Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 16:02
Berlín nechce open source? Hans Reiser: začal soudní proces. Dell se připojí ke spolupráci Novellu a Microsoftu. Ubuntu bude mít edici pro mobilní zařízení. Java Development Kit je open source. Linux Foundation založila cestovní fond pro vývojáře. Gentoo Linux 2007.0. Linux Mint 3.0 Beta 1. 64 Studio 1.3.0. Parsix GNU/Linux 0.90 Test 1. Distribuční rada: pár tipů pro práci s příkazem cd.
Vyšel trixbox 2.2 - distribuce založená na CentOS, která vám umožní rychle zprovoznit pobočkovou ústřednu na Asterisku. Dále také ParallelKnoppix64 2.6 RC1 - 64bitová verze živého CD pro výpočetní clustery. Scientific Linux 5.0, to je distribuce sestavená ze zdrojových kódů Red Hat Enterprise Linuxu 5 s několika programy navíc. EnGarde Secure Linux 3.0.14 má vylepšenou detekci průniků do sítě a monitor útoků poskytuje přesnější informace. MCNLive Delft, živé CD založené na Mandrivě, bylo dokončeno. Dreamlinux 2.2 pokročil k třetímu release candidate. Nezapomeňme na SLAX 6.0.0 RC3 z rukou českého programátora Tomáše Matějíčka.
Zatímco německá vláda je známa svým pozitivním postojem k open source softwaru, tak dobře už to nevypadá s vedením hlavního města Berlína. Strana zelených navrhla přechod počítačů na svobodný software, ale požadavek byl zamítnut. „Vedení města to vskutku nechápe. S open source by město mohlo ušetřit peníze, omezit závislost na Microsoftu a dokonce vytvořit nová pracovní místa v malých a středně velkých IT společnostech v regionu,“ řekl Olaf Reimann, který je zodpovědný za IT záležitosti v berlínské Straně zelených. Podle studie, která vznikla za spolupráce s Berndem Lutterbeckem (profesor na Technické univerzitě v Berlíně), by přechodem mohl Berlín snížit náklady o více než 50 %. Současné roční náklady jsou okolo 250 milionů Euro při téměř 60 000 počítačích.
Dne 7. května byl zahájen soudní proces s Hansem Reiserem v souvislosti se zmizením jeho manželky Niny. Ta je nezvěstná od 5. září 2006, ale vyšetřovatelé prý mají dostatek důkazů na to, aby mohl být Hans obviněn z vraždy. Mezi Hansem a Ninou to už delší dobu neklapalo - v roce 2004 došlo k rozvodu a Nina dostala děti do opatrovnictví: Hans se s nimi prý málo vídal, a tak ho děti ani neznaly. Nina se navíc zapletla se Seanem Sturheonem, který byl dříve Hansovým přítelem. Hans a Sean se znepřátelili, když Sean podal na Hanse žalobu o náhradu škod v hodnotě 131 552 dolarů za nesplacenou půjčku.
Hans se ve sporu obhajoval sám a řekl, že není zodpovědný za splácení a tvrdil, že Sean měl v době půjčky tajnou aféru s Ninou. Obvinil Seana, že pokračoval v těchto nelegálních pletkách i během rozvodového řízení. Vzdoroval prý soudnímu rozhodnutí, když bydlel s Ninou a jejími dětmi. Dále pokračoval, že Sean Ninu zdrogoval extází a následně ji svedl. Na to projevil své choutky ve svazování, sadismu a masochismu a opakovaně jí podával drogy. Sean ho tím chtěl údajně potupit jako muže, fyzicky mu vyhrožoval a údajně na něj a jeho matku Beverly zavolal IRS (americký finanční úřad).
Nebudu dále pokračovat v popisování komplikovaných vzájemných sporů a obvinění - přejdu k současné situaci. Sean Sturheon se později přiznal k osmi vraždám. Navíc si není jist, zda nezabil lidí devět - není schopen s jistotou říci, zda byla poslední oběť při jeho odchodu mrtvá. Každopádně odmítá, že by jeho obětí byla i Nina Reiser.
Dell využije spolupráce, která byla navázána mezi Novellem a Microsoftem, a zahájí speciální služby pro zákazníky. Dle dohody začne nabízet řešení založená na SUSE Linux Enterprise Server, který bude licencovat od Microsoftu. Součástí tohoto je pochopitelně ochrana zákazníků proti možným sporům s Microsoftem o intelektuální vlastnictví. Navíc si tak zákazník údajně může užít lepší spolupráce Linuxu a Windows ve smíšených prostředích. Mezi „související služby“ patří pomoc při přechodu na SLES. Tímto se však Dell neobrací zády k Red Hatu - partnerství s Red Hatem má prý i nadále pokračovat.
Vývojáři Ubuntu Linuxu plánují rozšíření své distribuce i na mobilní zařízení. Systém bude vyvíjen ve spolupráci s Intelem, který před časem oznámil příchod svého Mobile Internet Device (na tom dle informací v současnosti běží čínský Red Flag Linux). Detaily tohoto projektu budou diskutovány na Ubuntu Developer Summit ve Španělsku na konci tohoto týdne - toto setkání organizuje společnost Canonical. Zpráva přichází nedlouho po zahájení iniciativy Gnome Mobile & Embedded Initiative (GMAE), která je taktéž podporována společností Intel. Na závěr je důležité upozornit, že mobilním zařízením se u Ubuntu Mobile nemyslí telefon.
Méně než rok po prvním oznámení byl uvolněn plně sestavitelný kód Java Development Kit pro Java SE do rukou komunity OpenJDK jako open source pod licencí GNU GPLv2. Implementace na OpenJDK založené mohou použít Java SE 6 Technical Compatibility Kit (JCK) pro dosažení kompatibility se specifikací Java SE 6 - kompatibilní implementace mohou navíc získat logo "Java Compatible". Toto rozhodnutí Sunu představuje jedno z největších přispění kódu open source komunitě. Richard Stallman se k události vyjádřil takto: „Děkuji Sunu za uvolnění kódu JDK jako svobodný software pod licencí, která respektuje čtyři základní svobody. Osvobození JDK a kompletnímu odstranění "Pasti jménem Java" (Java Trap) brání poslední věc: trocha nesvobodného a právně zatíženého kódu. Komunita svobodného softwaru a Sun musejí spolupracovat na nahrazení tohoto kódu kódem svobodným.“
Linux Foundation založila fond, který vývojářům pomůže pokrýt náklady související s cestováním. Jedná se o cestování na různá vývojářská setkání, například nadcházející Linux Foundation Collaboration Summit. Setkání tváří v tvář jsou pro komunitní vývojáře důležitá, protože ani komunita postavená "online" stále nemá odpovídající náhradu za přímá setkání. Během různých konferencí už přitom v minulosti došlo k mnoha důležitým průlomům v oblasti svobodného softwaru. Peníze z fondu budou určeny elitním open source vývojářům, kteří mají dobrou historii v open source vývoji, ale nedostává se jim potřebných financí na úhradu cestovních nákladů.
Prvními podporovanými vývojáři se stali Ed Trager a Jeff Waugh. Ed Trager je údržbářem Unifont.org; stránky která poskytuje informace o Unicode písmech, překladech, softwaru podporujícím Unicode a asistuje při problémech použití Unicode na svobodných operačních systémech. Linux Foundation pokryje náklady související se summitem o rozvržení textu (Text Layout Summit) na aKademy 2007. Jeff Waugh je jedním ze zakládajících členů Canonicalu a klíčovým komunitním vývojářem GNOME. Jeho grant se bude týkat návštěvy zmiňovaného Collaboration Summitu během června 2007.
Po několika prodlevách vyšel Gentoo Linux 2007.0 s kódovým označením "Secret Sauce". Hlavní novinkou je kompletně přepracovaný instalátor na živých CD a DVD pro architektury x86 a AMD64. Velkou změnou u většiny architektur je glibc 2.5, na některých i přechod na GCC 4.1. Společnou vlastností je samozřejmě aktuální software - tiskové oznámení vyzdvihuje KDE
3.5.5, GNOME 2.16.2, Xfce 4.4, Mozilla Firefox 2.0.0.3, OpenOffice.org 2.1.0 a jádro 2.6.19. Je zapotřebí upozornit, že tyto jsou verze označené jako stabilní, nestabilní (~arch) bývají aktuálnější. Gentoo Linux 2007.0 na nejpoužívanějších architekturách x86/amd64 přidává aktualizovanou podporu hardwaru a čerstvé 32bitové emulační knihovny, které vám, mimo jiné, umožní běh 32bitových pluginů v 64bitových prohlížečích.
Linux Mint 3.0 Beta 1, pojmenovaný Cassandra, by měla být verze relativně stabilní, ale stále probíhají úpravy vzhledu plus práce na částech mintinstall a mintmenu. Důležitými změnami je GIMP instalovaný ve výchozím nastavení, GNOME 2.18, Linux 2.6.20, OpenOffice.org 2.2 a různé inovace z Ubuntu Feista. Navíc GNOME Control Center nahradilo mintConfig v konfiguraci systému. Evolution bylo nahrazeno Mozilla Thunderbirdem a mintInstall nahradil gnome-app-install. Další velkou změnou je Sun Java 6 (místo starší verze 5). Standardně jsou navíc instalovány součásti 3D desktopu, tedy Compiz, Beryl a Emerald.
64 Studio je distribuce zaměřená na tvorbu multimediálního obsahu - zvuku, videa, grafiky apod. Poslední vývojová verze 1.3.0 stojí na Debianu Etch a umožňuje tedy instalaci aktuálních záplat z patřičných repozitářů Debianu. Verze 1.3.0 nově zahrnuje Xara Xtreme a Ardour 2 beta 12. Vývojáři připravují verzi 2.0, která bude představovat stabilní verzi této distribuce.
Po dvou měsících vyšlo testovací sestavení Parsix GNU/Linux 0.90 Test 1 ("Barry"). Obsahuje nový instalátor s podporou pro aktualizaci stávajícího systému, nové jádro 2.6.20.1 s -ck a Suspend2 patchi, upravené prostředí GNOME 2.18.1, lepší podporu běhu jako živé CD a mnoho oprav a drobných novinek. Příští testovací sestavení přinese nový vzhled systému.
Tentokrát se naučíme několik jednoduchých triků v Bashi. Budou se týkat příkazu cd
, který slouží ke změně aktuálního adresáře. Pokud jsme v nějakém adresáři a chceme se rychle dostat do našeho home, stačí zadat cd
bez jakýchkoliv argumentů:
cd
Další ukázka je zkratkou pro doplnění posledního argumentu předchozího příkazu. ESC v následující ukázce představuje stisk klávesy escape:
vim soubory.txt mv ESC. soubor.txt
Po stisku escape a tečky se doplní soubory.txt
a my můžeme dopsat zbytek příkazu. Bash si navíc pamatuje předchozí adresář, který je zastupován pomlčkou:
nassystem /tmp $ cd / nassystem / $ cd - /tmp (<- toto vypíše sám Bash) nassystem /tmp $
Poslední zajímavostí je automatická oprava překlepů, kterou povolíme následujícím příkazem (můžeme jej přidat do ~/.bashrc
, pokud nám tato funkce vyhovuje):
shopt -s cdspell
Ukázka, jak celá věc vypadá při použití:
nassystem tmp $ mkdir hezkejmeno nassystem tmp $ cd hezkjmeno hezkejmeno nassystem hezkejmeno $
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.