Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
a zároveň zůstává velmi stabilním a odladěným systémem.Ten system je tak stabilni a odladeny, cim dale vice, az od nej jiz definitivne utekl i autor upstartu Scott James Remnant: Goodbye Ubuntu. Amater!
Je to smutný stav svobodného desktopu a svobodného softwaru obecně.To je hlavne problem Canonical a jeho uzivatelu, kteri nejsou schopni stabilizovat behem vyvojoveho cyklu nestabilni balicky z Debianu. Vzali si sousto na ktere nestaci.
že si z těch ne-LTS vydání udělali testovací verze.Pak potes koste. Ubuntu 12.04 LTS jsem byl nucen mesic pouzivat a oproti 6.04 LTS obrovske zhorseni stability. Plne chyb a nahodnych padu a muj celkovy dojem byl, ze jedine QA byl test kompilaci. Podle bugzilly bylo vse hlaseno, ale nereseno, takze to spise budi dojem nedostatku lidi nebo jinych priorit. Pokud maji zmrsene uz i tak zakladni systemove veci jako je soft raid, je lepsi se tomu vyhnout, nebot tady jde skutecne o data; pak nejsem vubec prekvapen, ze i Remnant odesel.
Vidim to tak, ze este nejaku tu chvilocku ostanem pri 10.04 a budem si hladat nejake distro s gnome2 (alebo niecim co sa tomu podoba).
Cim dalej je z Ubuntu jeden velky bordel, asi z toho chcu urobit windows vista 2 s adware-om.
Pokukoval som po tom. Asi pojdem tou cestou. Este by som bol ako tak schopny prijat cinnamon, vyzera tiez celkom pouzitelne. Ide mi najma o rychlu odozvu a nenarocnost.
Nainštaloval som túto verziu. Inštalácia išla bez problémov, len pri prihlasení došlo k nejakej chybe. Nasledoval reštart grafického prostredia a vrátilo ma to na prihlasovaciu obrazovku. Nakoniec som túto verziu odstránil z disku a vymazal iso image.
ani s vadným hardwarem jádro nepadne kolikrát plně na hubu.Nepsal jsem nic o kernelu.
Jediný pozorovatelný rozdíl dnes mezi distribucemi je, že se liší DE a jeho dodělávky a balíčkovací systémy.Problem je integrace distrubuce, ne kazda verze SW chodi stabilne se vsim a ruzne custom patche, ktere nejsou v upstreamu.
Nebude opravdu problém někde jinde?Prectete si co Remnant napsal, kod i bugzilla mluvi jasnou reci. Ubuntu pachuje plno veci od Gnome po Grub ci systemove knihovny, casto zpusobem ktery neni akceptovatelny pro upstream a tak je to v dalsi verzi zahozeno. Nekdy to pripomina spise sbirku hacku krisnutych s cargo cult programming.
Zda-li má někdo problémy, tak by měl zvážit to, jestli chyby nejsou způsobené špatnou instalací, instalačním souborem či hloupostí uživatele.To je nesmrtelná klasika, která mě vždycky potěší. V žádné takové diskusi nemůže chybět. Padá ti software xyz? To je rukama. Moc chytré. A věčné. Třeba dnes hned po ránu na mě hned při startu vybafly tři dialogy, oznamující pád systémových programů, mimo jiné zhučel update-applet. Takže bych moc rád věděl, jak konkrétně může havárie update-appletu při startu způsobit:
Mne praveze vyhovuje premiestnenie dolava, dost rychlo som si na to zvykol a zda sa mi to pohodlnejsie.
Tiskni
Sdílej: