Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Projekt Otevřených datových schránek vznikl jako reakce na neutěšený stav podpory datových schránek pod Linuxem (Projekt: Multiplatformní přístup pro datové schránky). Uživatelé jsou odkázáni jen na webovou aplikaci vyžadující balíček kombinující Windows aplikaci 602XML Filler s emulační vrstvou Wine. Toto řešení je sice funkční, ale jen za přesně splněných podmínek. Uživatelé 64bitových systémů či dalších operačních systémů mají smůlu. Podrobnosti najdete v našem návodu Datové schránky v Linuxu.
Obchodní ředitel Software602, a. s., pan Pavel Nemrava nám k němu poskytl vyjádření:
Článek Datové schránky v Linuxu vyšel 14. 7. 2009, a tudíž se vztahuje k verzi, která byla k dispozici na začátku července. 602XML Filler i datové schránky od té doby výrazně pokročily, takže námitky, které jsou v článku a diskuzi nejčastěji zmiňovány, byly vyřešeny, nebo budou v nejbližší době. Předpokládáme, že zejména zmiňovaný plugin pro 64bitový Linux bude k dispozici na přelomu listopadu a prosince tohoto roku.
K požadavkům a problémům, které zůstávají:
- Požadavek na zveřejnění kódu 602XML Filler. V této oblasti se Software602 chová jako jakákoliv jiná komerční firma. Kód svých produktů nezveřejňujeme, s výjimkou těch, které jsme poskytli do Open Source.
- Co se týče obavy, že by si uživatel spolu s formulářovým prohlížečem stáhl do svého počítače škodlivý kód, to je vyřešeno tím, že instalační soubor je podepsaný. Uživatel tak má jistotu, že žádný útočník nepřibalil k instalačnímu balíčku jiný kód. Stejně tak není součástí stahovaného balíčku pro Linux žádný software, který by podléhal licenčnímu ujednání Microsoftu nebo jiné třetí strany.
- Vývoj nativní aplikace pro Linux. V současné době se soustředíme na optimalizaci provozu pod Wine, nicméně pokud by se počet uživatelů využívající Linux nebo jiný operační systém na desktopu výrazně zvyšoval, (tržní podíl alternativního OS přesáhl 10 %), budeme na to reagovat při vývoji budoucích verzí 602XML Filler. To se může týkat například Google Chrome OS, který bude k dispozici v druhé polovině roku 2010.
Pro uživatele Windows vzniklo rozšíření Outlooku o datové schránky, u Linuxu bylo ticho. Proto jsme se rozhodli zareagovat a spustili tento projekt, který si za cíl bere vytvořit multiplatformní aplikaci pro práci s datovými schránkami s otevřenou licencí. Jak se ukázalo, toto téma naše čtenáře zajímá a cítí stejnou potřebu. Získali jsme velkou podporu od jednotlivců i firem, z nichž se mnozí přidali k naší výzvě a podpořili projekt i finančně. Celková částka sloužící jako odměna pro řešitele projektu přesáhla již 73 tisíc korun. Finančně přispěli:
Organizace | Jednotlivci |
---|---|
|
Dále jsme zjistili, že podobné cíle má více organizací, z nichž některé mají i hotová funkční řešení. Našim požadavkům se nejvíce blíží ISDS2Mail, což je freeware konvertující zprávy v datových schránkách na obyčejný e-mail. Bohužel nemá otevřenou licenci a dostupné zdrojové kódy, takže v tuto chvíli nemůže splnit naše požadavky. Pro větší organizace OSS Alliance vyvíjí spisovou službu. Ta má jak podporu datových schránek, tak licenci GPLv3, ale řeší požadavky pro jinou cílovou skupinu a použitá technologie PHP se pro desktop nehodí. Podobným produktem je eGG (eGovernment Gateway) od firmy Trask. Opět open source spisová služba, tentokráte postavená na architektuře Enterprise Service Bus v programovacím jazyce Java.
Platforma eGG od Trasku plně pokrývá funkcionalitu pro práci s datovými schránkami s jedinou výjimkou, a tou je odeslání dokumentu k autorizované konverzi na Czechpoint elektronicky – na to je potřeba mít 602FormFiller. Je určena spíše společnostem, které potřebují vyřešit problematiku ukládání datových zpráv a jejich efektivní rozdělení a oběh po firmě. Vyžaduje běh dvou aplikačních serverů, tudíž je pro desktop nevhodná. Zdrojové kódy budou zpřístupněny v listopadu.
Jan Kočí, team leader z Trask Solutions, říká:
Licence eGGu je LGPL a důvod proč jsme se rozhodli pro zveřejnění kódu je kromě jiného i to, že řešení, které operuje s takovýmito daty, by mělo mít kód veřejně dostupný.
OSS Alliance vyvíjí open source spisovou službu. Tu představuje předseda sdružení Filip Molčan takto:
Open-source spisová služba pro veřejnou správu je projekt realizovaný organizací OSS Alliance ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, který si klade za cíl poskytnout především menším obcím a institucím aplikaci spisové služby, která jim pomůže splnit veškeré požadavky legislativy. V současné době probíhá poslední testování verze 2.1, která v sobě integruje také elektronickou podatelnu a základní podporu pro datové schránky. Spisová služba je tak automaticky napojena na datovou schránku úřadu a příchozí dokumenty jsou přijímány stejně jako dokumenty přicházející e-podatelnou. Samotné zobrazování dokumentů probíhá prostřednictvím standardních nástrojů pro DS.
Sdružení má zájem o spolupráci, bohužel vzhledem k zvolené technologii PHP není možné kód řešení využít pro desktopovou aplikaci. Pan Molčan dodává:
Datové schránky by měly být dostupné pro všechny uživatele všech operačních systémů, proto projekt AbcLinuxu a Liberixu vítáme a věříme, že pomůže k dalšímu rozšiřování Linuxu ve veřejné správě i mimo ni.
Dalvi, s. r. o., vyvinula zdarma šířený softwarový produkt, který umožňuje stahovat datové zprávy a ukládat je na disk nebo je konvertuje na klasický e-mail. ISDS2Mail je multiplatformní, běží na Linuxu, Windows i Macu, protože je postaven na platformě Java.
Naším cílem je vytvořit multiplatformní řešení pro práci s datovými schránkami, které je šířeno pod otevřenou licencí. Chceme vytvořit knihovnu a aplikace, které ji budou používat. To umožní flexibilitu použití a možnost rozšiřovat další aplikace o podporu datových schránek. Primárně chceme vyvinout samostatnou jednoúčelovou GUI aplikaci a rozšíření Thunderbirdu. Výhledově mohou vznikat aplikace pro příkazovou řádku, integrace do Postfixu, midlety do mobilů nebo například funkce Odeslat jako datovou zprávu pro kancelářský balík OpenOffice.org.
Úkolem je vytvořit knihovnu šířenou pod Open Source licencí umožňující snadnou integraci do FOSS aplikací, například LGPL. Knihovna musí být multiplatformní, cílové platformy jsou minimálně GNU/Linux, BSD systémy a MS Windows XP a vyšší. Knihovna by měla mít minimum závislostí, musí být schopna běžet na strojích bez grafického rozhraní. Její aplikační rozhraní musí být jednoduché na používání a dobře zdokumentované. Pro knihovnu by měly existovat automatizované testy veřejných metod. Kód musí být přehledný a čitelný.
Knihovna musí podporovat nejméně následující funkce, ostatní z aplikačního rozhraní ISDS jsou volitelné. Autentizace v první fázi bude postačovat přes heslo, klientský certifikát zatím podporovat nemusíme. Knihovna by měla umožňovat jedné aplikaci pracovat s více schránkami v rámci jednoho sezení. Potřebujeme minimálně dvě knihovny, první v jazyku C/C++ a druhou v Javě. Céčková implementace má pracovat s kódováním UTF8.
FindDataBox
CheckDataBox
GetOwnerInfoFromLogin
CreateMessage
MessageDownload
SignedMessageDownload
SignedSentMessageDownload
DummyOperation
VerifyMessage
MessageEnvelopeDownload
MarkMessageAsDownloaded
GetDeliveryInfo
GetSignedDeliveryInfo
GetListOfReceivedMessages
GetListOfSentMessages
Vyhláška vyžaduje, aby byl klíč uložen v kryptografickém zařízení s podporou MS Crypto API nebo PKCS#11. Cílem tohoto podprojektu je najít takové zařízení, které funguje pod Linuxem, případně naprogramovat ovladače a zaktualizovat céčkovou knihovnu o podporu tohoto zařízení (info).
Výsledkem bude samostatná multiplatformní aplikace šířená pod otevřenou licencí (ideálně GPL), která bude poskytovat základní funkce pro práci s jednou či více datovými schránkami (přihlášení, přečtení seznamu zpráv, otevření zprávy, uložení na disk, odeslání zprávy). Pro komunikaci s ISDS musí využívat knihovnu. Cílové platformy jsou stejné jako u knihovny. Aplikace musí mít intuitivní ovládání určené pro běžného uživatele (BFU) a dokumentaci.
Cílem je rozšířit poštovního klienta Thunderbird o práci s jednou či více datovými schránkami. Ovládání musí zachovávat zvyklosti tohoto programu a opět musí být navrženo s ohledem na koncového uživatele. Výsledek musí být šířen jako samostatně instalovatelná extenze nebo kompletní instalátor Thunderbirdu, prioritou je udržovatelnost do budoucna (v případě vydání nových verzi Thunderbirdu). Komponenta musí používat knihovnu pro práci s ISDS a cílová platforma je minimálně GNU/Linux a MS Windows.
Pro uživatelé na cestách chceme vytvořit aplikaci pro mobilní telefony. Aplikace musí mít umět otevřít datovou schránku, načíst seznam zpráv, otevřít datovou zprávu a uložit ji. Vzhledem k drahým datovým přenosům v zahraničí musí aplikace iniciovat veškeré přenosy jen na základě uživatelovy akce a snažit se minimalizovat přenesená data.
úkol | odměna |
---|---|
hlavní C/C++ knihovna | 12 tisíc Kč |
Java knihovna | 10 tisíc Kč |
autentizace certifikátem | 5 tisíc Kč |
samostatná GUI aplikace | 15 tisíc Kč |
rozšíření Thunderbirdu | 22 tisíc Kč |
mobilní verze | 7 tisíc Kč |
Pro céčkovou knihovnu máme aktuálně dvě konkurenční řešení. Jedno dělá v rámci bakalářské práce Jiří Zapletal, alias Yaplik, druhé Petr P. Java knihovnu programuje Václav Rosecký. Samostatnou aplikaci píše Jiří Zapletal také v rámci své bakalářské práce, kterou vede Jan "Yenya" Kasprzak, zakladatel CZLUGu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
JednotlivciKurnik, to mi přijde dost málo. Co se patmatuju, tak na skládání se na ČPS byly jiné zástupy. Třeba by bylo vhodné o tom informovat ve formě zprávičky. A nebo ještě vhodnější by bylo kdybych si už konečně založil blog a jal se informování sám, že?
Podle transparentního účtu cca 180 lidíTak tam asi byl nějaký větší pohyb na tom účtu, protože se mi zdálo, že ten seznam byl delší. Ale i 180 lidí je furt víc než těch pár tady. Když si vynásobím 180 jakýmkoliv číslem, tak mi vyjde zajímavá částka.
Pro inspiraci a povzbuzení javovské větve - měl jsem v rukách pěkné řešení (nic pro desktop - úložištěm dat je Domino) a fungovalo na Win 32, 64 a také na Lin 64 (dál už jsem neměl důvod pátrat). Jak se podívat do souboru *.zfo neřeší. Ještě si vybavuji, že nebylo JRE jako JRE. Nesneslo se to s Javou z Novellích repozitářů (openSUSE), musel jsem sáhnout na SUN (bylo to něco na tenhle způsob - problém s šifrováním). Dost se mi hodila možnost přesměrovat komunikaci přes PROXY (-Dhttps.proxyHost=ipAdresa -Dhttps.proxyPort=8080)