Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 23:22
HP nabídne desktopy a notebooky s Linuxem. Změny ve vedení projektu OLPC. Pokroky v open source ovladačích AMD. OOXML: rozhodnutí se blíží. Ulteo Application System beta1. Mandriva Linux 2008 Spring RC 2. Distribuční rada: čistíme /tmp s tmpwatch.
Bok po boku s Kubuntu a Xubuntu vyšlo Ubuntu 8.04 Beta (LTS). Sabayon Linux 3.5 Beta 2 nabízí aktualizovaný software, podporu pro Eee PC a správce balíčků Spritz. Do NimbleX 2008 RC byly zařazeny programy LinuxDC++, Avidemux, GSlapt a Compiz a pár jich zase bylo odstraněno, aby se distribuce vešla do 200 MB. DesktopBSD 1.7 Snapshot je první vývojové sestavení, které je založené na FreeBSD 7.0. Slax 6.0.3 opravuje chyby a doplňuje pár věcí. PUD GNU/Linux 0.4.8.5 (mini distribuce založená na Xubuntu) se pyšní novým instalátorem, novým systémem pro výběr balíčků a jádrem s OpenLog. MirOS BSD #10 je systém založený na OpenBSD - klade důraz na bezpečnost a vychází pro architektury i386 a SPARC. Vyšel sidux 2008-01 Preview 2, další verze živého CD založeného na Debianu. openSUSE 11.0 Alpha 3 nabízí GCC 4.3, KDE 4.0.2/3.5.9, GNOME 2.22, výkonnější Zypp framework a Linux 2.6.25-rc5.
Vypadá to, že výčet počítačů, které si (alespoň v některých zemích) můžete objednat s předinstalovaným Linuxem, se bude dále rozšiřovat. Poté, co Novell uzavřel dohody s Dellem a Lenovo, bylo sděleno, že hledá další OEM partnery a zatím jednoho dalšího našel. Hewlett-Packard dal vědět, že ještě tento rok začne dodávat notebooky, ale také desktopy, na kterých bude zákazník moci najít SUSE Linux Enterprise Desktop. HP a Novell si mezi sebou rozdělí zajišťování technické podpory. HP bude obstarávat první dvě úrovně, třetí pak bude na bedrech Novellu. Technologický ředitel Novellu Jeff Jaffe řekl, že získávání OEM partnerů je jednou z největších překážek k tomu, aby se na trhu z Linuxu stala důstojná desktopová alternativa k Windows. „Velkým problémem, který musíme v současnosti řešit, je výstavba funkčního ekosystému, a protože je mnoho desktopů dodáváno přes OEM, zaměřili jsme se na tato partnerství a budeme v tom pokračovat.“ Jaffe však také uznává, že je nepravděpodobné, aby SLED v dohledné době začal ohrožovat Windows: „Nyní bych opravdu nepředpovídal 10% podíl na trhu.“ Další důležitou věcí, která se musí řešit, je podporování původních aplikací pro Windows, kterých se používá opravdu mnoho.
Od projektu One Laptop Per Child odcházejí lidé. Prvním člověkem, který odešel, byla Mary Lou Jepsen, která bude dále rozvíjet technologické vynálezy, jichž dosáhla pod křídly OLPC. Před několika dny to byl další člověk: Ivan Krstić, který uvedl jako důvod změny uvnitř OLPC:
Není tomu dlouho, kdy OLPC prošlo drastickými vnitřními změnami, ke kterým se (navzdory oficiálním tvrzením o opaku) váží radikální změny v cílech a záměrech - ty se nyní liší od těch, které jsem s OLPC sdílel v době mého příchodu k projektu. Aby to nebylo málo, musel jsem přestat pracovat s Walterem Benderem, který je bezpochyby jeden z nejvíce přemýšlivých a kompetentních lidí, se kterými jsem kdy pracoval. Poté, co byl Walter odvolán z místa prezidenta OLPC, jsem se musel zodpovídat manažerovi, který neměl žádné technické nebo inženýrské vzdělání.
Web OLPC News později zjistil, že to nejsou jen tito dva lidé, kteří odešli, ale také ve správní radě se mění situace. Ze správní rady odešli tři lidé, jeden člověk pak skončil na místě poradce. Výsledkem je, že v OLPC už má přímou vazbu na MIT Media Lab pouze Nicholas Negroponte. Na závěr zprávy z jiného soudku: Windows XP pro OLPC bude hotový do dvou měsíců, ale hlavním systémem projektu bude i nadále Linux. Připomeňme, že spolupráce s Microsoftem už probíhá delší dobu a také znamenala přidání SD slotu do notebooku (kvůli náročnosti Windows). Ve výsledku to způsobilo, že přibližně 25 % ceny notebooku existuje jen kvůli podpoře Windows. Druhou zajímavostí je, že v Austrálii se podařilo (za téměř ideálních podmínek) vytvořit přímé bezdrátové spojení mezi dvěma laptopy OLPC na vzdálenost 1,6 kilometru. Notebooky se vzájemně propojují do "mesh" sítě, takže spolu mohou být děti ve spojení na ještě větší vzdálenosti.
AMD pokračuje ve svém open source tažení. Posledním krokem firmy je zařazení dat mikrokódu grafických procesorů R100 až R600 do git stromu. Jsou to ta samá data, která se nacházejí v proprietárním ovladači fglrx. Hned krátce na to se v repozitáři objevil kód, který v Radeon DRM využívá tohoto mikrokódu. A den na to se mohl slavit první úspěch - pod ovladačem pro R500 se podařilo spustit hardwarově akcelerované glxgears. Nebylo na to zapotřebí velké úsilí, ale autor říká, že práce na texturování a fragmentových shaderech už tak rychle nepůjde.
Už jen pár dnů mají národní standardizační orgány na to, aby oznámily svůj hlas organizaci ISO. Souboj se proto přiostřuje a z různých částí světa přicházejí informace o tom, jak probíhají lokální rozhodování. První zemí je Polsko. Pokud se podíváte na článek Jak probíhá standardizace OOXML, zjistíte, že OOXML po zvláštních změnách získalo jednoznačnou podporu. Aktuálního hlasování se mohlo účastnit 45 členů: 24 se objevilo na setkání, 12 podpořilo OOXML, 10 se postavilo proti a 2 se zdrželi hlasování. Závěrečné rozhodnutí nepadlo a zbylých 21 členů má do konce března šanci poslat e-mailem svůj hlas.
V Indii z 22 členů hlasovalo 19 a ti se rozdělili do dvou skupin. V první skupině, která hlasovala pro, byly indické IT firmy jako Infosys, Wipro, TCS a Nasscomm - web Boycott Novell prozkoumal vazby těchto firem na Microsoft, ale mějte na paměti, že své komerční zájmy mají i odpůrci. Druhá, silnější skupina se skládala z akademických a vládních orgánů a firem jako Red Hat, Sun a IBM. Výsledkem je, že Indie bude hlasovat proti OOXML. Microsoft vyjádřil své zklamání slovy: „Zatímco jsme zklamaní rozhodnutím výboru BIS, popohání nás podpora ze strany NASSCOMu, TCS, Wipro a Infosysu, kteří hlasovali ve prospěch OpenXML. Zavázali jsme se k práci na tom, co je nejlepší pro IT průmysl v Indii.“
Jiří Kosek, který pracuje jako zpracovatel pro ČNI, vydal doporučení změnit hlas České republiky na ano. Ve své zprávě také komentuje ževenské setkání BRM. Reaguje mj. na to, že tam čtyři státy hlasovaly proti hromadnému přijetí všech změn - označuje to jako buď nepochopení smyslu BRM nebo snahu o záměrné poškození OOXML, aby se zvýšila pravděpodobnost, že navrhovaný standard později odmítnou i ostatní členové. Na rozdíl od některých jiných zástupců, kteří nad hromadným přijetím úprav standardu bez příslušné diskuze vyjádřili rozčarování, si myslí, že BRM probíhalo korektně a v souladu s direktivami.
Ulteo je distribuce, kterou založil Gaël Duval poté, co byl po více než sedmileté práci na Mandriva Linuxu vyhozen z firmy. Ulteo je systém, který chce uživatelům usnadnit jejich "digitální život", tedy práci s programy, daty a online službami. Zajímavou službou je Ulteo Online Desktop, kde může uživatel ozkoušet distribuci přímo z prohlížeče. V instalovatelné verzi je po registraci možné instalovat dodatečné aplikace. Zároveň je pak možné synchronizovat data ze svého prostředí se servery Ulteo.
Release Candidate 2 (Aceras) je poslední vydání před konečnou verzí Mandriva Linuxu 2008.1. I tentokrát se objevilo několik pěkných nových funkcí. První je framework Codeina pro stahování a instalaci dodatečných kodeků - tato služba bude v provozu do konce března. Důležitou věcí je také podpora synchronizace KDE a GNOME se zařízeními Windows Mobile 5/6/6.1 a různými smartphony. Kvůli tomu přibyly do distribuce různé balíčky, mezi nimi také KitchenSync. Byla rozšířena podpora grafických karet ATI na řadu Radeon HD 3xxx - je dostupná prostřednictvím ovladače fglrx (automaticky v edici One) i radeonhd (automaticky v edici Free). Vylepšení se dají najít rovněž ve správci balíčků, kde je teď snazší hledat a procházet balíčky. Byl zaveden metabalíček LAMP pro hromadnou instalaci této populární kombinace a v distribuci se nacházejí poslední ovladače ALSA. Pokud máte zájem vyzkoušet KDE 4, v repozitáři contrib hledejte verzi 4.0.2.
/tmp
je adresář, kde se snadno může nahromadit nepořádek. Některé distribuce jej za nás čistí při startu systému, ale pokud chceme něco sofistikovanějšího, může se hodit tmpwatch
. Tomuto programu můžeme určit maximální stáří souborů, a pokud jej některé soubory překračují, budou odstraněny. Ručně bychom soubory, které nebyly upraveny za poslední dva dny, smazali takto:
tmpwatch -m 48 /tmp
Můžeme přidat další parametry - necháme smazat soubory, které jsou starší než dva dny a za poslední dva dny k nim nebylo přistoupeno a nebyly ani upraveny:
tmpwatch -m -u -c 48 /tmp
Správný bordelář používá /tmp jako odkladiště pro vlastní soubory, ale pokud nechceme, aby někdo uklízel pokojíček za nás, můžeme přidat --exclude-user uživatel
. Dalším zajímavým parametrem je -t
, který zajistí, že se pouze dozvíme, co by se případně mazalo. U tmpwatch
nám může vyhovovat, aby byl spouštěno automaticky každý den - v takovém případě můžeme umístit svůj příkaz s parametry do /etc/cron.daily
nebo přidat záznam do /etc/crontab
.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.