Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Pro připomenutí: Znalostní soutěž ve spolupráci s kampaní IBM Chytrá planeta bude probíhat celý podzim na portálech AbcLinuxu.cz a ITBiz.cz (lichá kola budou vždy v prvním týdnu nového měsíce a najdete je na AbcLinuxu.cz, sudá v druhém týdnu měsíce a proběhnou na ITBiz.cz). Abyste byli zařazeni do slosování o hlavní ceny (viz níže), stačí, když se zúčastníte jediného kola ze šesti. Ale také se můžete zúčastnit všech šesti, být zařazeni do šesti menších slosování a v každém z nich vyhrát pěkné ceny.
Jestliže se zúčastníte aspoň jednoho kola, budete zařazeni do slosování o následující ceny:
V pátém kole bylo nutné odpovědět na pět otázek. Toto jsou správné odpovědi:
1. Co podle IBM stojí v centru činnosti chytřejší samosprávy? (Odpověď bylo možné nalézt zde: Chytřejší veřejná správa.)
2. Jak rychle podle IBM mává kolibřík křídly? (Odpověď bylo možné nalézt zde: Chytřejší New Intelligence.)
3. Co je to „cloud computing“? (Odpověď bylo možné nalézt zde: Chytřejší IT infrastruktura.)
4. Která z následujících firem zatím neuvolnila žádné ovladače pro 3D akceleraci na svých grafických kartách jako open source?
5. Která z následujících linuxových distribucí nechystá vydání nové verze na listopad 2009? (Odpověď bylo možné nalézt zde: Ubuntu 9.10 Karmic Koala – jednodušší už Linux být nemůže.)
V 5. kole přišlo 402 platných odpovědí. Z toho 160 správných. Nevyhodnocovali jsme počet správných odpovědí na jednotlivé otázky – jedna špatná odpověď z pěti stačila na zařazení do tábora chybných. Samozřejmě jsme také vyřadili výtečníky, kteří hlasovali vícekrát (zdravím zejména Farulovi, kteří se opravdu snažili... ale svých dohromady asi 20 hlasů stejně odeslali doplněné o špatné odpovědi).
Vylosovali jsme pět výherců, kterým pošleme výhry uvedené níže. Kromě toho dostane každý výherce také dárek od IBM.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: