Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Gmdb2 je grafické uživatelské rozhraní pro práci s MDB Tools v X-Window. V jednotlivých záložkách je možné vidět databázové objekty v principu stejně jako v samotném MS Accessu. Není už však možné všechny podrobně prohlížet, natož editovat. Nechme se překvapit v dalších verzích MDB Tools.
V prvním okně Gmdb2 jsou vidět dostupné tabulky databáze. Nejsou zde vidět
tabulky systémové. Pomocí menu je pak možné zobrazit vlastnosti jednotlivé
tabulky a data v tabulce uložená. Vlastnosti jsou tak trochu svéprávné,
jelikož moje tabulka má například ve sloupci 1 definován typ pole jako
automaticky přiřazované číslo, což je nativní typ Accessu. Gmdb2 však
zobrazí Long Integer o velikosti 4. Stejná situace je i v shellu pomocí
mdb-schema
. Navíc definice tabulky je oproti zobrazení v samotném Accessu
neúplná (indexy jsou avizované až v dalších verzích, ale chybí třeba i
další atributy jednotlivých polí v tabulce).
Prostě k tabulkám chybí mnoho informací jež se k ní v Accessu váží. Třeba primární klíč tabulky v souvislosti s relacemi považuji za velmi důležitý a MDB Tools jej zatím bohužel neumí. Na druhou stranu je tento nástroj v neustálém vývoji, tak se snad dočkám. To hlavní z definice tabulky tam je. Další možnosti práce s tabulkou jsou zobrazení dat - budeme-li se držet terminologie MS Access, tak v datovém listu. Konečně pak možnost data z dané tabulky exportovat do textového souboru s možností nastavit řádkování, oddělovače polí, nastavit kvótu, znak kvóty a možnost zahrnout do výstupu hlavičku tabulky.
Ostatní záložky už jen zobrazují databázové objekty, ale nelze s nimi již dále pracovat. Jsou to: dotazy, formuláře, reporty, makra a moduly.
Gmdb2 umí ale i další věci, jako zobrazit verzi a informace o souboru .mdb nebo Debugger, který mi ovšem nedělá téměř nic jiného než padá a padá :o(. Vychytávkou jsou pak ovšem nástroje MDB Query Tool a Export Schema. Těm bych se rád věnoval podrobněji.
Export Schema je GUI pro výše zmíněnou utilitu mdb-schema
a umí tedy
exportovat DDL databáze do textového souboru. Ve formuláři si vyberete
umístění a název cílového souboru, tabulky, jejichž schéma byste chtěli
exportovat - výchozí nastavení jsou všechny tabulky, dále pak dialekt (na výběr jsou
již zmíněné Access, Oracle, Sybase, MS SQL Server, PostgreSQL). Volitelně
pak můžete do výstupu zahrnout i relace (ty jsou kamenem úrazu, jelikož
MDB Tools prostě relace ve výstupním souboru DDL nezobrazí, i když třeba
vím, že je v databázi mám) a příkaz DROP TABLE, který slouží jako prevence
v případě, že by již taková tabulka ve vaší databázi, do které se DDL
importuje, existovala. Výsledný výstup pak může vypadat například takto:
DROP TABLE distro; CREATE TABLE distro ( id int (4), distro varchar (100), package int (4) ); -- CREATE ANY INDEXES ... DROP TABLE package; CREATE TABLE package ( package int (4), packagename varchar (100) ); -- CREATE ANY INDEXES ... -- CREATE ANY Relationships ... relationships are not supported for sybase |
MDB Query Tool je grafické uživatelské rozhraní pro dotazy jazyka SQL nad daty v tabulkách. Nečekejte žádné zázraky jako zvýrazňování syntaxe nebo dokonce automatické doplňování kódu, ale pro názornost a získání základních informací o datech uložených v databázi to stačí. SQL příkazy je možné ukládat do textového souboru a opětovně načíst a spustit. Výsledky dotazu můžete v tomto nástroji opět exporovat do formátovaného textového souboru. V principu stejným způsobem jako data z tabulek.
Dokáži si představit situaci, kdy firma kompletně běžící na GNU/Linuxu (jak také jinak, že?), dostane od klienta databázi čehokoliv právě ve formátu MDB. Dejme tomu, že má data v databázi verifikovat, aktualizovat, doplnit či prostě jakkoliv změnit a poslat zákazníkovi zpět.
Úloha zdá se býti pro Linuxem vybavenou společnost zdánlivě složitá, ale s využitím MDB Tools není neřešitelná (pominu-li řešení Wine a zakoupení licence MS Access). Prostě a jednoduše se data exportují do formátu, který dokaže pojmout interní firemní databázový systém, data se zpracují a klient obdrží následně požadovaná data dejme tomu v .xls nebo .csv, který mu buď stačí nebo si ho zase pěkně naimportuje zpět do MS Accesu. Jediným, avšak dostatečně limitujícím faktorem je, že MDB Tools nemají zatím k dispozici českou lokalizaci (ani jinou než standardní anglickou) a nedokáží tudíž pracovat s daty v českém kódování.
Dokáži si představit také mnohem složitější situaci - kdy po nás klient požaduje například online reporty z databáze MDB na webu. My upravujeme klientská data u nás ve firmě a klient chce mít představu, jak se data v jeho vlastní databázi mění, jaká je úspěšnost a podobné záležitosti. V prostředí MS Windows by byla tato situace dle mého názoru velmi obtížně řešitelná, pokud by byla "jen za pomoci Windows" vůbec řešitelná.
V prostředí GNU/Linuxu bychom na to mohli vyzrát tak, že bychom soubor s databází umístili na SAMBA fileserver a zpřístupnili ho tak lidem, kteří by s ním v naší marketingové firmě měli pracovat. Soubor bychom si také zpřístupnili protokolem SMB ze stanice, na které bychom měli k dispozici MDB Tools. Pomocí démona crond a shell skriptu volajícího nástroje příkazové řádky z MDB Tools bychom zpracovali SQL dotazy do souboru MDB a jejich výsledek následně zpracovávali dejme tomu v PHP a poskytovali obsah webovému serveru.
Druhá možnost je samozřejmě přímo přes ODBC a DBD::ODBC opět s využitím PHP nebo Perlu. Pak už zbývá jen prezentační vrstva pro našeho náročného zákazníka a tou je webová stránka zpřístupněná ven do sítě internet pomocí směrování http požadavků z proxy našeho zákazníka na naší gateway. Tam už dejme tomu pomocí iptables směrujeme požadavek na výše zmíněný webserver a vesele ukazujeme, jak se daří naším pracovníkům plnit, upravovat či aktualizovat zákaznickou databázi.
To byla spíš taková "věděckofantastická" odbočka ;o). Pojďme k závěru.
MDB Tools není univerzálním klíčem ke všem branám a dveřím v souborech .mdb vytvořených v databázi MS Access, ale některé dveře přeci otevře. A ty, které neotevře nyní, jistě brzy pokoří. Pokud ano, budeme opět o něco blíže k možnosti plného nahrazení MS Office Proffesional (jehož součástí právě Access je) linuxovými alternativami. Doufám, že se MDB Tools bude i nadále takto progresivně vyvíjet a dotáhne svou funkčnost třeba i dál než samotný MS Access. MDB Tools jsou vydávány pod licencí GNU General Public Licence, mají tedy ke kvalitnímu a přesto dynamickému vývoji ty nejlepší předpoklady. Osobně se zkusím podílet minimálně na lokalizaci do jazyka českého, pokud o to budou mít aktuální vývojáři zájem. Závěrem bych rád jen toliko: "Proč lézt někam oknem jako raubíř? Mám přeci klíč, zkusím to tedy raději dveřmi." ;o).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: