Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
The Register informuje, že když Microsoft před několika dny uvolnil kód ovladače pro virtualizační řešení Hyper-V pod GPL, nebylo to z dobré vůle, ani kvůli poptávce zákazníků, jak tvrdil. Ve skutečnosti to udělal proto, aby se vyhnul právním potížím, neboť zmíněný kód dříve porušoval GPL.
Tiskni
Sdílej:
Som vedel ze v tom bude hacik...Ha mi neislo do hlavy zeby nieco MS urobil z dobrej vole...
ano, bohuzel az kdyz uz mu nic jineho nezbyva
Ikdyž! Ono to zas tak moc k smíchu není. Podobný problém je i v OSS. Zkoušel třeba někdo jen tak ze srandy zkompilovat Apachí commons-logging? Log4J? Nebo Derby? O Xalanu, Xercesu a Saxonu ani nemluvím.
O Xalanu, Xercesu a Saxonu ani nemluvím.Kompiloval som Xalan 1.10.0, Xerces 2.8.0 a saxon6_5_3 a nebolo to, až také trápenie. Myslím, že som to robil kvôli kompilácii nejakej staršej verzie VirtualBox-u.
Problém není v ANTu. Problém je v dodávce zdrojových kódů výše uvedených knihoven. Každá knihovna s sebou tahá další jar soubory pochybného původu. Zkus si ten Xerces a Xalan zkompilovat kompletně jen ze zdrojových kódů.
Dále miluju knihovny a projekty, který vlastní build začínají downloadem dalších binárních závislostí. S tím se taky skvěle pracuje. Zvlášť, když člověk nemá přístup do internetu. O tom, že to k těm binárkám nedodává zdrojáče ani nemluvím. A přitom podle licence by ty zdrojáče měli dodávat. Problém je, že jen na vyžádání…
A přesně na tohle jsem narážel. Je to sice Open Source, ale je v tom takovej bordel, že člověk propálí dny jen kompletováním zdrojových distribučních balíčků.
neměli na výběrČo tak prepísať tú kritickú časť kódu?
Diskutovaný kód jsou linuxové ovladače paravirtualizovaného „hardwaru“ microsoftího hypervizoru. K tomu potřebujete použít kód z Linuxu. Tudíž i ovladače musí být pod GPL.
Ještě by bylo možné udělat GPL wrapper, který by si každý uživatel slinkoval proti binárnímu blobu sám, jako to dělá Nvidia. Ale chápejte, že nemůžete chtít po uživatelích Windows, aby si kompilovali jádro :D
LOL. Co jiného se na to dá říci...
Pokrok
Ale klobouk pred jejich PR