abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:11 | IT novinky

    3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:33 | Komunita

    Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:11 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Pozvánky

    Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 22:55 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 22:11 | IT novinky

    Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 21:33 | Nová verze

    VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Distribuční novinky - 18/2007

    4. 5. 2007 | Luboš Doležel | Různé | 4829×

    Dell bude nabízet předinstalované Ubuntu. Stodolarový notebook i v USA? Coverity bude pravidelně skenovat 250 open source projektů. Toshiba zvažuje předinstalovaný Linux. MyOS, mini-distribuce s podporou OpenGL. OpenBSD 4.1. MCNLive Delft RC1. Zenwalk 4.6 Beta 1. Distribuční rada: rychlý úvod do paketového zápisu CD/DVD.

    Obsah

    Letem světem

    link

    Tento týden přišlo na svět další nestabilní Elive, tentokrát ve verzi 0.6.8. Navíc vyšla čtvrtá a poslední testovací verze Fedory 7. Bylo oznámeno dokončení distribuce PLD 2.0, autoři strávili posledních několik týdnů sestavováním obrazů pro 6 architektur. Grafpup Linux 2.0 Beta je nová verze americké distribuce pro grafiky. JackLab Audio Distribution 1.0 Alpha 3 je pro změnu distribuce pro hudebníky, stojí na openSUSE a používá real-time jádro. Red Hat Enterprise Linux 4.5 přinesl znatelný update: paravirtualizované jádro a další novinky. PCLinuxOS 2007 TR4 odstraňuje problémy s bootováním a zvyšuje rychlost systému. Byl vydán pfSense 1.2-BETA-1, nová verze firewallu založeného na FreeBSD 6.2. GoblinX Standard 2.0 (2007.1) zahajuje druhou generaci této živé distribuce. Na závěr ještě vyšlo Ubuntu Christian Edition 3.0 (Feisty Fawn), brazilský Litrix Linux 7.4 a odlehčený Slackware Absolute Linux 11.1 Beta 2.

    Dell bude nabízet předinstalované Ubuntu

    link

    Dell bude na svých počítačích nabízet předinstalovaný Ubuntu Linux [zprávička]. Tato zpráva přichází jako další reakce na uživatele, kteří se při průzkumu vyjádřili pro předinstalovaný Linux. „Dell oznámí partnerství s Canonical na prodeji linuxových modelů s předinstalovaným Ubuntu,“ řekla Jane Silber, výkonná předsedkyně společnosti. „Tyto modely budou prodávány přes jejich web. Canonical bude pracovat s Dellem na certifikaci těchto modelů, aby se zajistila funkčnost všech komponent, a také poskytneme podporu, jež bude prodávána přes web Dellu.“

    Nabízeno bude Ubuntu 7.04 Feisty Fawn, a to i přes spekulace, že bude zvoleno pouze Ubuntu 6.06 LTS (s dlouhou údržbou). Certifikace představuje jistotu pro zákazníky: stroje s certifikací nabízené na webu vám budou s Ubuntu fungovat bez problémů s ovladači.

    Stodolarový notebook i v USA?

    link

    Stodolarový notebook projektu OLPC se možná dostane i do USA. Podle zakladatele Nicholase Negroponteho je o tento výrobek v USA zájem. „Nemůžeme ignorovat Spojené státy... Velmi vážně o tom přemýšlíme,“ komentoval. Oznámil také, že cena pro americký trh by činila 176 dolarů za kus. Tyto výrobky by byly zajímavé pro americké školy, kde je také mnoho dětí z méně majetných rodin. Už do konce roku by mohl projekt OLPC reagovat na zájem od 19 guvernérů. Stephen O'Grady, open source IT analytik, tento přístroj také okomentoval: „Některé vlastnosti modelu - jako obrazovka se dvěma módy nebo možnost síťování - by byly atraktivní. Některé jiné jako barevné schéma a velmi omezené funkční možnosti by byly více problematické. Každopádně doufám, že tento program nebo jiný podobný bude rozšířen mezi místní chudé děti.“

    Drobná zpráva navíc: světem kolovaly zvěsti, že projekt OLPC spolupracuje s Microsoftem na podpoře Windows. Tato zpráva byla dementována - OLPC je prý projekt otevřeného a svobodného softwaru, nikdo z OLPC s Microsoftem nespolupracuje.

    Coverity bude pravidelně skenovat 250 open source projektů

    link

    Společnost Coverity dnes (4. 5. 2007) hodlá rozšířit svou službu scan.coverity.com. Nová infrastruktura bude znamenat přidání 100 open source programů, které pracují s grafikou. Analýza kódu se tedy dotkne známých projektů jako Blender, GIMP, Inkscape a dalších – Coverity tyto programy označuje za software profesionální kvality. Už v minulosti Coverity prokázalo službu například při vývoji NFSv4 pro Linux. Předchozí rozšiřování proběhlo na konci března, kdy bylo mezi kontrolované projekty zařazeno 100 klíčových knihoven a komponent infrastruktury. Celá věc bude oznámena na kanadském Libre Graphics Meeting 2007.

    Toshiba zvažuje předinstalovaný Linux

    link

    Italská Toshiba zvažuje nabízení předinstalovaného Linuxu ve svých noteboocích řad Satellite, Portege a Qosmio. Důvod je jednoduchý: konkurenci v podobě Hewlett-Packardu a Aceru patří přes 50 % italského notebookového trhu s Windows. Nabídka předinstalovaného Linuxu by byla jedním ze způsobů, jak posunout Toshibu dál. Aby se totiž dostali do kategorie výrobků pro malé a střední firmy, musejí nabízet produkty za cenu okolo 500 €. Linux je pro něco takového nutností. Dle vyjádření manažera Toshiby pro Itálii je Linux obchodní příležitostí, před kterou nechtějí zavírat dveře.

    MyOS, mini-distribuce s podporou OpenGL

    link

    MyOS je minimalistická distribuce Linuxu, jež umožňuje běh OpenGL aplikací bez X serveru. Tomu pomáhají přenositelné OpenGL SNAP/MGL ovladače od SciTech. Autorem je novozélandský hacker Zeljko Aksentijevic. Velikost distribuce je vskutku zajímavá: ISO obraz má 12,8 MB, po odstranění vývojových nástrojů pro OpenGL se dokonce vejde na klasickou 1,44MB disketu. Zelko říká, že MyOS nabízí vše, co vývojář potřebuje pro to, aby se naučil pracovat s OpenGL. MyOS ale nemusí být pouze výukový nástroj - může posloužit i jako systém pro bankomaty, PDA, hudební přehrávače nebo jako záchranný mini-systém. Dalšími komponentami MyOS je diet libc, odlehčené GCC, okenní správce NDN a Busybox. Informace pocházejí z článku od serveru LinuxDevices.com.

    OpenBSD 4.1

    link

    Vyšlo OpenBSD 4.1, které představuje 21. vydání tohoto systému na CD a 22. přes FTP. Má podporu pro mnoho nových kusů hardwaru, mezi jiné i ovladač pro SCSI řadiče a síťová rozhraní některých starých (PowerPC) Maců, ovladač pro virtuální rozhraní VMware VMXnet, podporu pro více variant síťových rozhraní Marvell Yukon 2 a další. Navíc je zmiňováno udržení přesnějšího času na architektuře AMD64. Když už narážíme na architektury, jistě nelze vynechat výrazně lepší podporu strojů UltraSPARC III.

    Podíváme se na další nové funkce v systému. Syslogd nyní může rourou posílat logy přímo do jiných programů, což usnadňuje analýzu v reálném čase. Dále vám OpenBSD 4.1 nabízí zřízení více směrovacích tabulek, jež můžete přepínat přes pf. OpenBSD nově nabízí programům volby IP_RECVTTL a IP_MINTTL – s prvním může program u UDP a RAW socketů číst hodnotu TTL, s druhým může zajistit zahazování paketů pod zvolenou hraniční hodnotou TTL.

    OpenBSD má spolehlivější detekci diskových a CD zařízení a spolehlivější instalaci z FAT oddílů. Nabízí 4000 předkompilovaných balíčků (pro i386). Z nabízeného softwaru vyzdvihují autoři KDE 3.5.6, KOffice 1.6.2, Java IDE NetBeans 5.5, aktualizovanou emulaci Linuxu (za použití knihoven z Fedora Core), Mozilla Firefox 2.0.0.2, PostgreSQL 8.2.3 a další.

    MCNLive Delft RC1

    link

    MCNLive Delft RC1 je živé CD založené na Mandriva Linuxu 2007.1 Spring. Obsahuje WiFi ovladače, 3D desktop Beryl, Compiz a Metisse, ale žádné proprietární ovladače ATI nebo NVIDIA. Na systému, který podporuje anglický, nizozemský, francouzský a italský jazyk, běží prostředí KDE se základní multimediální výbavou. Jazyky lze přepínat za běhu. Mezi funkce MCNLive patří možnost dodatečné instalace softwaru a grafický průvodce pro instalaci na flash disk nebo jiný externí disk. Samozřejmě můžete živé CD nainstalovat i na místní pevný disk nebo spustit kompletně z RAM.

    mcnlive mcnlive mcnlive

    Zenwalk 4.6 Beta 1

    link

    Zenwalk 4.6 Beta 1 s kódovým označením „Red pill“ přináší jádro 2.6.21 s podporou KVM a nový toolchain (včetně glibc a GCC), takže většina balíčků byla překompilována. Dále prostředí Xfce 4.4.1 s novými pluginy a systémovými oznámeními (například upozornění na nově připojená zařízení). Kromě Mozilla Firefoxu 2.0.0.3 a Thunderbirdu 2.0.0.0 přináší Zenwalk i vylepšení administračních nástrojů a vnitřností systému. Zrychlený start si můžete užívat díky optimalizovanému init systému s paralelním spouštěním služeb. Navíc byl zjednodušen instalační proces distribuce.

    zenwalk zenwalk zenwalk zenwalk

    Distribuční rada: rychlý úvod do paketového zápisu CD/DVD

    link

    Paketový zápis na přepisovatelná CD/DVD je technika, se kterou můžeme na CD/DVD média zapisovat jako na klasický disk. Tato funkce už je v jádře delší dobu, aktivuje se pod Device drivers - Block devices - Packet writing on CD/DVD media. Nutností je i podpora souborového systému UDF, ale ten už vaše jádro určitě podporuje. Nainstalujeme si balíček udftools, poté bude na některých systémech potřeba upravit konfiguraci související služby – na Ubuntu se nachází v souboru /etc/default/udftools. Stačí, aby v souboru byla nastavena vaše vypalovací zařízení – příklad:

    DEVICES="/dev/sr0"

    Spustíme potřebnou službu

    /etc/init.d/udftools start
    (nebo)
    /etc/init.d/pktcdvd start

    a provedeme počáteční naformátování našeho média vypalovací rychlostí 16×:

    cdrwtool -t 16 -d /dev/sr0 -q

    Po naformátování můžeme médium připojit jako běžný souborový systém:

    mount -o noatime /dev/pktcdvd/pktcdvd0 /mnt/nekam

    Povšimněte si volby noatime – tato volba může zcela zásadně prodloužit životnost média! Navíc se /dev/pktcdvd/pktcdvd0 může na vašem systému jmenovat jinak, podívejte se do adresáře /dev/pktcdvd na pojmenování device nodes.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.5.2007 00:10 thingie
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 18/2007
    Bude-li vše kolem OLPC krásně open-source, může si MS napsat co chce. A... proč by neměl? Nebo proč by to dokonce měla být dobrá zpráva?
    clipper avatar 4.5.2007 06:57 clipper | skóre: 23 | blog: Nic než tohle
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 18/2007
    Drobná zpráva navíc: světem kolovaly zvěsti, že projekt OLPC
    Ta zpráva není dobrá, ale zato je drobná ;-)
    Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
    4.5.2007 08:34 Robo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 18/2007
    Microsoft sa bude potom chvalit, ze podporuje Open Source :))
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.