Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »nějak se vám sem vloudil celej další článek ))
sed 's/\<alloca\>/malloc/g' test.c
Já myslím, že Coccinelle je ukázka kam až může zajít opovrhování různými IDE.
Každé dobré IDE (než začnete argumentovat různými IDE ve stylu hračky pro děti přečtěte si ještě jednou to slovo dobré) má slušné nástroje refaktorizaci, což je v zásadě to, co programátor při změnách na 99,999% potřebuje.
Ale jinak dobře pojatý článek, autor má talent.
Refactoring je ale věcí OOP. Toto je pokus překonat jeden z problémů, které odstraňuje OO jazyk.
Jinak se nedá než nesouhlasit - dokonce bych založil hnutí osvěty na školách, kde studenty nutí psát v obyčejném textovém editoru. Výsledek je jenom ten, že jsou znechucení chybami jako jsou překlepy a složitostí vývoje. Člověk se totiž neučí celkovým počtem pokusů nýbrž jenom počtem těch, které jsou správně.
Refactoring je ale věcí OOP.Proč? Nebo jsem zaspal, když se měnil význam slova refaktoring (automatizované zlepšování existujícího kódu)?
Můžete mi prosím uvést nějaký nástroj stejných nebo lepších kvalit, než Eclipse nebo RR pro ne OO jazyk a se 100% úspěšností pro "automatizované zlepšování existujícího kódu"?
a*b
Ten priklad a*b je jeste brnkacka. V C++ muzete videt i tohle:
v1 = a.b();
v2 = a->c();
A co ted? Je "a" instance tridy anebo pointer? Navic trida "a" nema zadnou metodu "c". Po tom co jsem prisel o nekolik hodin zivota jsem prisel na to, ze "a" ma vnorenou tridu "x", ktera je potomkem "y" a "y" ma metodu "c". Navic trida "a" ma pretizeny operator "->" ktery umoznuje "pretypovani" na y.
Java refactoring v Eclipse rozhodne nefunguje na 100 %. Eclipse som sice len skusal, ale uz pri operacii Extract method nastali problemy a bola zmenena semantiku kodu (ale aspon ma IDE o tom informovalo). Mozno sa to uz zmenilo, no nie je to az tak davno, co som to skusal.
Rozhodne nechci hajit Javu, napsal jsem v ni vsehovsudy pouze jeden program, ale prave refactioring v Eclipse me utvrdil v tom, ze gcc zaostava. Eclipse ma integrovany kompilator a ten do prostredi dodava vsechny potrebne informace pro pochopeni kodu a nasledny refactoring. Takovy refactoring je uspesny ve 100% pripadu. Vubec se to neda srovnat s nastroji jako cscope nebo ctags. Nikde nenarazite na milion maker, ktera jsou do sebe zanorena do sebe takovym zpusobem ze nikdo nedokaze odhadnout co z nich vlastne vypadne - viz treba mozilla nebo alokace pameti v openldapu.
Tiskni
Sdílej: