Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jsem spokojeným uživatelem Linuxu, ale chybělo mi v něm účetnictví. Podařilo se mi rozběhat účetnictví Abra Gold pro DOS v dosemu, ale měl jsem velké dilema: v konzoli jsem měl korektní klávesnici i zobrazení znaků, ale nefungovaly mi některé důležité klávesové zkratky (např. Ctrl+Enter pro změnu typu řádku v zadání faktury). V xdosemu sice zkratky šly, ale nedalo se na to moc koukat. Až jednou...
Jednoho krásného dne jsem se zdravě naštval a začal jsem do tohoto problému šťourat. Říkal jsem si: když už umí X fontserver renderovat unicode fonty, proč by mi nezobrazil i kódovou stránku
CP852? Přece by měla stačit jen nějaká mapa, kde bych řekl: písmeno s tímto kódem má ten a ten kód v unicode. Povzbudilo mě k tomu i to, že jsem ve svém Debianu našel v adresáři /usr/lib/X11/fonts
také adresář encoding
, kde byly údaje i o CP852 mapování na unicode znaky a následně i adresář nazvaný util
, kde byly další mapy z různých ISO8859-* kódování do unicode tabulky. Nicméně tento výzkum nedopadl příliš uspokojivě.
Rozhodl jsem se ještě napsat do linuxové konference a předtím jsem začal prohledávat její archiv. Našel jsem tam odkaz, že tento dotaz byl vznesen, avšak bez (pro mě) uspokojivé odpovědi (něco v tom smyslu: udělat to jde, zkuste to). A tak jsem místo odeslání dotazu začal zkoumat dál sám.
Nebudu napínat: opravdu to jde. Vodítkem se pro mě stala dokumentace k debiannímu balíku xfonts-efont-unicode, kde jsem narazil na postup, jak z bdf definice unicodového fontu vygenerovat font v jiném kódování a také tento odkaz: http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/ucs-fonts.html.
A tak jsem se pustil do práce dle návodu a výsledkem je tento postup:
Prvně budete potřebovat balík ucs-fonts.tar.gz. V tomto balíku najdete bdf definice různých unicode fontů. Dále budete potřebovat mapu CP852->unicode. Tuto mapu lze sehnat na stránkách unicode.org.
Dále budeme potřebovat utilitu bdftopcf, v Debianu je v balíčku xutils. Balík ucs-fonts.tar.gz rozbalíme ve vhodném adresáři pomocí:
tar xvzf ucs-fonts.tar.gz
Pozor: rozbaluje se přímo do aktuálního adresáře! Pro jednoduchost předpokládám, že do tohoto adresáře překopírujeme i soubor CP852.TXT
.
Dále si zvolíme velikost fontu. Já jsem si vybral 9x18 bodů a tedy soubor 9x18.bdf. Dále provedeme příkaz:
ucs2any.pl 9x18.bdf CP852.TXT IBM-CP852
9x18.bdf
CP852.TXT
IBM-CP852
Výsledkem je soubor 9x18-IBM-CP852.bdf
, který je nutno převést do podoby stravitelné X fontserverem:
bdftopcf 9x18-IBM-CP852.bdf >9x18-IBM-CP852.pcf
Fonty pro X fontserver jsou obvykle zazipované, takže ještě:
gzip 9x18-IBM-CP852.pcf
Pak je třeba nakopírovat tento soubor tak, aby byl k dispozici fontserveru. U mě na Debianu se to provede takto:
cp 9x18-IBM-CP852.pcf.gz /usr/lib/X11/fonts/misc
cd /usr/lib/X11/fonts/misc
mkfontdir
Dále je nutné tento font zpřístupnit xdosemu. xdosemu se pokouší použít font s názvem vga. Prohledáme tedy soubor fonts.dir
na řetězec 852 a popisovač fontu (nevím, zda je to vhodný termín) vložíme do fonts.alias
. U mě konkrétně to bylo takto:
# grep 852 fonts.dir
9x18-IBM-CP852.pcf.gz -misc-fixed-medium-r-normal--18-120-100-100-c-90-ibm-cp852
Takže výsledný řádek ve fonts.alias
vypadá takto:
vga -misc-fixed-medium-r-normal--18-120-100-100-c-90-ibm-cp852
Dále jsem musel restartnout X fontserver (xfs) a X a poté, co jsem spustil xdosemu, vše šlapalo, jak má.
Stejným způsobem by bylo možné vytvořit font pro kódování bratří Kamenických (kdysi jsem pro něj používal CodePage 895). Mapu se mi na Internetu najít nepodařilo, ale asi by šla docela jednoduše vytvořit, pokud bych měl k dispozici hexa hodnoty jednotlivých znaků...
Ještě pro jistotu přikládám dosemu.conf
Happy hacking
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
/usr/lib/X11/fonts/miscpoužívá
/usr/share/fonts/misc