Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Jak asi víte, z každého páleného CD s linuxovými distribucemi a z našeho Offline CD odvádíme 10 Kč na podporu hnutí Open Source. Jelikož jste si naše služby oblíbili, podařilo se nám nashromáždit dostatek prostředků, abychom mohli vyhlásit první kolo pseudovýběrového řízení. Porotci budete vy, naši čtenáři.
Je několik způsobů, jak s těmito penězi naložit. Jednou z variant je zaslat
je na konto Free Software Foundation. Nicméně nemyslím si, že by to bylo
nejlepší řešení. Američany těch dvě stě dolarů moc nevytrhne, zatímco u nás
šest tisíc korun má už nějakou váhu. Navíc jsou to místní peníze, proto bychom
také rádi podpořili místní projekty. Teď je jen najít .
Hledání bude probíhat ve třech fázích. V prvním kroku je třeba identifikovat projekty, o které mají zájem uživatelé. Pak musíme najít vývojáře, kteří jsou ochotni za tyto peníze něco naprogramovat. Nakonec proběhne hlasování, který programátor peníze získá.
Podmínky jsou celkem jasné. Programátor se zaváže vytvořit či vylepšit existující projekt a uveřejnit výsledek pod Open Source kompatibilní licencí, nejlépe GPL. Napíše projekt a sepíše s firmou AbcLinuxu s.r.o. smlouvu o dílo. Po úspěšném dokončení projektu mu bude vyplacena odměna.
Nyní se nacházíme v první fázi. Pište sem prosím své návrhy, co by někdo mohl napsat. Fantazii se meze nekladou. Naše firma má tyto návrhy:
Přesně za týden v dalším článku vyzveme programátory, aby se přihlásili se svými návrhy. Jaké projekty chtějí vytvořit a kolik peněz za to chtějí. Další týden proběhne hlasování mezi zvolenými projekty (vyhrazujeme si právo vybrat 10 nejzajímavějších projektů). S vítězem pak sepíšeme smlouvu (opět si vyhrazujeme právo veta, například kdyby ten člověk nebyl spolehlivý, vyhrál podvodem ...).
Věříme, že touto troškou společně přispějeme rozvoji Linuxu a Open Source (respektive Free Software) obecně. Prosím, informujte o této akci své známé, ať je nabídka i poptávka skutečně reprezentativní. Nyní se prosím zamyslete a napište svá přání do diskuse ke článku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Prostě jen vyplníte pár polí a ono to za vás vytiskne buď celý formulář nebo jen doplní do originálního formuláře vyplněné údaje.
Bylo by to jednoduše rozšiřitelné o další formuláře dle aktuální legislativy a částka na odměnu by nebyla jen kapkou v moři.
> Ovladace: kupujte podporovana zarizeni (ne > win/soft-shit modemy a GDI tiskarny), jsou > kvalitnejsi a majiUkaz mi, kde prodavaji interni HW 56k modem a bezim si ho koupit. Shanel jsem vloni neco takoveho do serveru pro dial-in, ale marne. Plne HW modem jsem nesehnal ani jeden
1) Líbí se mi obecná propagační akce. Proč ne, zajímavý nápad.
2) Překvapuje mě, že nezazněla zmínka o hardware. Myslím si, že co se týče materiálu a s tím spojených přímých nákladů je vývoj HW mnohem dražší. Co takhle navrhnout projekt nějakého opensource Hardware ? Třeba projekt "Open programátor" zní dobře, ale můžeme vymyslet cokoli jiného. (Optické pojítko, HW pro propojení PC přes elektrický rozvod [tohle je výstřel do tmy]). Tam jsou myslím peníze důležitější.
Peter