V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Je tu openSUSE 11.0 Alpha 3 s hned několika velkými změnami. Jako první věci si můžete všimnout nového vzhledu instalátoru, pak může vaše oko upoutat KDE 4.0.2/3.5.9 nebo GNOME 2.22. Funkci jádra plní Linux 2.6.25-rc5 a kompilovat můžete s GCC 4.3. A díky přepracovanému frameworku Zypp je správa balíčků rychlejší.
Tiskni
Sdílej:
Zypp je správa balíčků rychlejšíPromítne se to i do Yastu?
V každém případě, pro dnešní desktopy je standard 32bitů, ne 64.To si skoro říká o anketu
Ach jo, koukám, že tu máme nové módní slovo. Co po jeho skutečném významu, hlavně že je "in", že?
A co se týká toho "standardu", mrkněte se někdy do katalogů na současnou nabídku procesorů. Možná vás čeká překvapení…
Tak znova: "Možná ti s Vistou ne(provozují 32bitový systém) protože (a sem jsem měl vložit slůvko "možná", abych se vyhnul sporu s tebou) s tou (Vistou) bez 4GB (gigabytů) není dost místa v paměti (RAM) pro aplikace (uživatelské programy)". Pro zdůraznění nejistoty pramenící z nezájmu je do věty vložena vložka ", nevím," (nekamenuj mě, jestli to není vložka v nejryzejším slova smyslu), což se ukázalo býti kontraproduktivní. No nic, doufám, že už se upokojíš.
Zlatej debian...PS: Ale to neni pokus o flame :D
Skvěle okecaná neschopnost vlastního distraano, je to opravdu nechutný flamebait.Ale tohle je už ode mě opravdu nájezd na flame.
S Debianem jsem nějakou dobu pracoval a můžu říct, že z balíčkovacích systému DEB,RPM, a slackových, popř. Archových tar.gz je bezkonkurenčně nejkvalitnější. Jediné co mu schází je obdoba ABS z Archu.
Mimochodem, celkem bych divil, kdyby 32b binárky nešly do 64b Debianu nějak nějak procpat. Nicméně je to −.
Ke zbytku co tady fdrx tvrdí se radši nebudu vyjadřovat… Nebo budu – je to fanatismus.
Na architektuře, jejíž síla spočívá právě ve zpětné kompatibilitě a která se právě díky tomu na rozdíl od Itania dokázala masově prosadit?mno, nechci Vám kazit iluze, ale domnívám se, že se ta architektura dokázala oproti Itaniu prosadit především díky ceně ... já jsem se na příchod 64bit do spotřebitelské třídy těšil, ovšem toužil jsem po 64bit systému spíše jako hračička než z nějakých opravdu praktických důvodů, takže můj první 64bit systém byl s Athlonem64 za nějaké 3 nebo 4 kKč, zatímco sestava postavená na IA64 by mě přišla několikanásobně dráž (ono nejde jen o procesor, že ...) no a jelikož již tímto byla novinka odsouzena k neúspěchu, výrobci software kompatibilitu s minoritním trhem neřešili, stejně jako neřeší kompatibilitu s Linuxem ... opačná příčinnost, že na to nebyl software, proto se to neprodávalo, a protože se to neprodávalo, bylo to drahé, mi přijde jako nepravděpodobná - prodejce přeci musí nasadit rozumnou cenu, je třeba náklady rozpočíst do celého předpokládaného objemu prodeje, nelze říct něco ve stylu že prvních 1000 kusů budeme prodávat za deset tisíc, tím se splatí náklady na vývoj, a další kusy budeme prodávat po tisícovce, protože výrobní náklady jsou stovka a ostatní už máme zaplacené