Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
SUSE copak podporuje jiná než distribuční jádra? Pokud ne, tak si za nefunkčnost wifi můžeš sám...To milerád uznám. (Pro pořádek dodám, že tím myslím jádro dostupné v oficiálním repozitáři dané verze, tj. 10.2.) Někdo anebo spíše něco jiného ovšem může za to, že s oním standardním dostupným jádrem můj notebook bootuje úspěšně často teprve na 5. pokus - což bylo to jádro pudla. A to velké přání je funkce intelácké wifi spolu s jádrem nejlépe 2.6.22, a to celé nějak organicky zakomponované do operačního systému. Mám dojem, že tohle bude konec mého odskočení si směrem k SUSE. Určitě jde o záležitost individuální, ale tak nějak si říkám, když už se musím v tom systému hrabat, že jsou na tohle asi vhodnější kandidáti (třeba Arch resp. Gentoo, ke kterému se patrně navrátím). IMHO si mírně poučený lamer líp poradí s nestandardní situací v Gentoo než v openSUSE - asi protože Gentoo je takové celé nestandardní?
Někdo anebo spíše něco jiného ovšem může za to, že s oním standardním dostupným jádrem můj notebook bootuje úspěšně často teprve na 5. pokus - což bylo to jádro pudla.Je to v susím bugtrackeru? Řeší to vývojáři? Toto by vydaná distribuce dělat neměla...
Určitě jde o záležitost individuální, ale tak nějak si říkám, když už se musím v tom systému hrabat, že jsou na tohle asi vhodnější kandidáti (třeba Arch resp. Gentoo, ke kterému se patrně navrátím). IMHO si mírně poučený lamer líp poradí s nestandardní situací v Gentoo než v openSUSE - asi protože Gentoo je takové celé nestandardní?Člověk si poradí vždycky lépe s distribucí, kterou zná skrz naskrz. Posaďte mě k počítači s Gentoo a Ubuntu v podobném stavu a Gentoo akorát rozbiju, zatímco Ubuntu pravděpodobně přivedu do použitelného stavu.
Tiskni
Sdílej: