V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
a zároveň zůstává velmi stabilním a odladěným systémem.Ten system je tak stabilni a odladeny, cim dale vice, az od nej jiz definitivne utekl i autor upstartu Scott James Remnant: Goodbye Ubuntu. Amater!
Je to smutný stav svobodného desktopu a svobodného softwaru obecně.To je hlavne problem Canonical a jeho uzivatelu, kteri nejsou schopni stabilizovat behem vyvojoveho cyklu nestabilni balicky z Debianu. Vzali si sousto na ktere nestaci.
že si z těch ne-LTS vydání udělali testovací verze.Pak potes koste. Ubuntu 12.04 LTS jsem byl nucen mesic pouzivat a oproti 6.04 LTS obrovske zhorseni stability. Plne chyb a nahodnych padu a muj celkovy dojem byl, ze jedine QA byl test kompilaci. Podle bugzilly bylo vse hlaseno, ale nereseno, takze to spise budi dojem nedostatku lidi nebo jinych priorit. Pokud maji zmrsene uz i tak zakladni systemove veci jako je soft raid, je lepsi se tomu vyhnout, nebot tady jde skutecne o data; pak nejsem vubec prekvapen, ze i Remnant odesel.
Vidim to tak, ze este nejaku tu chvilocku ostanem pri 10.04 a budem si hladat nejake distro s gnome2 (alebo niecim co sa tomu podoba).
Cim dalej je z Ubuntu jeden velky bordel, asi z toho chcu urobit windows vista 2 s adware-om.
Pokukoval som po tom. Asi pojdem tou cestou. Este by som bol ako tak schopny prijat cinnamon, vyzera tiez celkom pouzitelne. Ide mi najma o rychlu odozvu a nenarocnost.
Nainštaloval som túto verziu. Inštalácia išla bez problémov, len pri prihlasení došlo k nejakej chybe. Nasledoval reštart grafického prostredia a vrátilo ma to na prihlasovaciu obrazovku. Nakoniec som túto verziu odstránil z disku a vymazal iso image.
ani s vadným hardwarem jádro nepadne kolikrát plně na hubu.Nepsal jsem nic o kernelu.
Jediný pozorovatelný rozdíl dnes mezi distribucemi je, že se liší DE a jeho dodělávky a balíčkovací systémy.Problem je integrace distrubuce, ne kazda verze SW chodi stabilne se vsim a ruzne custom patche, ktere nejsou v upstreamu.
Nebude opravdu problém někde jinde?Prectete si co Remnant napsal, kod i bugzilla mluvi jasnou reci. Ubuntu pachuje plno veci od Gnome po Grub ci systemove knihovny, casto zpusobem ktery neni akceptovatelny pro upstream a tak je to v dalsi verzi zahozeno. Nekdy to pripomina spise sbirku hacku krisnutych s cargo cult programming.
Zda-li má někdo problémy, tak by měl zvážit to, jestli chyby nejsou způsobené špatnou instalací, instalačním souborem či hloupostí uživatele.To je nesmrtelná klasika, která mě vždycky potěší. V žádné takové diskusi nemůže chybět. Padá ti software xyz? To je rukama. Moc chytré. A věčné. Třeba dnes hned po ránu na mě hned při startu vybafly tři dialogy, oznamující pád systémových programů, mimo jiné zhučel update-applet. Takže bych moc rád věděl, jak konkrétně může havárie update-appletu při startu způsobit:
Mne praveze vyhovuje premiestnenie dolava, dost rychlo som si na to zvykol a zda sa mi to pohodlnejsie.
Tiskni
Sdílej: