Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:43
I když se jedná o proprietární program, má mezi PIM aplikacemi na GNU/Linuxu své místo. Tím spíš, že po nějaké době útlumu (způsobeném bankrotem firmy, která ho vyvíjela) byl tento projekt oživen a již vzniklo několik nových verzí.
Někomu by se mohlo zdát, že představovat další PIM program, a k tomu ještě proprietární, je zcela zbytečné. Tento názor nesdílím, Mulberry má - kromě toho, že se jedná o dlouhodobě existující aplikaci - řadu funkcí, kterými jiné programy nedisponují. Navíc patří mezi produkty, které jsou vyvíjeny pro více platforem současně (zde kromě GNU/Linuxu také pro MS Windows a Mac OS X), proto najde uplatnění v heterogenním prostředí.
Historie programu začíná v roce 1995, kdy Cyrus Daboo zahájil jeho vývoj (tehdy jen jako poštovního klienta) během svého působení na University of Cambridge. Po svém odchodu z univerzity ve vývoji pokračoval (hlavně proto, že o program měla univerzita zájem) a v srpnu 1996 byla dokončena první verze pro Mac OS. V následujících letech vznikaly (v rámci firmy Cyrusoft International) další verze s přibývajícími funkcemi. První linuxová verze byla vydána v roce 2001. Verze 4 (znamenající přerod v plnohodnotnou PIM aplikaci) vznikla v květnu 2005.
Narozdíl od některých jiných podobných aplikací není program Mulberry založen ani na Qt, ani na GTK+, a už vůbec není propojen s nějakým desktopovým prostředím. To je na jedné straně výhoda - nejsou problémy se závislostmi - ale i nevýhoda, protože uživatelské rozhraní se dá považovat za nevzhledné a částečně problematické (příliš velké fonty bez možnosti zmenšení apod). Působí to dojmem, že linuxová verze je tu "jen tak mimochodem, aby se neřeklo".
Instalační balík lze stáhnout ze stránek projektu. Jde o běžný tarball
komprimovaný jako GZIP, obsahující jednak spustitelný soubor aplikace, a dále pak adresář určený k nakopírování do domovského adresáře uživatele nebo
na některé ze systémových míst (např. /usr/lib/mulberry
). V tomto adresáři jsou pluginy (v podobě dynamických knihoven) pro různé funkce, dále XML soubory s texty, a konečně také dvě ikony (stejný obrázek ve dvou formátech).
Zastavme se nejdřív u pluginů. Zajišťují především bezpečnostní funkce (autentizační metody, SSL, S/MIME apod.), konverze dat a kontrolu pravopisu (založenou na Aspell a ispell). Rozhraní pluginů však není veřejně dostupné, proto ani nejsou k dispozici jiné pluginy, než ty obsažené v základním balíku. Škoda.
Trochu jiná je situace u souborů s textovými řetězci. Protože jsou to běžné XML soubory, není problém si je upravit - například přeložit do jiného jazyka. Sice jsem nikde žádné takové překlady nenašel (nejspíš kvůli licenci, která obecně nedovoluje žádné změny), ale technicky tomu nic nebrání.
Program Mulberry je výrazně zaměřen na práci prostřednictvím protokolu IMAP (byť POP3 a lokální úložiště zvládá také). S tím souvisí i to, že podporuje - poměrně málo rozšířené - protokoly ACAP a IMSP. Základem je on-line práce s IMAP, ale lze pracovat i off-line. Pro filtraci pošty lze používat technologii Sieve.
Co se týká kontaktů, kromě místních adresářů lze používat i vzdálené. A to jak LDAP, tak již zmíněné ACAP a IMSP. Místních i vzdálených adresářů může být libovolný počet. Ovšem pozor, i základní místní adresář se musí vytvořit ručně, program si sám žádný nevytváří.
Podobná situace platí i u kalendářů. Opět může být libovolný počet místních i vzdálených, pro komunikaci se používají protokoly WebDAV a CalDAV (případně obyčejný HTTP protokol - pouhé kopírování dat bez synchronizace). Kalendářová data jsou uložena ve formátu iCalendar. Opět se ale musí kalendáře vytvářet ručně, což může být matoucí (zobrazí se časový přehled, ale data do něj vložit nejdou).
Jako vždy, i nyní bude následovat přehled toho, co program všechno umí. Něco jsem již naznačil, tady to bude trochu úplnější.
U nyní popisovaného programu to bude poměrně vyhraněné. Málo vlastností je u něj průměrných, posuďte sami. Nejprve tedy výhody:
Bohužel, o nevýhodách jsem zatím moc nemluvil, o to horší to bude teď:
Rád bych prohlásil, že jsem našel vynikající program. Dokonce bych to v tomto případě téměř mohl udělat. Ale bohužel nemohu, aplikace bez korektního zacházení s národními znaky je pro běžnou práci absolutně nepoužitelná. Bude-li vyřešeno toto, pak bude Mulberry na dobré cestě stát se na GNU/Linuxu dobrou alternativou k programům jako Evolution a Kontact. Zvlášť, pokud by bylo zveřejněno rozhraní pro pluginy nebo nejlépe změněna licence na některou svobodnou.
Seriál o PIM aplikacích je u konce. Doufám, že nebyl pouze nudným výčtem několika málo programů, ale že někomu pomohl porovnat možnosti jednotlivých aplikací a vybrat si tu nejvhodnější. Případně, že ukázal i některé směry, kterými se PIM řešení mohou ubírat nebo dokonce ubírají.
LANG=cs_CZ.ISO-8859-2 LC_ALL=cs_CZ.ISO-8859-2
fc-cache -f > /dev/null mkfontscale /usr/share/fonts/TTF mkfontdir /usr/share/fonts/TTFmozna vam to pomuze. jedina a v tuhle chvili velmi podstatna vec kterou nemuzu v mulberry nalezt je nastaveni max poctu imap konekci na server. mam tedko schranky na curieru a ten ma nastaveny max pocet konekci z jedne ip na 4, takze otevru schranku, podivam se do 3 kasliku a konec.
mkfontscale
používal ttmkfdir
, ale to by nemělo hrát roli (výsledek je stejný - soubor font.scale se seznamem XLFD). Možná je něco ještě v konfiguraci fontserveru, ale to teď nebudu řešit.
Na ten IMAP se podívám. Nejsem si jistý, jestli se to vůbec dá nastavit.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.