abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 522 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)

    15. 11. 2007 | Michal Vyskočil | Recenze | 13492×

    Ubuntu - populární distribuce, o níž neslyšel málokdo. Ač o ní zlí jazykové tvrdí, že Ubuntu znamená neumím nakonfigurovat Debian (Slackware), ve skutečnosti je mottem Ubuntu - Linux pro lidi a jedná se o jednu z nejpoužívanějších desktopových distribucí, která je cílena na běžné domácí uživatele. Nová stabilní verze 7.10 vyšla před nedávným časem, takže jsem neodolal a vyzkoušel ji.

    Disclaimer

    Jako zaměstnanec společnosti, která tvoří konkureční distribuci, a navíc uživatel KDE, jsem asi nejhorší možná osoba pro recenzi Ubuntu - zaujatý, neobjektivní a vůbec absolutně nedůvěryhodný. Proto raději od začátku říkám, že je můj celkový dojem z Ubuntu kladný, a přestože se hodně zmiňuji o nedostatcích, které jsem při používání objevil, jedná se vesměs o věci, které souvisí s odlišnou filozofií Ubuntu. Zároveň děkuji Davidu Jašovi za to, že, jako uživatel Ubuntu, text prolétl a opravil nesrovnalosti, které jsem napáchal.

    Tento článek není primárně recenzí novinek v Ubuntu 7.10 (o těch se můžete dočíst třeba v recenzi Martina Picka (freshmouse), ale spíše souhrn mých poznatků, které jsem získal při jeho zkoušení. Ale nebojte, novinky budou představeny také.

    Instalace

    Žádný pořádný článek o distribuci nemůže pominout instalaci, a ačkoliv o ní většinou není moc co říct, objevuje se často hromada screenshotů instalátoru. Nevím proč, když k instalaci většiny moderních distribucí je potřeba obligátní slepice a zrní (kterou jsem ovšem nedisponoval, proto jsem ji musel pro účely recenze zastoupit sám). Standardní instalátor Ubuntu je uložen na live CD, což by nebylo nic divného, protože instalátory ostatních distribucí jsou uloženy tamtéž. Základním rozdílem je, že live CD Ubuntu obsahuje plný systém; stejný, jaký se objeví po instalaci.

    Instalátor Ubuntu:

    • se spouští zástupcem na ploše
    • je lokalizovaný do češtiny
    • neumožňuje vybrat nainstalovaný software, instaluje se všechno
    • instalace se sestává z přibližně 7 kroků (kdo si např. rozděluje disk ručně, tak má prostě kroků o něco více)
    • umožňuje migraci nastavení z jiných systémů (i z Windows)
    • běží v plném live systému, je možné se v průběhu instalace zabavit některým z nainstalovaných programů.

    Daleko více screenshotů instalátoru a celého prostředí naleznete na webu phoronix.com.

    Osobní zkušenosti

    Instalátor je skutečně přehledný a jednoduchý. Poněkud kontroverzně může působit nemožnost vybrat instalovaný software, ale filozofie Ubuntu je just works - s čímž souvisí i to, že do systému není možné vrtat tolik, kolik by jistí recenzenti chtěli. Bohužel instalátor Ubuntu neumí jednu, sice pokročilou, ale pro mě poměrně běžnou věc (kterou umí instalátor Debianu, Mandrivy, OpenSUSE a tuším, že i Fedory) - oddělený /boot. Respektive, proti samotnému oddělenému /boot neprotestuje, ale potom trvá na jeho zformátování, což by pro mě znamenalo ztrátu jádra z mého hlavního systému, a to se mi pochopitelně vůbec nelíbí.

    ubuntu 7.10: boot-format

    Instalace na kořenový XFS potom vyvolala upozornění, že se Grub na XFS může zaseknout (a proto používám ten oddělený /boot), což jsem nakonec vyřešil naformátováním / na ext3. Ubuntu má rovněž pro "náročné" uživatele i Alternate Install CD, jehož instalátor je totožný s textovým instalátorem Debianu. Kubuntu 6.06, které jsem kdysi tímto způsobem testoval, proti tomuto rozdělení disků neprotestovalo.

    ubuntu 7.10: grub-xfs

    Idea plného LiveCD, z něhož se teprve spouští instalátor, se mi líbí. Během nezábavné instalace je možné hrát hry, prohlížet web nebo provozovat jinou, podobně povznášející, činnost, namísto sledování progress baru či reklamních nápisů, které nabízí konkurence. K live systému bych měl jedinou výtku, a to, že automaticky nepřipojí nalezené disky alespoň v režimu pro čtení.

    Migraci nastavení z Windows jsem nemohl vyzkoušet, protože je nemám. Poněkud vtipné mi přišlo, že mi nástroj nabídl migraci nastavení ze systému Debian GNU/Linux, přičemž data pocházela pouze ze systému OpenSUSE (přičemž Debian se na počítači už nevyskytoval). V tomto případě bych použitou distribuci vůbec nespecifikoval, protože se z dat na odděleném /home nedá poznat vůbec nic.

    ubuntu 7.10: migrace

    Během toho mála času, který jsem strávil v konzoli (protože jsem se snažil k systému přistupovat jako uživatel konzole neznalý) jsem narazil na zajímavou vychytávku, která, ač není novinkou této verze, stojí za zveřejnění. Jde o command-not-found, což je skript, který při neexistenci zadaného příkazu nabídne instalaci příslušného balíku. Použití je jednoduché:

    $ import
    The program 'import' can be found in the following packages:
     * imagemagick
     * graphicsmagick-imagemagick-compat
    Try: sudo apt-get install <selected package>
    bash: import: command not found
    

    Hlášení jsou pochopitelně lokalizována, ale osobně jsem v konzoli raději za anglické locales, tudíž jsem si neprozřetelně uložil výpis pouze v angličtině.

    Po instalaci

    Po instalaci nabídne instalátor restart:

    ubuntu 7.10: instalace-je-kompletni

    Pak se objeví hotový systém. Tedy skoro hotový. Spousta lidí by desktopový systém bez kodeků nebo přehrávače Flashe za hotový nepovažovala. Jenže kodeky a přehrávací pluginy jsou obecně horké zboží na to, aby byly na placce přímo, takže skutečně významným rozdílem mezi distribucemi je to, jak se poperou s poinstalačním nastavení ne-úplně-volně-distribovatelného (ale velice žádaného) softwaru.

    Takže správné je říct, že se objeví sice plný, ale multimediálně očesaný systém, do nějž je nutné nejprve přidat jisté věci. Starší možností je zjistit repozitář s nesvobodným obsahem a kodeky, přídat jej do /etc/sources.list a napsat sudo apt-get update a sudo apt-get install <seznam balíků>. Ubuntu už od verze Feisty Fawn nabízí možnost automatické doinstalace patřičného pluginu, pokud dojde k pokusu o přehrání, což rozhodně nechává velice kladný dojem. Takže po prvním navštívení youtube.com se objeví okno nabízející instalaci Flash pluginu, po pokusu o přehrání QuickTime videa se objeví okno nabízející instalaci patřičného kodeku, atd.

    ubuntu 7.10: flash-01 ubuntu 7.10: flash-02
    ubuntu 7.10: flash-03 ubuntu 7.10: flash-04

    Velice šikovným nástrojem je Správce nesvobodných ovladačů, který pomáhá s instalací ovladačů, které jsou opět z nejrůznějších důvodu příliš horké pro přidání na CD. Pokud systém rozpozná podporovaný hardware bez opensource ovladače, nabídne jeho instalaci, což ocení především majitelé výkonných grafických karet typu nVidia nebo AMD (dříve ATI), pro jejichž typ není opensource ovladač k dispozici.

    ubuntu 7.10: restricted-01
    ubuntu 7.10: restricted-02
    ubuntu 7.10: restricted-03

    Osobní zkušenosti

    Systém automatické instalace kodeků je uživatelsky přítulný. Instalaci flash pluginu jsem zkoušel na serveru youtube.com, kde fungovala na jedničku, dokonce i bez restartu Firefoxe (který ovšem vtipně nabízel instalaci znovu, jak je vidět na screenshotu). U kodeků pro videa jsem tolik štěstí neměl. Na testovací stránce ct24.cz se u wmv streamu nezobrazilo nic a teprve RealPlayer stream aktivoval instalaci kodeků.

    ubuntu 7.10: ct24

    Dále jsem navštívil avc-cvut.cz, konkrétně přednášku Pavla Machka o software suspend, a použil videa z přednášky. Ogg vorbis byl logicky přímo podporován, zatímco QuickTime nastartoval onen automatický instalátor. Bohužel se mi nepodařilo tímto způsobem nainstalovat kodek pro WMV, který, ač byl nabízen, tak místo videa ukazoval pouze grafické efekty totemu.

    ubuntu 7.10: wmv

    Na(ne)štěstí obsahuje můj notebook nejen hardware od fy. Intel, ale i wifi kartu od Broadcomu, která má sice zbrusu nový ovladač v jádře, ale i tak vyžaduje firmware, kterýžto v jádře není, a je nutné jej kuchat a instalovat pomocí bcm43xx-fwcutter. Ne tak v Ubuntu. Ihned po startu mě Správce nesvobodných ovladačů upozornil na daný stav a na dvě kliknutí (a zadání hesla, ale kdo to má pořád psát) mi příslušný firmware stáhnul a nainstaloval.

    Dalším rozdílem mezi distribucemi je rozhoditelnost na nejrůznějším obskurním hardwaru (tím nemyslím Alpha procesory, ale spíše různé webkamery, desky s pochybným ACPI a podobně), což jsem otestovat nemohl, protože (až na wifi kartu) žádný takový nemám. Ubuntu, stejně jako jakákoli jiná distribuce s jádrem 2.6.22, šlapalo bez problémů.

    Pokud funguje, jsou tyto způsoby instalace velice pohodlné a pro majitele připojení k Internetu jde o, troufám si říct, daleko pohodlnější metodu instalace, než nabízí konkurenční Windows (viz bug #1).

    Grafické prostředí a gumová okýnka

    Barva Ubuntu osciluje mezi hnědou až oranžovou - současné téma Human se obrací od trendu zesvětlování a nynější verze je tak o něco tmavší než předchozí. A až na pár chybiček, které jsou bohužel v kvalitně graficky sladěném systému velice vidět, je vzhled Ubuntu profesionální a unifikovaný.

    ubuntu 7.10: synaptic

    Máte-li podporovaný hardware (Intel), automaticky se zapne Compiz, který má na starosti efekty pro ohromování okolí. Nemáte-li, je nutné použít Správce nesvobodných ovladačů popsaný výše. Ač se o použitelnosti efektů vedou spory, pravdou zůstává, že si je dav žádá a distributoři mu podléhají. Nicméně vzhled prodává a proč má být kvalitní unixoidní systém schovaný za škaredým zevnějškem, že? Nemluvě o tom, že nový zoom plugin od Davida Revemana, který je momentálně v Compiz Fusion, je asi nejužitečnější aplikací Compizu, která existuje. Na rozdíl od ostatních zvětšovátek, která pouze zobrazí bitmapu, umí tento plugin zachovat aktivitu prostředí i při zvětšení.

    A gumová okýnka avizovaná v nadpise? Ty patří mezi Extra efekty, které jsou k dipozoci na nové kartě Nastavení/Vzhled/Efekty.

    ubuntu 7.10: vzhled

    S tím souvisí i další novinka Ubuntu - nástroj pro nastavení obrazovky a grafické karty:

    ubuntu 7.10: nastaveni-obrazovky-01 ubuntu 7.10: nastaveni-obrazovky-02

    Osobní zkušenosti

    Ubuntu jako výchozí prostředí používá Gnome. Jak uživatel KDE proto nejsem asi ten nejlepší recenzent, ale pravdou je, že jsem byl na Gnome zvědavý, protože poslední používanou verzí byla ta z CentOS 4. Po grafické stránce se mi systém velice líbil (dokonce přiznávám, že více než "moje" KDE) a z hlediska použitelnosti jsem neměl žádné velké výhrady.

    Gumová okénka jsou veskrze neužitečný, ale efektní trik, který se mi osobně velice líbí. V recenzi se o něm zmiňuji především proto, že mi to umožňuje velice hezky přejít k nástroji pro nastavení grafických efektů a grafické karty, což je novinka této verze Ubuntu. Ostatní věci jako suspend či hibernace nebo použitelnost na to či ono jsou spíše produktem použité verze jádra, respektive softwaru, takže mohu říct - ano, suspend i hibernace fungovaly (ale za to nechci připisovat kladné body Ubuntu, nýbrž chytrému chlapíkovi, který notebook kupoval, a daleko chytřejším lidem, kteří to do jádra implementovali).

    Závěr

    Tento článek jsem pojal spíše jako test použitelnosti systému. Poněkud nepatřičně jsem vynechal věci jako verze jádra či dodaných programů, protože mě osobně nic z toho při recenzi nezajímá. Pokud vás ano, tak potřebné informace najdete v poznámkách k vydání či na webu Phoronix.com.

    Filozofií distribuce je just works - po instalaci získáte použitelný systém (respektive za pár kliknutí použitelný) - a ta se projevuje jak na instalátoru, tak třeba na bootovací obrazovce, kterou není možné přepnout do ukecaného režimu (protože se mi při jednom vypnutí systém zasekl, nemohl jsem zjistit, co se děje). Takže, i když je Ubuntu jenom převlečený Debian (po pár zásazích v příslušných konfigurácích jej od Debianu nepoznáte), právě touto filozofií se od něj odlišuje.

    Jediné, co mi v Ubuntu, jako v distribuci cílené pro méně zkušené uživatele, chybělo, jsou grafické konfigurační nástroje. Na rozdíl od takové Mandrivy nebo OpenSUSE totiž Ubuntu skoro žádné vlastní neobsahuje, a tak je většina návodů pro konfiguraci Ubuntu stylem - otevřete konzoli a napište sudo .... Na druhou stranu aspoň mohou uživatelé tvrdit, že nepoužívají klikací distribuci.

           

    Hodnocení: 89 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    15.11.2007 00:58 Stevko
    Rozbalit Rozbalit vše Jadro
    No, a práve u mňa nové jadro nenaštartuje :-(. Pri štarte z disku dostanem Ooops a pri live DVD zasa nejaký abnormal termination. Ale s jadrom zo staršej verzie funguje celkom dobre, tak sa to dá používať. (áno, hľadal som, aj som niečo reportoval - snáď správne - ale zatiaľ nič. Akurát s iným diskom a s voľbou noirqpoll livedvd nabehlo. So starým diskom nie.)
    15.11.2007 12:28 jas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jadro
    S podobným problémom som sa stretol aj ja, disk nešiel, kým som nedal pri boote voľbu ide-legacy , potom so už nemal žiadne problémy.
    cezz avatar 15.11.2007 01:02 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Hmm.. no myslim ze v blogoch by sa naslo par kvalitnejsich clankov na danu temu, ale proti gustu (gusty :-)?) ziaden disputat..
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    15.11.2007 01:07 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    "což rozhodně to nechává velice kladný dojem" -- ?

    "Idea plného LiveCD, z něhož se teprve spouští instalátor, se mu líbí." -> se *mi* libi.

    "právě touto filozofií se o něj odlišuje" -> *od* nej
    15.11.2007 06:05 camlost | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    ono by toho bylo vic, ale ma cenu na to upozornovat? (nema) jen se tu nasledne vyroji mnozstvi zprav ve stylu "jde prece o obsah". skoda, ze tu nefunguje jazykova korektura.
    A slow biker.
    15.11.2007 09:47 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    ono by toho bylo vic, ale ma cenu na to upozornovat? (nema)
    Samozřejmě, že má.
    skoda, ze tu nefunguje jazykova korektura.
    Škoda, že lidé jsou jen lidé, kteří pod časovým tlakem občas dělají chyby (v tomto případě "přehlédnou chyby").
    15.11.2007 10:47 Petr Tomeš | skóre: 23 | blog: ptomes | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    skoda, ze tu nefunguje jazykova korektura.
    Škoda, že lidé jsou jen lidé, kteří pod časovým tlakem občas dělají chyby (v tomto případě "přehlédnou chyby").
    Škoda, že se nepoužila kontrola gramatiky od společností Lingea nebo Microsoft, která by řadu takových zbytečných chyb odhalila. Otázkou je, zda by je bylo vůbec možné spustit na Linuxu nebo by šlo o další učebnicový příklad slabého místa při používání Linuxu v praxi.
    David Ježek avatar 15.11.2007 11:29 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    nedělej si iluze, ani grammaticon není všemocný a přehlíží hromadu věcí.
    15.11.2007 16:46 Petr Tomeš | skóre: 23 | blog: ptomes | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Iluze si nedělám, ale proč si opět do toho mého příspěvku domýšlíte to, co tam vůbec není? To je tady asi nějaká nová móda.
    15.11.2007 14:35 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    A jdes na blacklist, tohle je posledni kapka. Mas sice castecne pravdu, ale styl jakym jsi to podal je otresny. A netvrd ze na linuxu kontrola neni kdyz to neni pravda. Je v OO.org a ve firefoxu je nejaka kontrola.
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    15.11.2007 14:48 neveceral | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    a já to klidně budu tvrdit a podpořím Petra. Prosím, rozlišujte mezi kontrolou gramatiky (větná stavba, čárky, shoda podmětu s přísudkem...) a pravopisu (překlepy), je to opravdu velký a podstatný rozdíl. OO.org, firefox apod. mají pouze kontrolu pravopisu, kontrolu české gramatiky dodává pouze MS a Lingea, nikdo jiný to zatím nenaprogramoval.
    15.11.2007 16:34 Petr Tomeš | skóre: 23 | blog: ptomes | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Přesně tak, dokud si budou lidé něco nalhávat, povídat nesmysly a vztekat se nad fakty, pak je to o ničem. Pán to ale zjevně neunesl a potřeboval záminku pro to, aby si mě zablokoval.
    16.1.2008 16:15 petrfree
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Nechtěl bych být "rejpal", ale na co chodíme/te do škol? Abysme/te nesmrděli celý den doma u počítačů? Umět se vyjadřovat, a to i písemnou formou, v souladu s gramatikou a pravidly pravopisu je základní umění, stejně jako se najíst a nepobryndat se. Pokud toto někdo nezvládne za dobu školní docházky a má nutnou potřebu nechat se kontrolovat libovolným automatizovaným systémem, bez ohledu na autorskou dílnu, měl by vrátit všechna předcházející vysvědčení/diplomy. Národní obroda, která nás uchránila od poněmčení, byla založená především na uchování českého jazyka jako takového. Velice mě mrzí, jak se ke své mateřštině chováme. A stav textů na internetu tuto "krizi" jenom umocňuje.

    A jestli v tom textu mám hrubku, tak jsem taky trotl.
    16.11.2007 22:46 Josef Průša | skóre: 4 | blog: Linux_Domino_etc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    BTW, zkoušeli jsme v práci jak kontrolu gramatiky od MS, tak od Lingey. Oboje na Office2003. Kontrola gramatiky od MS je sice o dost lepší, bohužel ale pořádně náročná na výkon, takže na P-IV/1.7 jsme museli průběžnou kontrolu vypínat. Grammatikon problém s výkonem PC neměl, nicméně toho spousty neodhalil, takže stejně se text musel kontrolovat jako by se tam žádný automat nebyl...
    18.11.2007 15:50 Petr Tomeš | skóre: 23 | blog: ptomes | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Jistě, že se musí kontrolovat, je to jen pomůcka, která neumí vše. To ani lidský kontrolor, a i ten se leckdy přehlédne a neodhalí chybu.
    15.11.2007 16:24 Petr Tomeš | skóre: 23 | blog: ptomes | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Trucováním a halekáním o blokování lidí, kteří zcela (nikoliv částečně) pravdivě popisují realitu (a byla to dobře míněná rada), svou vlastní blbost a neznalost nezastíníte a ani tím nic nevyřešíte. Dobře vám tak.
    15.11.2007 09:47 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Díky, opraveno.
    15.11.2007 19:09 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Překlep
    Dalším rozdílem mezi distribucemi je rozhoditelnost
    s/rozhoditelnost/rozchoditelnost/

    Obě slova dávají smysl, ale asi to druhé bude lepší ;)
    15.11.2007 09:27 Robo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    nato, aby clovek poznal klady a zapory tohto release-u mal by mat s ubuntu viac skusenosti a takisto pouzivat dlhsie je tam viacero bugov, ktore sa pri takomto jednorazovom pouziti neobjavia clanok dost onicom, niektore blogy mali daleko vyssiu uroven
    srigi avatar 15.11.2007 09:35 srigi | skóre: 10 | blog: sricont
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    jj, kcelo by to uz konecne clanok typu "1 mesiac s Ubuntu" alebo "aktivny web devel na Ubuntu" a podobne.
    Be kind to newbies.
    srigi avatar 15.11.2007 09:34 srigi | skóre: 10 | blog: sricont
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    No ale nastavenie sietovky, alebo wifi konektivity ide celkom pohodlne vyklikat.
    Be kind to newbies.
    15.11.2007 16:55 Ubuntak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Zdravim Tachikomy, v gutsy je vlekly problem ze kdyz ma clovek vice zvukovek tak samozrejme je primarni ta nejhorsi ktera ani zapojena neni a chce to hacka-masta aby to dal dokupy. No a na notebociich s hdmi zvukofkami nejde nic :( Cekame na nove jadro :(
    15.11.2007 23:15 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Batou-saaaan!

    Ono se to asi myslelo tak, že na jiných "userfriendly" distrech toho jde naklikat daleko víc.
    15.11.2007 09:43 RapMan | skóre: 14 | blog: RapMan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    "...a ačkoliv o ní většinou není moc co říct, objevuje se často hromada screenshotů instalátoru. Nevím proč, když k instalaci většiny moderních distribucí je potřeba obligátní slepice a zrní..."

    Ja to docela chapu, neznaly uzivatel nevi, co ho pri instalaci ceka, ze screenshotu se na to muze trochu pripravit, a vedet, co vsechno instalace od nej bude chtit.

    Co se tyka pripojeni ntfs disku z live systemu - me se pripoji, dokonce i pro zapis. Mozna behem instalace je odpojeny, ale z live systemu jsem na ntfs disk ukladal data.
    Selmi avatar 15.11.2007 11:02 Selmi | skóre: 17 | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    z noveho ubuntu som dost smutny, predosle releasy bezali bez problemov, tento som sa dost trapil.... ciastocne sposobene aj tym ze som zmenil hw ale predsa, na 'prilis novom' hwsom pustal linux uz aj predtym a islo to, pomaly ale islo... teraz

    - instalak som musel spustit v safe grafickom mode, inak zatuhol alebo uplne 'rozbil obraz', zjavne vesa driver nepodporuje atihd2600xt

    - to iste ostre ixy

    - po nainstalovani fglrx 8.42 problemy zmizli, ale odvtedy ked prehravam video tak vzdy obrazovka scerna aj na zaciatku aj na konci prehravania, to iste pri spustani opengl aplikacii, takze mam pocit ze to fglrx nove si z ubuntu 7.10 nejak dobre nerozumie

    - pidgin (ex-gaim) sa nedokaze pripojit na icq na prvy pokus, a pri castom opakovani sa zrube

    - ked som si nastavil weather applet zobrazovat kosice (ako mam v kazdom ubuntu od 5.10) tak mi to ukazovalo nejaky kazachstan..v podstate ho neviem prinutit zobrazovat to co ma

    doteraz som mal z ubuntu vzdy velmi dobry pocit, strasne ma sklamali :-/ a na dorazenie v 64bit verzii ktoru som nahodil ako prvu chybaju balicky, ako palmos developer je pre mna uplne nepouzitelny, musel som nahodit 32bit

    verim ze dalsie updaty to poopravuju

    15.11.2007 14:27 Adam Pribyl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    To bohuzel neni problem Ubuntu ani Linuxu ale ATI/AMD. Pokud s nejakou grafikou nefunguje VESA, pak je to ostuda firmy vyrabejici graficke karty, protoze tento standard je stary skoro jako graficke karty a pokud ho nekdo neumi implementovat.. no comment. Ostatni si prectete na phoronixu.
    17.11.2007 11:46 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-ati/+bug/155954

    je nutné stopnout X a do Xorg.conf přidat "LVDSBiosNativeMode" "false" případně použít novější ATI ovladače

    a do příští sestavy vybrat něco jiného, než ATI :) ušetříš si nervy...
    Selmi avatar 17.11.2007 13:16 Selmi | skóre: 17 | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    ono, s nvidiou som nejak stratil kontakt v casoch geforce2mx a odvtedy mam ati s az doteraz som nemal nejake velke problemy...aj toto, chyba sa prejavila hlavne ked som sa z ixov prepol do textovej konzoly, pripadne po zaspati a prebudeni displayu, preto som podozrieval skor ixy... a ten bug co posielas je nieco ine lebo ten sa tyka fglrx driverov. a ja som bezal na vese....
    15.11.2007 12:06 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Komunita
    13:31 < chimaera> if you feel really brave, join #ubuntu. like they are giving out lobotomies for free these days.

    13:33 < ahuillet> ?

    13:34 < chimaera> ahuillet: one is asking the questions in leet-speak, the next i sthrowing around insults because java isn't installed by default and so diffucult to install.. the next forgot all passwords and can't log in nymore.. and so on.

    13:34 < ahuillet> cool
    15.11.2007 16:41 Jirka | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komunita
    :-D Bohužel je to daň (proč sakra mít daně?) za přísun těch běžných uživatelů, pro které to všechny děláme. ;-)
    belisarivs avatar 15.11.2007 12:18 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Fakticka poznamka. Je to David Reveman. Pokud se nemylim.

    Jinak pekna recenze. Ja si na ubuntu nahodil jeste tohle http://www.howtoforge.com/mac4lin_make_linux_look_like_a_mac a jsem happy.
    IRC is just multiplayer notepad.
    Jardík avatar 15.11.2007 16:52 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Já nevím, jak si někdo může svojí distribuci posrat tím, že se snaží napodobit jiný OS. OK, pochopil bych to, kdyby ta podoba byla identická, ale takovýhle Mac vzhledy (a obzvláště pro gnome) jsou totální shit. Asi jste v životě neviděl MacOS v reálu.
    Věřím v jednoho Boha.
    15.11.2007 16:56 Ubuntak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Vrat se do hrobu, co mame delat kdyz default vzhled ubuntu je exkrementalni a nuti k bliti ?
    Jardík avatar 15.11.2007 19:42 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)

    Tak si nastavím jiný, ale abych tam dal nějakou napodobeninu MacOS s nekvalitně vykreslenýma gradientama na tlačítkách, špatně vykreslovaný scrollbar, něco s kostrbatýma obrázkama s nedomyšleným alpha-blendingem (čti 1bit průhlednost). Ta textura na scrollbaru v MacOS "zůstává stát na místě" a "nepohybuje se" se změnou jeho pozice. Totálně podělaný toolbary ... v MacOS jsou tlačítka na toolbaru ve "skupinkách" vzájemně spojená a pouze postranní jsou zaoblená. Takového efektu nedocílíte nastavením snad v žádného enginu (v Qt (KDE) to jde).

    Každopádně je to vaše volba. Chcete-li to tak mít, nebráním vám. Jen vyjadřuji svůj názor na daný styl.

    Věřím v jednoho Boha.
    15.11.2007 18:59 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    treba se mu to libi, tak to pouziva.

    Me se to taky docela libi, akorat pouzivam KDE a nastavil jsem si ho podle sebe lip.
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    15.11.2007 15:56 techi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Taky jsem spokojenej uživatel Ubuntu. Jediný co mi v žádný distribuci nikdy nefungovalo byla čtečka karet v aceru, to se dá přežít. Jinak po všech směrech příjemný, použitelný a snadno ovladatelný systém. Co bych třeba já uvítal by byla jednodušší správa bluetooth pro vytvoření připojení DUN nebo PAN modemu. Ne každej se rád hrabe v konfiguračních souborech. Taky bych ocenil podporu ubuntu projektu Synce pro sychronizaci PocketPC. Když chce člověk synchronizovat svoje pdáčko, musí si vytrpět peklo s instalování a konfigurování desítek balíčků. V repository jsou navíc některé balíčky zastaralé a je třeba je ručně stáhnout a zkompilovat
    regine avatar 15.11.2007 16:46 regine | skóre: 22 | blog: regine
    Rozbalit Rozbalit vše PDA iPAQ od HP

    Trochu pofoukám bolístku.

    PDA je problém i v MS-WinXX, které jsou jen trochu zabezpečené. Mám zkušenost s iPAQ od HP. Užíval jsem si. :-( a dodnes to není ono.

    Cigareta krátí život o 1 minutu, láhev koňaku o 5 minut a pracovní den krátí život o 8 hodin.
    15.11.2007 17:07 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Děkuji autorovi za pěknou recenzi.
    15.11.2007 17:37 onovy
    Rozbalit Rozbalit vše command-not-found novinka, wtf?
    onovy@lajka:~$ cat /etc/apt/sources.list 
    deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted universe multiverse
    deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty universe main restricted multiverse
    deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-security universe main restricted multiverse
    deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-backports universe main multiverse restricted
    onovy@lajka:~$ blender
    Program 'blender' není v současné době nainstalován.  Můžete jej nainstalovat napsáním:
    sudo apt-get install blender
    Ujistěte se, že máte zapnutou komponentu 'universe'
    bash: blender: command not found
    
    15.11.2007 17:44 Petr Tomeš | skóre: 23 | blog: ptomes | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: command-not-found novinka, wtf?
    Během toho mála času, který jsem strávil v konzoli (protože jsem se snažil k systému přistupovat jako uživatel konzole neznalý) jsem narazil na zajímavou vychytávku, která, ač není novinkou této verze, stojí za zveřejnění. Jde o command-not-found, což je skript, který při neexistenci zadaného příkazu nabídne instalaci příslušného balíku.
    15.11.2007 17:51 Jirina
    Rozbalit Rozbalit vše Uživatel Ubuntu
    S linuxem pracuji už několik let. Začínal jsem na Debianu, kterému jsem byl věrný. Učil jsem se s ním na starém notebooku. Mám ho i na 3 serverech. Pro Ubuntu jsem se tedy rozhodl proto, že to má Debianí základy. Na nový notebook jsem chtěl distribuci, na které by frčelo všechno hned od začátku. takže určité zkušenosti s Linuxem mám a je to výhoda.

    Ubuntu 7.10 používám jako primární systém (dualboot s Windows XP) od té doby co vyšlo. Mám ho na poměrně novém notebooku a velice jsem ocenil, že kromě webkamery chodí vše jak má hned od instalace. (AMD Turion64 X2, Geforce Go7600, čtečka karet O2 5in1, wifi Ralink RT61, 1,3Mpix webcamera, LAN gigabit, ...)

    Instalace se mi povedla až napodruhé, kdy jsem musel násilím ukončit program pro migraci dat z WinXP, který instalaci při prvním pokusu přerušil. Systém chodí dobře, vzhledově bez problémů, Compiz-Fusion jede a používám ho - je to paráda. Hibernace funguje, wifi funguje, zvuk funguje, tiskárny se instalují naprosto parádně skoro samy, jak lokální, tak síťové, speciální tlačítka na klávesnici fungují. S Gnome se mi pracuje velice dobře, za KDE bych neměnil. Audio, video, kodeky,... vše bez problémů.

    Spíš ale každého zajímá to co nejede, takže popíši to:

    Problémy se stabilitou má občas proprietální ovladač Nvidia. Problémy nejsou časté, nicméně tu a tam se vyskytnou. To by se ale mělo s novými aktalizacemi zlepšit.

    Ubuntu má sice nástroj Obrazovky a Grafické karty, kde se dá snadno změnit rozlišení, výstupy a monitory. Pokusil jsem se tedy připojit druhý monitor. Monitor to připojilo, ovšem displej na notebooku měl najednou rozlišení 1280x800. Skončil po několika změnách a pokusech o nápravu jsem skončil na rozlišení 640x480, nic víc nešlo. Svoje 1440x900 jsem tam zpět nedostal. Takže konzole a nahrání zálohovaného xorg.conf (zálohuje si to samo před každou změnou). To je věc, kterou by měla vyřešit příští verze 8.04. Nvidia-settings jsem nezkoušel.

    Ubuntu používá Network-Manager. Ten trošku zlobí, pokud toho od něj chcete více, jako třeba častá změna IP adres, přechod mezi Wifi a LAN apod. Stalo se i že úplně zatuhnul a bylo třeba restartovat počítač. Nicméně po poslední aktalizaci Network-Manageru, (asi před týdnem) zatím problém nenastal. Síťová karta měla občas konflikty s USB - vyřešil parametr irqpoll při bootu.

    Uspávání - Funguje jak suspent-to-ram, tak suspend-to-disk. STR využívám denně, notebook klasicky téměř nevypínám. Asi 1-2x za měsíc se stane, že se notebook neprobudí. To asi spraví až nové jádro.

    Nepřišel jsem na to, jak nastavit automatické připojení NTFS oddílu po startu systému. Takže ho musím pod rootem připojit ručně.

    Problém s DVD mechanikou. Občas se z ničeho nic objeví okno přehrávače, že zvukový disk nejde přehrát a to i když v mechanice není žádné mědium. Už dvakrát se mi stalo, že se mechanika pokoušela dokola načítat médium a dokázalo to téměř zablokovat celý počítač a pomohl jen restart. Někde jsem četl, že s může hádat SATA disk s IDE DVD-RW mechanikou. To asi také vyřeší až nové jádro.

    Závěr: Ubuntu je velmi dobrý systém na osobní počítač. Mohu jen dopoučit. Škoda jen, že trpí některými drobnostmi, které nahlodávají to, co vždy bylo na Linuxu no.1 - stabilitu. Ovšem s tímto jsou na tom podobně i jiné user-friendly distribuce. Stále také záleží, jak tomu sedne hardware. Nicméně doufám, že všechny moje problémy vyřeší verze 8.04, u které by mělo jít hlavně o stabilitu a vyladěnost.
    Jardík avatar 15.11.2007 23:59 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Uživatel Ubuntu
    NTFS: do fstab:
    /dev/hda1  /media/hda1   ntfs-3g     defaults        0       2
    
    Důležité je, aby před mountováním byl nahrán jaderný modul "fuse", což by snad být mohl, a vytvořeno zařízení /dev/fuse... když ne, tak ho zapište někam do /etc/modprobe. O zařízení by se měl postarat udev
    Věřím v jednoho Boha.
    16.11.2007 22:15 washeck | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Uživatel Ubuntu
    Vyzkoušel jsem si dost systémů, od Windows po OpenBSD, a pro pracovní využití, kdy si nehodlám hrát s kompilací kernelu a studováním různých obskurních postupů zprovoznění všeho možného jsem se rozhodl zkusit Ubuntu. Vice méně funguje dobře, problém je, že když něco nefunguje samo od sebe, je dost problém opravit to ručně.
    Ubuntu používá Network-Manager. Ten trošku zlobí, pokud toho od něj chcete více, jako třeba častá změna IP adres, přechod mezi Wifi a LAN apod. Stalo se i že úplně zatuhnul a bylo třeba restartovat počítač. Nicméně po poslední aktalizaci Network-Manageru, (asi před týdnem) zatím problém nenastal. Síťová karta měla občas konflikty s USB - vyřešil parametr irqpoll při bootu.
    Network-Manager je peklo. Na první pohled pěkná a jednoduchá věcička, ale při čemkoliv složitějším (např. zmiňované přechody mezi WiFi a LAN, použití Cisco VPN clienta apod.) totálně selhává a pak se dost komlikuje situace, kterou bych na méně klikacím systému vyřešil jednoduchým skriptem.
    Uspávání - Funguje jak suspent-to-ram, tak suspend-to-disk. STR využívám denně, notebook klasicky téměř nevypínám. Asi 1-2x za měsíc se stane, že se notebook neprobudí. To asi spraví až nové jádro.
    Já jsem na tom přesně opačně, ani jeden suspend mi na Toshiba Tecra M9 nefunguje, ale s tim notebookem je problémů víc, takže tohle mě zatím tolik netrápí.

    Blbé třeba je to, že kernel obsahuje dost staré iwlwifi, které s mojí iwl4965 prostě nefunguje. A zkompilovat si vlastní kernel není jednoduché, tak, aby fungovaly věci jako restricted-drivers.

    Nejvíc mi asi vadí to, že hlavní zdroj informací má být Ubuntu forum, které je zaplevelené spoustou nesmyslných diskuzí od BFU a polofunkčních návodů, ale najít nějaké informace od kompetentních lidí dá dost práce. Např. pro to iwlwifi jsem našel jakýsi commit do nějakého git stromu, takže to asi někdo hodlá aktualizovat, ale bližší popis moc k nalezení není.
    15.11.2007 18:36 pavel1tu
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Děkuji, pěkná recenze.

    jediné co se mi nelíbí "Instaluje se všechno" to ne, instalují se standardní programy vybrané tvůrci UBUNTU, já sám mohu říci, že jich polovinu nepoužívám, ale opravdu se neinstaluje všechno z CD :-) a ani náhodou všechno co lze poté doinstalovat

    Škoda je opravdu trochu horší stability (ale pouze s některým HW - já nemám nejmenší problémy), doufám že v další verzi se to zlepší.
    15.11.2007 21:17 DXXE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Dobry den, jako prvni distribuci pro seznameni s linuxem jsem zvolil prave Gibbona. Vse probihalo korektne az do okamziku kdy jsem aktivoval restricted drivers pro svou grafiku ATI (radeon 9600pro). Po restartu jiz system nenabootoval - monitor se mi pri bootu vzdy vypne jako do usporneho rezimu...a konec. Existuje nejaky zpusob jak system znovu rozchodit aniz bych ho musel opet cely instalovat?

    Predem velice dekuji za radu.

    D.
    15.11.2007 22:31 Jirka | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Toto sem nepatří. Pošlete dotaz do fóra, kde ho bude moct někdo jiný později dohledat. Také se to tu už určitě řešilo.

    Částečné řešení: Při startu vyberte v GRUBu nabootování do "Recovery" (nebo jak se to jmenuje). Po nabootování zeditujte soubor /etc/X11/xorg.conf (např. editorem vim, nebo pro vás spíše třeba nano). Najděte v něm tento řádek: driver fglrx a změňte ho na driver vesa. Rebootujte pomocí příkazu reboot.

    Pro vyřešení problému s instalací fglrx ovladače vámi zmíněný popis nestačí. Prohledejte fórum a pak případně napište do zdejšího diskuzního fóra (! nikoliv pod tento nebo jiný článek !).
    16.11.2007 07:17 DXXE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Moc dekuji, dalsi dotazy budu smerovat do fora.
    15.11.2007 22:39 fracty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    sudo aptitude purge xorg-driver-fglrx by mělo stačit na odebrání ovladače, poté buď reset, zkusit znovu nahodit grafický režim, a nebo sudo dpkg-reconfigure xserver, ale v ubuntu je nyní buletproof X, který pokud není vyložený problém s ovladačem, jako je třeba vaše ATi se pokusí spustit systém z zálohy.....jinak dělat zálohy
    16.11.2007 07:18 DXXE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Moc dekuji za info.
    16.11.2007 23:07 Josef Průša | skóre: 4 | blog: Linux_Domino_etc
    Rozbalit Rozbalit vše Drobná rada pro upgrade z Feistyho
    Krátce po vydání Gutsyho jsem si udělal v práci upgrade z Feistyho (Kubuntu). A s novým jádrem mi nenaběhl /home adresář, což bylo způsobeno tím, že jsem ho měl v RAIDu. 15 minut na Googlu a našel jsem řešení: "sudo dpkg-reconfigure mdadm" a vybeneruje se správný initrd. To jen kdybyste někdo taky narazil...
    17.11.2007 13:27 Martin Dvořák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Mám Gibbona a zatím jsem bez problémů... :-)
    18.11.2007 12:35 Phantom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Nevšiml jsem si tady jedné věci, a to je, že "systém nabídne instalaci kodeků při prvním pokusu o přehrání". Autor článku popisuje instalaci kodeků při připojení např. na Youtube apod, ale tato instalace kodeků NENÍ záležitostí systému, ale daného prohlížeče, v tomto případě Firefox. Ovšem např. Přehrávač filmů skutečně umí stáhnout kodeky a nainstalovat, pokud má odkud. Sám jsem musel dodatečně doinstalovat kodeky Win32 (pro videa jako např. WMV) a libdvdcss pro přehrávání kódovaných dvd. Tyto ovladače se však instalují z jiných zdrojů, proto se jejich instalace nenabídne automaticky :-)
    18.11.2007 13:25 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Když člověk přijde na Youtube, nabídne se mu instalace balíku flashplugin-nonfree, ne? Ten se normálně nainstaluje balíčkovacím systémem, takže to není záležitost prohlížeče. Ten plugin pak funguje i třeba v Epiphany. Možná je to jinak, pokud člověk nemůže použít sudo, nezkoušel jsem.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    19.11.2007 14:01 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    ale tato instalace kodeků NENÍ záležitostí systému, ale daného prohlížeče, v tomto případě Firefox.
    No protože každá distribuce Firefox upravuje tak, aby pracoval s jejím balíčkovacím systémem, tak to není čistě záležitost ff.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    19.11.2007 19:42 Phantom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Myslím že pokud by FF nepracoval s balíčkovacím manažerem daného systému, sám by si asi těžko něco nainstaloval. Samozřejmně že instalace probíhá přes systém, ale pokud vám nabídne instalaci prohlížeč a ne systém? Nevím, třeba se pletu, ale myslím že když vám firefox nenabídne instalaci tak vám nezbývá než si to nainstalovat ručně. A pokud jiný prohlížeč používá stejné kodeky jako FF může být dáno i tím že jsou postaveny na stejném jádře (nevím přesně, ale myslím že ve windows jsem musel instalovat kodeky zvlášť pro ie a zvlášť pro ff).
    19.11.2007 22:34 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Prohlížeče postavené na Mozille nebo Opera používají rozhraní pro moduly definované Netscapem. Takže pak stačí nainstalovat jeden balíček s modulem a distribuce se postará o nalinkování modulu do do všech nainstalovaných prohlížečů.
    20.11.2007 16:05 Phantom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Ano, ale myslím že instalaci kodeků pro prohlížeč nabízí sám prohlížeč a nemá to nic společného se systémem, nebo ano?
    20.11.2007 17:05 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Jistě, první krok je na prohlížeči.

    Nevím, jak je to v Ubuntu, ale předpokládám, že upravili „null-plugin“ tak, aby zavolal balíčkovací systém distribuce.

    Aspoň tak bych to řešil já. Oveřit to lze tak, že pustíte prohlížeč pod jiným uživatelem.
    19.11.2007 19:00 pepe1 | skóre: 13 | blog: abcde
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Nikdo nezminuje dosud neopravenou chybu zvuku při odhlašování https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/udev/+bug/129029 Toto je první distro které má tuto sice nedůležitou ale viditelnou věc nevyřešenou. Přitom to není hw chyba. Gusty na kterého jsem netrpělivě čekal mě velice zklamal. Oproti Feisty je to velice nedotažené distro!
    25.11.2007 12:50 ondrasheq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    Moje zkusenosti jsou docela jine - po instalaci jsem byl prijemne prekvapen jak vse funguje, ovsem ted jsem z noveho Kubuntu cimdal vic nasrany - a to nemam zadny exoticky HW. Pravidelne pada Kate, Amarok pri pripojenem dial-up UMTS nepridava playlisty radii, KNetworkManager stale vicemene nepouzitelny, multimedialni podpora se nezlepsila nijak, nefunguje korektne Alt+Tab. Se 6.10 jsem mel problemu minimum, ale do downgradu jit nechci, spise zkusim jine distro... Takze - prvni dojem 1-, zkusenosti 4 - pro me na hranici pouzitelnosti.
    hankey avatar 13.12.2007 12:42 hankey | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)
    1) Aktualizace 7.04 na 7.10 se provedla až do konce teprve na několikátý pokus (přes klikací adept) a nakonec system nefungoval. Zkoušel jsem to třikrát na různých počítačích (doma, jednou v práci a jednou u zákazníka) a pokaždé se stejným výsledkem. Někde je chyba a rukama to nebylo, dělal jsem to podle oficiálního návodu

    2) 7.10 zcela vytuhávalo z neznámých důvodů tak mocně, že jsem nakonec skončil zase u 7.04, protože jednak se s tím nedalo pracovat a druhak to dělalo hroznou ostudu- takový zaseklý počítač přece doménou jiných OS? :-)

    3) Po půl roce mi (snad vinou nějaké aktualizace) přestala v 7.04 fungovat hybernace. Taková luxusní funkce! :-( Budu brečet. Nevíte někdo co s tím?

    4) Asi se dám na Debian... :-(
    data jsou pouze dvojí: na záloze a ve věčných lovištích

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.