OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Přichází Gentoo Linux 2007.0 s přepsaným instalátorem na architekturách x86 a amd64 a živým DVD. Obsahuje GNOME 2.16.2, KDE 3.5.5, Xfce 4.4, Mozilla Firefox 2.0.0.3, OpenOffice.org 2.1.0, glibc 2.5, lepší podporu hardwaru a další novinky. Na amd64 si můžete užít emulační knihovny pro proprietární 32bit software a pluginy do prohlížečů.
Tiskni
Sdílej:
Akorát mě štve, že jsou na amd64 problémy s Amarokem. Při přehrávání playlistu prostě občas přestane hrát a okno nejde obnovit. Přitom vytížení procesoru je minimální. Doufal jsem, že to ~amd64 spraví, ale bohužel to nepomohlo. Až budu mít čas, tak se na to musím podívat. Bez Amaroku je to na houbyAmarok mi na AMD64 (na Athlonu64, na Core2 se mi to ještě nestalo) padá jak Wokna na Měsíci ... není tomu tak dávno, ani ne tři týdny, co jsem zkoušel Amarok ze SVN, a nepomohlo to ... takže nakopat vývojáře Amaroku kamsi (bugreportů, co sám generuje, když slítne, už ode mě mají aspoň dvacet)
Amarok mi na AMD64 (na Athlonu64, na Core2 se mi to ještě nestalo) padá jak Wokna na Měsíci ... není tomu tak dávno, ani ne tři týdny, co jsem zkoušel Amarok ze SVN, a nepomohlo to ... takže nakopat vývojáře Amaroku kamsi (bugreportů, co sám generuje, když slítne, už ode mě mají aspoň dvacet)Pokud vím, tak vývojáři nejsou za Amarok placeni, takže tím, že je nakopeš budeš mít tuplem kulové. Jsem taky programátor a vím jak je někdy těžké zjistit kde je chyba a někdy je i oprava hodně složitá až nemožná bez kompletního přepsání půlky aplikace. Navíc když tohle dělají ve svém volnu, tak to může trvat ještě déle. Věřím, že pokud má nějaký vývojář stejné problémy jaky ty (nebo já), tak se tím taky zabývá. BTW, já mám C2D. Amarok sice neslítne, ale úplně přestane odpovídat, takže se ani žádný bug report nevytvoří
Všechno pro Javu je ale v Gentoo z nějakého důvodu kompilované.Kvuli vydavani oprav. Na bytecode se zaplaty aplikuji velmi spatne :) Navic je problem i s binarni/aplikacni kompatibilitou mezi binarnimi baliky. Jsou projekty (napr. fop), ktere nacitaji serializovane objekty za behu (napr. vzory deleni slov). Tam pak i sami vyvojari doporucuji kompilaci, protoze nelze zarucit, ze s novou verzi bude vse pohromade fungovat.
Ha vcleku starý gnome i kdeGentoo ve stabilní verzi nedivočí, jak by si někdo mohl myslet... to až když si někdo povolí takové ty nestabilní či jak se to jmenuje s tou ~ tuším na konci u architektury to bylo.
Na amd64 si můžete užít emulační knihovny pro proprietární 32bit software a pluginy do prohlížečů.no to je sice pěkný, ale libusb tam nedaj a nedaj :-/ p.s. a v předchozích profilech snad nebyly, že je to ve zprávičce?
no to je sice pěkný, ale libusb tam nedaj a nedaj :-/A k cemu jako? Si ten balicek udelej udelej sam, lidi maj fakt podstatne veci na praci nez cpat nekam 32bitovy knihovny ktery pro nic v repozitari nejsou potreba.
já jsem si poradil, jak je patrno z bugu na který ten bug odkazuje, ale ...no to je sice pěkný, ale libusb tam nedaj a nedaj :-/A k cemu jako? Si ten balicek udelej udelej sam,
lidi maj fakt podstatne veci na praci nez cpat nekam 32bitovy knihovny ktery pro nic v repozitari nejsou potreba.jako třeba flejmovat na ábíčku
... bylo by to potřeba, kdyby tam byl ten balíček VueScanu, o kterýžto zjevně nějaký zájem je, ale to by "lidi" taky museli mít na práci zajímat se o to, co jiný lidi v distru chtějíNo, asi holt nikdo nema zajem spravovat closed-source aplikaci, u ktery ho akorat budou vopruzovat uzivatele s bugama, se kterejma nemuze dotycny vyvojar absolutne nic udelat.
pozn.: nevím, kolik uživatelů touží po VueScanu a nevím kolik po Astromenace, při rozhodování, co zařadit, to může hrát roli, používám Astromenace jen jako příklad (první věc co mi přišla pod ruku), jak je výše uvedená argumentace zcestná (btw, čím víc uživatelů to tam touží mít, tím víc jich zase potenciálně hrozí otravovat s bugama, takže to kriterium oblíbenosti je taky dvojsečný)To je uplne jednoduchy, pokud to nektereho vyvojare zajima, tak to zaradi, pokud to nikoho z vyvojaru nezajima, tak proste v portage takova vec nebude, kdyby ses na hlavu stavel. Jestli to zajima dva nebo tisic uzivatelu, je irelevantni, nekdo to musi spravovat, zdarma a ve svem volnem case.