Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dá se nějak Opera přimět k tomu, aby šlo psát do textových polí (například při psaní příspěvku pod nějaký blog) přes externí editor? Tedy něco jako umí plugin "It's All Text!" pro Firefox?
Tohle by mne také zajímalo. Zatím jsem, i přes velkou snahu, na žádné pohodlné řešení nepřišel.
Koukám, na screenshoty a máš hodně podobný vzhled - žádné menu a silně osekáno .
Jojo, mám to taky tak s jednou výjimkou - místo tuším "Lišty průběhu" mám stavový řádek (je mnohem užší) a tam mám vložené ty hlavní prvky (navigace, adresní řádek, vyhledávání...) kolem textu stavového řádku a taby až pod ním.
Pěkně napsáno, možná bylo vhodné ještě zmínit drobnosti jako automatickou kontrolu pravopisu s možností instalace slovníku, automatickou aktualizaci apod. Ale jestli ono by to nebylo nošení dříví do lesa ;)
Už tam funguje flash normálně, nebo stále žere opera podstatně víc CPU výkonu, než firefox na stejné stránce s flashem?
ked surfujem pod linuxom tak mi opera skoro vzdy zatuhne - zvacsa na youtube stranke (ked mam viac youtube okien)
firefox problemy nema. skusal som postupne updatovat na najnovsiu dev verziu. vzdy sice odstranili nejake nedostatky ale celkovo mam problem so stabilitou (opera bezi vo viacerych procesoch a niektory vzdy zahanguje)
samo
OPERAPLUGINWRAPPER_PRIORITY=0 opera &Alebo to rovno strcit do /etc/profile pre vsetkych.
opera v. 5 nemela ve sve dobe konkurenci. novejsi verze ale uz dost dlouho bezne nepouzivam. naposledy me "nepotesily" klavesove zkratky na prepinani tabu. da se to nejak zmenit?
Zkratky má Opera odjakživa nejlepší.Když s ní neumíš pracovat tak nemel nesmysly.
Příklad: přejít na nalší obrázek - zkratka pravý CTRL+šipky.
IE a posraný Firefox pro blbečky to neumí - zkratka levý alt+šipky - což se jednou rukou asi nedá .
Opera byla a je nej.
Opět lepší a rychlejší, než předchozí verze, konečně systém aktualizací (u distribucí Linuxu je to skoro jedno), ale v rychlostních testech výrazně pomalejší oproti Firefoxu nebo Chrome. Pokud jde o kvalitu renderingu, zamrzela mně nepodpora openvidea, google apps a chat na Facebooku, chybí mi však některá rozšíření, na která jsem si zvykl, např. Delicious, LastPass atd., což mě omezuje. Než se na mně někdo zbytečně sesype, tak bych rád jen připomenul, že se mi ten prohlížeč jinak celkem začíná líbit, je určitě skvělý, ale mám snad taky právo napsat, co tam nejde nebo v čem je horší oproti opensource či poloopensource hlavním konkurentům. (Ano, Firefox by například mohl být rychlejší v reakcích, souhlasím, to psát nemusíte, vývojové verze 3.6 jsou na tom lépe, ale jistě by ještě bylo fajn přidat...)
delicious bezne s operou pouzivam, stranka se mi libi - klikam add to delicious a dal se nestaram; integrace mozna neni tak pekna jako u FF (videl jsem to z rychliku), ale pro moje ucely vice nez dostatecna
Dá se nějak přizpůsobit vzhled systémovému nastavení? Mám na mysli zejména velikost písma v menu, na záložkách a vůbec v celém tom "interfejsu".
Nerozumím. Prosím vysvětlit jak pro blbce a bez zkratek. Díky
Tiskni
Sdílej: