Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Já bych to upřesnil.
Je vyvíjen tlak na kodéry, aby kodéry do Theory podávaly alespoň srovnatelné výsledky s x264.
Nebo li kodéři se zapotí aby vyvinuli pořádné kodéry(enkodéry, dekodéry).
Je to jasný?
Pokud se prohlížeč zapotí nebo dokonce zhroutí vinou nějaké stránky, bude stále reagovat na akce uživatele.
Pokud se zhroutí, tak asi nebude ;)
No pokud jsem to dobře pochopil, tak webový obsah bude obsluhovat prozatím jeden proces, takže mám takový pocit, že pokud se jedna stránka (tab) zhroutí, zkolabují všechny taby.
Dokonce ani jeden proces na stránku problémy neřeší. Už si ani nepamatuji, kdy jsem naposled zažil pád v renderovacím jádře. Naproti tomu pády ve Flash pluginu jsou na denním pořádku. 10-20 pádů denně je běžný standard.
Dokud budou mít pluginy kvalitu Adobe Flash, Firefox potřebuje "Phase V" (která ovšem v plánu není) - oddělené procesy na pluginy (např. Konqueror to má již léta).
Naštěstí je zde nsplugiwrapper, který to umí zařídit i ve stávajícím Firefoxu.
Ve SchoolTool při kliknutí na obrázky je stránka nenalezena
prosim pekne pouzivate to nekdo?
ja jsem doted neprisel na to jak tam nastartovat sshd...
je mi divne ze v tomto typu (jinak spickove) distro nejede sshd samo od sebe...a tak se ptam...
zadny spousteci skript ani nic podobneho jsem tam proste nenesel...
diky za info.
PetrJ
obvykle pri zachrane disku resp. dat na nem, pc nema monitor nebo ma ale maly a spatny totez ostatni periferie.
ve chvili kdy ma sshd je to fuk, pripojim se ze sve stanice a proste jen zkopiruji to co je treba.
Ale není to jen tak - H.264 je patentovaná technologie a v plánu je, že se od roku 2011 budou vybírat poplatky za streamování videa v tomto formátu.WTF? h.264 je přece standard. Nechápu, jak může někdo vybírat prachy za užití standardu... Jsou čím dál vtipnější. Krom toho si stejně myslim, že to situaci nějak moc neovlivní, OSS implementace, tedy x264, už je venku a piráti ji dááávno používaj.
Proč by vybírat peníze nemohl? Většina standardnizačních komisí se spokojí s „rovnými nediskriminačními podmínkami“. Dokonce i požadavek, že implementace musí být proprietární, jako součást těchto podmínek projde.
Nedělal bych si iluze, že lidé změní formát. Když Thomson začal vymáhat poplatky za streamování MP3 a šíření souborů ve formátu MP3, většina je také začala platit. Přestože Microsoft za WMA/ASF takové poplatky nevybírá (a stačí jim desetkrát menší poplatky za kodek, a bez přirážky za hardwarový přehrávač).
Pochybuju, že by někdo z nich začal platit poplatky za to, že si doma překóduje film do AVC použitím x264
Oni na to jdou mazaněji. Prostě si vyžádají počet přehrání určitého videa třeba na YouTube(samozřejmě pouze ty, které jsou v H.264), ty vynásobí počtem videí v H.264 a to ještě vynásobí cenou za jedno přehrání a hned je výpalné na světě. A to si potom nechají servery vrátit a to ať placením za služby nebo reklamou. A komu se to nelíbí, toho zažalují.
Možná to tak akorát povede k menšímu zastoupení využití h.264, páč se namísto něj použije VC-1 od MS, kterej za streamování imho poplatky chtít nebude, a bude šmytec...
Although widely considered to be Microsoft’s product, there are actually fifteen companies in the VC-1 patent pool (as of August 17, 2006). As an SMPTE standard, VC-1 is open to implementation by anyone, although implementers are hypothetically required to pay licensing fees to the MPEG LA, LLC licensing body or directly to its members, who claim to hold essential patents on the format (since it is a non-exclusive licensing body).[1]
A to nepočítám, že je to vlastně WMV3, které je též určitě patentované. A ti na to jdou ještě fikaněji. H.264 je určitě menší zlo.
Pozornost se tak obrací právě k Ogg Theora, kde jsou obavy o podobnou situaci vcelku zbytečné.
Ne tak docela. Oficiálně ji do<video> elementu nezařadili kvůli hrozbě skrytých patentů.
Je tedy logické, že je vyvíjen tlak na to, aby kodéry do Theory podávaly alespoň srovnatelné výsledky s x264.
No tak to jsem teda zvědavý jak. MPEG2 už asi také těžko dostanou na úroveň H.264. Konkurence k H.264 se Thusnelda ani být nesnaží. Jen prostě přiznali, že když převzali VP3 od On2 Technologies a implementovali ho, tak ne úplně nejšťastněji a teď se to opravuje(když už se teda na Theoru už upřely zraky).
Tiskni
Sdílej: