Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Uživatelé Ubuntu tvrdí, že „jarní“ verze jsou obvykle vydařenější než „podzimní“. Možná proto, že přes léto mívají vývojáři dovolené. Podle mých zkušeností s předchozími verzemi Ubuntu je ovšem tato jednou z těch vydařenějších. Ačkoli vývojáři (opět) přehrabali „střeva“ systému, od bety (vyšla na začátku října) je vidět obrovský pokrok a už RC verzi bych se nebál produkčně nasadit.
Instalátor je velmi podobný předchozí verzi; vlastně se od 8.10 příliš nezměnil. Akorát přibyla možnost šifrování celého domovského adresáře, které je velmi elegantně vyřešené.
Nejedná se zde o vytvoření speciálního oddílu, který by se musel připojovat při startu, ani o vytvoření „loopback“ zařízení, jako to známe například z OpenSUSE nebo Debianu, ale o automatické připojování souborového systému ecryptfs
pro konkrétní domovský adresář při přihlášení, bez nutnosti zadávání dalšího hesla. Zašifrovaný domovský adresář sídlí v /home/.ecryptfs/jméno_uživatele
a při přihlášení (jakémkoliv, ne jen přes gdm) se pomocí FUSE
připojí. To má oproti blokovému zařízení/šifrovanému oddílu hned dvě výhody – uživatel nemusí zadávat heslo k oddílu při startu počítače, a tudíž mohou počítač používat kromě paranoika i běžní uživatelé, a dále šifrovaný souborový systém bobtná až podle toho, jak si do něj uživatel ukládá data.
Druhou drobností přidanou do instalátoru je, že se při instalaci promítá prezentace o tom, co je v Ubuntu nového, co všechno se s ním dá dělat, jak řešit případné problémy, a tak podobně.
Již dlouho diskutována je změna vzhledu – ten světle hnědý, který Ubuntu používalo ještě v minulé verzi 9.04, je tu s námi s mírnými úpravami už pět let, a změna by neškodila.
Jak uvidíte na následujících snímcích obrazovky, je nové Ubuntu laděno spíše do tmava.
Jako první uživatel uvidí nový splash. Při startu se uprostřed obrazovky nejdříve zobrazí malé kulaté logo Ubuntu. Ještě v beta verzi nebylo nijak animované, a proto (obzvláště při déletrvajícím bootu live CD) to vypadalo, že to zatuhlo. Nyní se již logo zjasňuje a ztmavuje, takže je vidět nějaká aktivita.
Dále bylo změněno téma GDM, opět je tmavší než v předchozí verzi (kde mi přišlo graficky velmi pěkně zpracované).
Po přihlášení se před námi konečně ukáže desktop. Oranžovo-žluté pozadí se vzorkem papíru (asi), ikonky v trayi (pokud máte notebook, tak podobnost ukazatele nabití baterie a síly WiFi signálu s Mac OS X se nezapře) a tmavá dekorace oken působí celkem pěkně, scrollbary jsou ovšem trochu nevýrazné. Říká se, že první dojem prodává, tak uvidíme. V nastavení lze vzhled samozřejmě vrátit nebo si vybrat nějaký úplně jiný.
Prostředí se chová i na slabším hardwaru velmi svižně, skoro se mi nechce věřit, že tohle může být GNOME. Doba bootu je také poměrně krátká (může za to především dobře vyladěný Upstart), ale těžko soudit, jak se změní, až si nainstalujete spoustu služeb.
V tray liště vedle hodin vidíme přepracovaný aplet pro obsluhu Network Manageru. Především musím zmínit out-of-the-box podporu všech možných způsobů zabezpečení a autentizace WiFi sítí, VPN, DSL a mobilních spojení a vybírání nejsilnějších dostupných WiFi sítí na dvě kliknutí. Hesla se pochopitelně ukládají do klíčenky.
Světlo světa spatřil další grafický správce balíčků. Klasický Synaptic je určen spíše pokročilejším uživatelům a je schován v podnabídce Správa nabídky Systém. Nástroj Přidat a Odebrat software byl nahrazen nástrojem Centrum softwaru pro Ubuntu. Původně se to mělo jmenovat Software Store (Canonical přes něj chtěl distribuovat i placený software partnerů), ale toho se asi dočkáme až v dalších verzích.
Software Center má velmi jednoduchou obsluhu. Uživatel může buď použít hledání, nebo vybírat software podle určení. Také je možno zvolit filtr Oficiálně podporovaný SW (ve výchozím nastavení výběr obsahuje i komunitní repozitář). U většiny známějších programů jsou screenshoty. Už jen kliknout na tlačítko Instalovat…
Ubuntu One je služba určená především pro uživatele pohybující se mezi více vzdálenými počítači (nemající vlastní server). Pokud na jednom počítači uložíte cokoliv do adresáře, který spravuje Ubuntu One, kopie se rozdistribuuje na všechny ostatní počítače, kde se přihlásíte (a rovněž si soubory můžete stáhnout přes webové rozhraní). Na serveru máte v neplacené variantě k dispozici 2 GB prostoru s možností upgradu na 50 GB za 10 USD (asi 170 Kč) měsíčně. Nahrané soubory můžete rovněž zpřístupnit libovolnému jinému uživateli Ubuntu One.
Službu se mi, na rozdíl od Davida, rozjet podařilo, nicméně je vidět, že je to pořád beta. Především je neuvěřitelně pomalá (asi je kolem toho hype a všichni to zkouší). Dále nejsou příliš dořešené certifikáty; nesedí jméno domény, na kterou jsou vydány…
Telepathy Framework sjednocuje groupware Evolution a IM klienta Empathy se zbytkem systému. Stav na IM se tak prolíná se systémovou nabídkou, je možné posílat soubory z Nautila a tak podobně.
Při přihlášení do terminálu (tty, SSH) se při dostupných aktualizacích zobrazí upozornění; pokud bylo nainstalováno nové jádro, rovněž se zobrazí, že by systém bylo vhodné restartovat.
Díky DeviceKitu nebylo připojování dm-cryptem zašifrovaných svazků nikdy jednodušší! Zobrazují se v Nautilu a v nabídce Místa a po kliknutí je vyžádáno heslo (a případně heslo pro sudo) a svazek je připojen.
V Ubuntu je GRUB 1.97. Neměl jsem s ním zatím žádné problémy, ale někteří uživatelé si ve zdejších diskuzích stěžovali.
Ubuntu 9.10 mě velmi mile překvapilo (zejména protože jsem nečekal, že již RC verze bude plně použitelná) a opět se mi zdá, že jednodušší už Linux být nemůže.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Také přidám několik poznámek z používání od neděle:
(lepší ovladače Intel GPU?)Ano, chlubí se tím
v menu se objevil jakýsi "diskový nástroj" -- vypadá dobřeJo, toho jsem si taky všiml, ale nějak jsem nepochopil filozofii ovládání ;)
cfdisk
+ kozolové nástroje pro práci s filesystémy se těžko zbavuje (především nemám záchranné liveCD s GNOME tu a tam postrádám ikonky (v menu)Toto jsem řešil na Launchpadu a dozvěděl jsem se, že to není chyba, ale záměr :) Zobrazování ikonek v menu je pouze (z estetických důvodů) vypnuto a lze si je (přes gconf-editor v sekci desktop/gnome/interface) opět zapnout.
v menu se objevil jakýsi "diskový nástroj" -- vypadá dobřeTo je mám pocit taky součást devicekitu (nebo nějakýho jinýho kitu) a jmenuje se to "Palimpsest disk utility".
Ubuntu jsem zkousel asi pred tremi lety a vadily mi:
Prvni bod uz je snad minulosti, s druhym se linuxak musi smirit a treti po zavedeni KDE4 uz asi nebude takovy problem Dam sanci podzimni mandrive / KDE a jestli nebudu spokojen, tak vitej ubuntu.
sudo passwd root
sudo supokud něco dělám v konzoli a zjistím, že chybí nějaký balík, nainstaluju ho lamersky přes
sudo apt-get install mcprotože je to rychlejší než se hlásit jako root a potom se zase odhlašovat.
sudo -i
kdyby "neexistující root" napsal někdo jako camlost, nebyl by důvod se nad tím pozastavovat. ale Leoš Literák? :-O
(nehledě na to, že pro použití roota nevidím žádný důvod, ale to je vedlejší)
(nehledě na to, že pro použití roota nevidím žádný důvod, ale to je vedlejší)
Až se ti podaří zapráskat disk tak, že se jako běžný uživatel nepřihlásíš, tak ti bude sudo na dvě věci. Možnost přihlásit se jako root ti ušetří restart do single režimu.
~
Tento bug byl opraven, před rokem nebo dvěma. Bootování i přihlášení už funguje i s plným diskem.Až se ti podaří zapráskat disk tak, že se jako běžný uživatel nepřihlásíš, tak ti bude sudo na dvě věci. Možnost přihlásit se jako root ti ušetří restart do single režimu.
hezky po valassku: "su root"kde su je lepší. Akorát teda nechápu co to má společného s Valachama.
Wine 1.0.1 NEMůžu se zeptat, co znamená u té verze to "NE"?
ecryptfs-utils
a spuštěním ecryptfs-setup-private
, případně mám dobrou zkušenost s encfs.
opět se mi zdá, že jednodušší už Linux být nemůže
bcmwl-kernel-sourcea restartovat, pak až mi začala fungovat wifi. Návod v tomto fóru.
IMHO buď karmínová (červená), nebo od karma (v náboženském smyslu, ne ten průtokový ohřívačJe to od karmy, dokonalý český překlad zní "karmická koala").
ttf-liberation
("svobodná varianta" MS fontů od RedHatu).
mscorefonts
je jeden z nich, musím instalovat zásadně přes Synaptic. Když jsem to zkoušel v terminálu klasickým apt-get install
, skončilo to častokrát na nějaké chybě.
cryptsetup -c aes-xts-plain -s 512 -y luksFormat /dev/sdq5