem to skoro zpameti.
    23.10.2009 03:33 kuly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenSSL – použitie v aplikácii
    a spatlanina nesouvisejicich funkci Ale ony spolu dost uzce souvisi.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.