Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 10:38
Microsoft přispívá do linuxového jádra. Vydal kód tří ovladačů s licencí GPL a řekl k tomu, že se jedná o důkaz jeho otevřenosti a vstřícnosti vůči open source komunitě. Je to tak ale doopravdy, nebo stálo za uvolněním ovladačů něco jiného? Měl Microsoft na výběr?
Společnost Microsoft se (prostřednictvím svých představitelů) v minulosti stavěla k Linuxu a zvláště k GPL (Obecná veřejná licence) velmi negativně. Namátkou připomeňme některé z těch zajímavějších momentů: Bill Gates se nechal slyšet, že Linux je infekce. Steve Ballmer prohlásil, že Linux a GPL je rakovina a představují komunismus. Craig Mundie (senior vicepresident MS) označil GPL za hrozbu pro duševní vlastnictví (na což reagoval Bruce Perens otevřeným dopisem, pod který se podepsali také Richard Stallman a Linus Torvalds). Po uzavření dohody mezi Novellem a Microsoftem se Steve Ballmer rozpovídal o tom, že Linux porušuje patenty Microsoftu a že zákazníci Novellu, kteří si koupí SUSE Linux, budou jediní, kdo za to použití řádně zaplatí; nikdy však neupřesnil, které části Linuxu porušují které patenty.
Situace se však zjevně mění. 20. července Microsoft oznámil, že vydává zdrojové kódy tří linuxových ovladačů s licencí GPL (verze 2). Dohromady je to asi 20 tisíc řádků kódu. Jedná se o ovladače, které Linuxu umožňují lépe fungovat, je-li provozován ve virtuálním stroji na platformě Windows pomocí Hyper-V (virtualizační řešení z dílny Microsoftu). Ovladače byly prozatím zařazeny do stromu -staging, odkud by se měly dostat do hlavního vývojového stromu jádra. Greg Kroah-Hartman, jenž spravuje Linux Driver Project, prostřednictvím kterého probíhaly práce na vydání ovladačů, kód zatím považuje za funkční, ale než bude zařazen do jádra, ještě bude potřebovat dost práce.
Microsoft celou událost pojal z marketingového hlediska dosti velkolepě a zahrnul web prohlášeními o tom, jak tento krok značí vstřícnost firmy vůči Linuxu a open source všeobecně. Navíc samozřejmě neopomněli zmínit dobro, které to přinese zákazníkům/uživatelům, kvůli nimž to celé dělají. Vezmeme-li v potaz, že MS dříve GPL vůbec neuznával a naopak ji napadal, kdykoliv byla příležitost, je to vskutku možné považovat za významné prolomení ledů. Microsoft licenci de facto přijal jako plnohodnotný právní dokument, protože se uvolil ji použít pro licencování svého kódu.
Ozvalo se mnoho kritiků, kteří z různých důvodů na Microsoftu nechtěli nechat nit suchou a firmě vyčítali, že uvolnila jen kód, který pomůže jim, že za tím určitě vězí nějaký důmyslný podraz a tak dále. Na obranu Microsoftu se částečně postavil i Linus Torvalds, který pro OSNews řekl:
Zastávám postoj „technologie nad politikou“. Je mi jedno, od koho to pochází, za předpokladu, že má ten kód dobré opodstatnění a není třeba si dělat starosti kvůli licenčním a podobným otázkám.
Je pravda, že si občas z Microsoftu utahuji, ale zároveň si myslím, že je tohle nenávidění Microsoftu nemoc. Věřím v otevřený vývoj a to zahrnuje nejen otevřený zdrojový kód, ale také otevřenost vůči lidem a firmám.
Ve světě svobodného softwaru jsou „extrémisté“, což je jeden z důvodů, proč už o své práci neříkám, že by to byl „svobodný software“. Nechci být spojován s lidmi, pro které je to o vylučování a nenávisti.
Souhlasím s tím, že jde o sobecké důvody, ale tak přeci vzniká všechen open source kód! Všichni se staráme o to, co pálí zrovna nás. Proto jsem s Linuxem začal, proto jsem začal vyvíjet git, a proto se toho pořád účastním. Do jisté míry je to tak u každého v open source.
Takže je opravdu hloupé si stěžovat, že si Microsoft pro svou práci vybral oblast, která je zajímá. Samozřejmě, že si vybrali oblast, která jim pomůže. O tom je open source – možnost vylepšit kód pro své konkrétní potřeby – ať už jde o kohokoliv.
Copak si někdo stěžuje, když hardwarové firmy píší ovladače pro hardware, který vyrábějí? Ne, to by bylo praštěné. Stěžuje si někdo, když IBM financuje všechen vývoj týkající se architektury POWER a pracuje na enterprise funkcích, protože prodávají velkým podnikům? Ne, to by bylo ujeté.
Takže lidé, kteří si stěžují, že Microsoft píše ovladače pro svůj vlastní virtualizační model, by se měli dlouze zadívat do zrcadla a zeptat se sami sebe, proč jsou takoví pokrytci.
Mimochodem, Linus potvrdil, že si asi v tomto případě kód prohlédne, ačkoliv by jinak (zvláště v případě ovladačů) důvěřoval konkrétnímu správci subsystému:
Asi se na ten kód podívám, až ho nakonec správce (Greg) zašle k začlenění, ale jen z morbidní zvědavosti.
Pár dní po zveřejnění celé záležitosti se věci začaly hýbat jiným směrem. Už 20. července totiž na vydání microsoftích ovladačů zareagoval na svém blogu známý jaderný hacker Stephen Hemminger, který se rozhodl uvést věci na pravou míru. Podle jeho verze se o uvolnění kódu ovladačů začalo mluvit až na základě jeho podnětu. Stephen pracuje pro společnost Vyatta, která – mimo jiné – distribuuje linuxové systémy. Když se jeden z uživatelů ptal po možnosti provozovat distribuci od Vyatty pod Hyper-V, našel pro něj Stephen ovladače od Microsoftu. Ale při té příležitosti si všiml, že jsou v něm staticky linkovány GPL části s binárními částmi. Vypadalo to jako porušení podmínek GPL.
Stephen proto kontaktoval Grega Kroah-Hartmana, který pracuje pro Novell, jestli by nemohl postrčit někoho v Microsoftu, aby věci uvedli na pravou míru. Trvalo to několik měsíců, ale koncem července se Microsoft odhodlal a ovladače vydal pod GPL – tak, jak měly být už od začátku.
Greg potvrdil, co napsal Stephen, a později také do zápisku na svém blogu, kde oznámil vydání ovladačů, přidal odkaz na Stephenův zápisek s komentářem, že se z něj lidé dozví o pozadí celé věci. Tato zpráva se rychle rozkřikla, takže se Microsoft rozhodl reagovat. Sam Ramji, který v Microsoftu šéfuje vztahům vůči open source, napsal do oficiálního microsoftího blogu Port 25, že na uvolnění kódu neměly vliv podmínky GPL. Pro GPL prý rozhodly obchodní důvody a prospěch zákazníků. Ramji zmiňuje, že Greg KH Microsoftu pomohl porozumět požadavkům jaderné komunity a licenčním možnostem.
Podle mě je škoda, že Microsoft neřekl už od začátku, jak to s tím kódem je. Je dost dobře možné, že porušení GPL nebylo záměrné či vědomé. V mých očích by Microsoft docela stoupl, kdyby vydal kód s tím, že byli upozorněni na porušování licenčních podmínek. GPL kód však pro své ovladače potřebují, a proto je vydávají s GPL a navrhují k začlenění do jádra. Místo toho se rozhodli z věci udělat divadýlko a naučených frází se nevzdávají ani ve chvíli, kdy už je setrvávání na původní verzi spíše směšné. A to i přesto, že se nejedná o žádnou převratnou věc – podle Grega přispívají podobným způsobem do jádra průměrně dvě nové firmy měsíčně.
ano ale dokud nebude pod GPL tak se nikdo nedozví jestli v něm něco pod GPL licencí neníAle jo, na to by se přišlo.
klidně by mohli přeprasit celé QT +KDE4 a kdyby to udělali dobře tak to nikdo nepoznáNo ale to by byla snad ještě věští práce než si to napsat všecko sám, navíc microsoftí GUI knihovna+DE je imho o dost jednodušší (obsahuje méně featur) než Qt+KDE.
...navíc microsoftí GUI knihovna+DE je imho o dost jednodušší (obsahuje méně featur) než Qt+KDE.
imho, alebo si si to vycucal z prstu? Nejaký link by nebol? Oba tie systémy sú obrovské a osobne ani veľmi neverím tomu, že existuje niekto, kto je schopný ich fundovane porovnať
Predpokladajme, že dajú. Ale existencia zdrojákov je len nutná podmienka, nie postačujúca. Napríklad linuxový kernel je voľne k dispozícii, ale neverím tomu, že existuje vôbec jediný človek na tomto svete, ktorý mu kompletne rozumie (alebo si aspoň pamätá, čo všetko v ňom je).
Ja tak isto. A teda predpokladám, že si videl a poriadne ovládaš kompletné zdrojáky (alebo aspoň dokumentáciu, aj keď je to len slabý odvar) ako tých MS, tak tých Qt a vieš to _fundovane_ porovnať
Ta armada sa zase sklada z ludi. Mozno sa niekomu nechce nieco napisat a tak beha po internete.
Pravdepodobne to tak nebude ale urcite by som sa o to nestavil... clovek nikdy nevie
To je zvláštní. Tak proč potom celé TCP/IP a tooly kolem toho ve Windows pocházejí z BSD? (ikdyž pravda, to je trochu jiná licence, než GPL).
presneji receno uplne jina. navic s GPL nekompatibilni.
Jsem klasický GNU(/Linuxový) nadšenec, nicméně řada lidí mne asi bude označovat za fanatika.)
A armáda právníků a program managerů, kteří se tomu snaží zabránit. Velké americké firmy si hodně hlídají, odkud jejich kód pochází. Individuální selhání nelze vyloučit, ale ve větším měřítku je to krajně nepravděpodobné.
optimista.
len sa rachoti zbranami sposobom my mame xy patentou tak nezistujte co sme vam 'ukradli' lebo to spravyme aj my vo vasich SW.
Staci si pozriet jak mali niektore "velke" americke sw firmy z tym problem. Su na to aj stranky napr gpl-violations.org. Za amikou je tam napriklad Fortinet. A veci minimalne na hrane najdes aj pri inich firmach (napr 3 roky stara verzia cisco IDS bol stadnardny redhat linux + upravene moduly na sietovky. Vtedi som sa k zdrojakom modulou nedostal , a to tie modul o sebe tvrdia ze su GPL )
V mých očích by Microsoft docela stoupl, kdyby vydal kód s tím, že byli upozorněni na porušování licenčních podmínek.ROFL, to svou vlastní chybu dřív uzná můj spolubydlící než Microsoft, což ovšem hned tak nebude, protože on přece chyby nedělá. To je jen dělají všichni ostatní.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.