V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ve vestibulu čekala slečna v červeném (fotku bohužel nemám) a nasměrovala mě do druhého patra. Celá akce se konala ve druhém a třetím patře typicky kancelářské budovy. Na začátku čekala další slečna v červeném a dala mi v plánek pater se seznamem přednášek a seznam lidí k jednotlivým projektům, na kterých pracují – včetně jejich rozmístění kanceláří. Přesto jsem na začátku poměrně tápal (než jsem pochopil, že chápu plánek vzhůru nohama).
V každém patře byla kuchyňka s občerstvením (džus, chlebíčky a nějaké ovoce). Jednotlivé přednášky byly situovány v prezentačních místnostech rozesetých po celé budově. Začátky přednášek byly časově naplánovány, ale u některých to bylo zřejmě jen zbožné přání.
Vyjmenuji přednášky dle plánu a u tří přidám svůj vlastní komentář, víc jsem opravdu nestihl (kdybych býval neměl to fyzikální cvičení...).
Vztah Fedory a Red Hat Enterprise Linuxu. Jak vypadá vývoj pro obě distribuce.
Tato přednáška shrnovala cíle Red Hat Enterprise Linuxu, Fedory, jejich vývojový cyklus. Přednášející (náhodou můj soused z baráku – to Brno je ale malé město!) nezapomněl vysvětlit, jak Red Hat přispívá komunitě a jak pracuje s lidskými zdroji.
Připomněl, že patche, které vyvinou uvnitř, se snaží co nejdříve dostat do upstreamu, protože udržovat patche znamená potřebu vývojářů, a připojil pár zajímavých historek.
Informace o Red Hatu a plánech vývojového centra v Brně. Informace o pozicích a formách spolupráce pro studenty VŠ.
Další přednáška, kterou jsem navštívil. Představila nám mateřskou firmu, českou pobočku, plány ohledně přijímání nových zaměstnanců a požadavky a bonusy zaměstnanců.
Ze zajímavostí uvedl, že firma je i po roce s krizí stále v zisku a v příštích 10 měsících plánuje brněnská pobočka nabrat 50 zaměstnanců. Přednášející také zdůraznil že Red Hat spolupracuje s vysokými školami v Brně, a to jak formou diplomových a bakalářských prací, tak i letními brigádami.
Diskuze a prezentace na téma Firefox, Mozilla, GTK+, Gnome, OpenOffice.org.
Tam jsem párkrát nakoukl a rozebírala se zajímavá témata jako architektura Firefoxu, později se experimentovalo s gvfs a bluetooth. Dále jsem se dozvěděl, že HAL má být postupně nahrazen nově vznikajícím DeviceKit.
Quality Engineering obecně a jeho role v Red Hatu. Může free software konkurovat v kvalitě komerčním produktům? Přehled QE týmů v Brně, co zajímavého děláme a koho hledáme.
Přehled týmů zabývajících se bezpečností a představení jejich projektů.
Opravování bugů na čas. Je možné si vybrat problémy v různých jazycích. Nejúspěšnější lovci bugů budou odměněni.
Představení týmu a jeho úlohy při vývoji kernelu.
Systém pro správu a aktualizaci počítačů, založený na otevřených standardech a nabízející webové grafické rozhraní pro vzdálenou administraci desítek až desetitisíců systémů.
Na tuto přednášku jsem se také stavil. Skupina ještě dlouho diskutovala, a tak se mi dostalo jen letmého přeletu nad prezentací – nicméně toto řešení mě zaujalo – jak spravovat co nejefektivněji všechny životní cykly X počítačů, dělení do organizací apod. Více najdete na http://www.redhat.com/spacewalk/.
Představení týmu a práce v Brně. Popis a ukázka práce JBoss Quality Engineera.
Seznámení a živá ukázka některých projektů vyvíjených v rámci JBoss, JGroups, JBossCache, JBoss Developer.
V každé prezentační místnosti se za zodpovězení drobné otázky dostávaly „dárky“ – čepice, tričko, hrneček, propiska (já dostal hrnek s barevnými tečkami a logy JBoss a tričko s logem Red Hat).
Akce to byla vynikající, nebylo přecpáno, ale ani nebylo lidí málo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
tak v zari nebo v dubnu?
Super akce.
Fajn lidi, přednášky i občerstvení, jen to poslední místo v debugovací soutěži zabolelo
Ale nejhezčí byly modré oči slečny u dveří v 2. patře
Tak trebas pristi rok to bude lepsi, neni trebas smutnit! Dulezite je zucastnit se, trosku protentovat mozkove zavity! Vsem dekujem za ucast, byli jste skveli!
Nezapamatoval si někdo náhodou ten link, kde budou výsledky soutěže v hledaní bugů? Říkal jsem si, že si to přece zapamatuju a nebudu si to psát... tak jsem se zase jednou přecenil...
Gratuluji k peknemu vysledku
Škoda že to bylo ve středu... proč všechny zajímavé akce jsou ve středy (zrovna den, kdy mám nejvíc práce :D ) ..
asi se budu muset do budoucna postarat o přesun středečních povinností.. jen doufám, že se všichni nerozhodnou přesunout i akce na jiný den :D
škoda že pozvánka nebyla trošku konkrétnější. Myslím, že loni byl dostupný detailní rozpis. Ale možná se pletu a letos jen špatně hledal
Zucastnil som sa aj ja na tejto akcii, mozem povedat ze akcia sa velmi vydarila a bol som spokojny
Například?