Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Je tu openSUSE 11.0 Alpha 3 s hned několika velkými změnami. Jako první věci si můžete všimnout nového vzhledu instalátoru, pak může vaše oko upoutat KDE 4.0.2/3.5.9 nebo GNOME 2.22. Funkci jádra plní Linux 2.6.25-rc5 a kompilovat můžete s GCC 4.3. A díky přepracovanému frameworku Zypp je správa balíčků rychlejší.
Tiskni
Sdílej:
Zypp je správa balíčků rychlejšíPromítne se to i do Yastu?
V každém případě, pro dnešní desktopy je standard 32bitů, ne 64.To si skoro říká o anketu
Ach jo, koukám, že tu máme nové módní slovo. Co po jeho skutečném významu, hlavně že je "in", že?
A co se týká toho "standardu", mrkněte se někdy do katalogů na současnou nabídku procesorů. Možná vás čeká překvapení…
Tak znova: "Možná ti s Vistou ne(provozují 32bitový systém) protože (a sem jsem měl vložit slůvko "možná", abych se vyhnul sporu s tebou) s tou (Vistou) bez 4GB (gigabytů) není dost místa v paměti (RAM) pro aplikace (uživatelské programy)". Pro zdůraznění nejistoty pramenící z nezájmu je do věty vložena vložka ", nevím," (nekamenuj mě, jestli to není vložka v nejryzejším slova smyslu), což se ukázalo býti kontraproduktivní. No nic, doufám, že už se upokojíš.
Zlatej debian...PS: Ale to neni pokus o flame :D
Skvěle okecaná neschopnost vlastního distraano, je to opravdu nechutný flamebait.Ale tohle je už ode mě opravdu nájezd na flame.
S Debianem jsem nějakou dobu pracoval a můžu říct, že z balíčkovacích systému DEB,RPM, a slackových, popř. Archových tar.gz je bezkonkurenčně nejkvalitnější. Jediné co mu schází je obdoba ABS z Archu.
Mimochodem, celkem bych divil, kdyby 32b binárky nešly do 64b Debianu nějak nějak procpat. Nicméně je to −.
Ke zbytku co tady fdrx tvrdí se radši nebudu vyjadřovat… Nebo budu – je to fanatismus.
Na architektuře, jejíž síla spočívá právě ve zpětné kompatibilitě a která se právě díky tomu na rozdíl od Itania dokázala masově prosadit?mno, nechci Vám kazit iluze, ale domnívám se, že se ta architektura dokázala oproti Itaniu prosadit především díky ceně ... já jsem se na příchod 64bit do spotřebitelské třídy těšil, ovšem toužil jsem po 64bit systému spíše jako hračička než z nějakých opravdu praktických důvodů, takže můj první 64bit systém byl s Athlonem64 za nějaké 3 nebo 4 kKč, zatímco sestava postavená na IA64 by mě přišla několikanásobně dráž (ono nejde jen o procesor, že ...) no a jelikož již tímto byla novinka odsouzena k neúspěchu, výrobci software kompatibilitu s minoritním trhem neřešili, stejně jako neřeší kompatibilitu s Linuxem ... opačná příčinnost, že na to nebyl software, proto se to neprodávalo, a protože se to neprodávalo, bylo to drahé, mi přijde jako nepravděpodobná - prodejce přeci musí nasadit rozumnou cenu, je třeba náklady rozpočíst do celého předpokládaného objemu prodeje, nelze říct něco ve stylu že prvních 1000 kusů budeme prodávat za deset tisíc, tím se splatí náklady na vývoj, a další kusy budeme prodávat po tisícovce, protože výrobní náklady jsou stovka a ostatní už máme zaplacené