Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
ADABAS je obsahem balíčku ADABAS D 12.0 (Personal Edition for Linux) v distribuci SuSE. Příklady budou použity konkrétně z distribuce SuSE 7.3. Samotnou databázi ADABAS představuje balíček adabas12, na který se dají pověsit další dva: ada12docen - tento představuje dokumentaci k ADABASu (vřele doporučuji nainstalovat také) a ada12mydb, což je demo databáze. Další odstavec, protože se týká popisu běžné instalace, může nezačátečník přeskočit.
Instalace zabere asi 160MB a můžeme ji provést např. přes YaST2 control
centrum (k tomu budete potřebovat rootovské oprávnění). V sekci Software
vyberte Instalovat/odebrat balíky. Přes tlačítko Hledat se vám zobrazí
mezi jinými i výše uvedené balíčky, které si můžete vybrat. Po stisku OK
po vás bude instalátor chtít CD5 z distribuce, kde jsou balíčky uloženy, a
po proběhnutí instalace se můžete podívat na první stránku dokumentace
$ADR/adabas/aad/v1200/eng/html/0_index.htm
(pokud jste ovšem
zvolili i ada12docen). ADABAS se tedy naistaluje do
$ADR/adabas
adresáře (v podstatě je jedná o HOME adresář
uživatele adabas - odpovídá za administraci databáze) s jeho pracovním
podadresářem aad
a licenčním common
. Je vhodné
vytvořit pro tohoto uživatele home adresář v /home
a přes
linky přistupovat k výše uvedenému adresáři (není to ale nutné - pouze to
zpřehlední konta uživatelů). Adresář aad
se dělí na datový a
"výkonný" v1200
, kde najdete všechny ovládací soubory k
ADABASu. Pokud nebudete při administraci pracovat s uživatelem adabas,
přidejte do seznamu proměnných v prostředí vašeho správce databáze
DBROOT=$ADR/adabas/aad/v1200
.
Tímto jsme naistalovali ADABAS jako takový a můžeme se vrhnout na vytvoření (a zároveň konfiguraci) naší nové testovací databáze. Musíme počítat s tím, že samotná databáze spolyká také nějaké místo a diagnostické soubory (pokud nepočítáme backupy) zaberou cca 3MB na disku. Pro ADABAS je nutné minimální místo 12MB na disku - je to dáno systémovými tabulkami, které obstarávají běh databáze. Takže počítejme pro náš jednoduchý příklad databáze s místem na disku cca 20MB.
Databáze je určena jménem SERVERDB, což představuje jméno databáze,
kterou chceme vytvořit. ADABAS obsahuje nástroje, kterými můžeme databázi
administrovat (v $ADR/adabas/aad/v1200/bin
), můžeme použít
xcontrol nebo adcontrol (grafická podoba xcontrol s málo věcmi navíc). My
použijeme xcontrol: po spuštění se nám interaktivně zobrazuje menu s
dotazy na controluser, password a serverdb. Defaultně je jméno controluser
"control". Pokud databáze ještě neexistuje (a naše ještě ne), zapíšeme do
SERVERDB název nové databáze, například TEST. Po potvrzení nadefinujeme na
další obrazovce uživatele pro nově vzniklou databázi. Další obrazovkou
definujeme základní vlastnosti pro běh databáze. Podrobnější informace
naleznete v dokumentaci, nám postačí ponechat defaultní hodnoty, jen u
MAXUSERTASKS změňte hodnotu na 3 z důvodu licenční politiky. Další
vlastnosti se mohou také ponechat defaultní, až se dostaneme k zadání
DEVSPACE.
V této části konfigurace se definuje místo na disku, kam se budou ukládat data databáze. Nejedná se jenom o samotná uživatelská data, ale i o systémová, transakční a archivační. Přitom se může použít souborový systém stávající (nastavení F), či RAW. Pro naši potřebu použijeme souborový systém a nadefinujeme soubory s absolutní cestou do existujících adresářů s předpokládanými velikostmi (u velikostí se definují 4k stránky, minimum u TRANSLOGu je 500 a u ARCHLOGu 1500).
V případě, že během života běhu databáze zjistíte, že vám nedostačuje místo v databázi - databáze spadne na nedostatečně velké nadefinované velikosti filů - v konfiguraci je možno je měnit a přidat další. Samozřejmě na disku, kam definujete cestu, místo musí být.
Poté jenom potvrdíte úmysl vytvořit novou databázi a sledujete jednotlivé fáze vytváření (o průběhu tvorby systémových tabulek, diagnostiky, definování a samotném startu databáze vás xcontrol informuje).
V případě nějaké chyby se můžete vrátit (listujete nezvykle F7 dozadu a F5 dopředu) a podle protokolu chybu opravit. Je možné, že zde se "zaseknete" a databáze se vám nebude chtít rozjet. Příčin může být několik, ale než začnete s nějakou hloubkovou analýzou, zkontrolujte si práva v adresářích, kde chcete databázi vytvořit. Také není vhodné databázi vytvářet jako root. Po úspěšném vytvoření a nastartování vaší nové databáze se dostanete do řídící obrazovky databáze. Zde jsou online informace o právě běžící databázi jako zaplnění daty, logy, uživateli. Vaši databázi zde můžete také nahazovat, shazovat, backupovat, obnovovat, konfigurovat, diagnostikovat.
Příště se podíváme na administraci a na něco malého s daty.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: