Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 13:08
Uplynuly dva roky od doby, kdy nejen linuxový svět nedočkavě vyhlížel nastupující platformu KDE 4. A Gnome se stalo mezitím útočištěm spousty nespokojených uživatelů, kterým změny v KDE 4 nesedly. Situace se ale pomalu mění a v září tohoto roku má vyjít nové Gnome 3.0, přinášející spoustu změn a nových technologií. Bude to obdobně revoluční vývoj jako přechod z KDE 3.5 na KDE 4.0, nebo půjde Gnome stále spíše evoluční cestou? Zkusíme se na to blíže podívat v článku.
Tyto tři pojmy jsou pro Gnome marketing vlajkovou lodí. Gnome má za cíl co nejvíce zjednodušit uživateli práci s aplikacemi a nijak ho zbytečně neobtěžovat a nerozptylovat. V tomto duchu jsou například samo-mizící notifikace, které známe už z Ubuntu. Gnome se také snaží desktop více integrovat s různými sociálními službami. Největší změna nastane ale v ovládání celého prostředí, tradiční panely, plochy a menu nahradí zcela nová technologie – Gnome Shell.
Kdo je na Gnome Shell zvědavý, může ho vyzkoušet už nyní. S Gnome 2.30 vydali vývojáři testovací balíčky do různých distribucí. Navíc existuje možnost přeložit si ho z gitu pomocí nástroje jhbuild, kterou jsem zvolil já, ale moc nedoporučuji – vývojáři na projektu stále pracují, a proto se někdy stává skoro nezkompilovatelným. Naštěstí na IRC fóru jsou ochotní poradit.
Gnome Shell se snaží jít novou cestou a určitě je to v otázce vývoje Gnome revoluce. Ruší tradiční systém menu i ploch a snaží se přijít s novým konceptem, který by měl být efektivnější, rychlejší a přístupnější uživatelům. Osobně jsem si na nové rozhraní chvilku zvykal, ale musím uznat, že se dá naučit intuitivně.
První věc, které si člověk všimne, je, že zmizely dva panely a nahradil je jeden nahoře. Ten neobsahuje klasické tlačítko „Start“ jako většina současných prostředí, ale nabídku „Činnosti“.
Vyvoláním nabídky se celá obrazovka rozdělí na dvě části. Levá slouží ke spouštění aplikací, přístupu na úložná zařízení a místa v systému a nedávné dokumenty. Pravá se stará o práci s plochami. Je dobré zmínit, že se činnosti dají vyvolat i umístěním kurzoru myši do levého horního roku nebo klávesovou zkratkou ALT + F1.
Pokud chce uživatel nalézt spouštěč aplikace, může tak učinit třemi cestami. První je, že si vybere jednu ze svých oblíbených aplikací. Jejich ikony jsou zobrazeny pod vyhledávacím řádkem. Pokud zná aspoň část názvu, využije vyhledávací řádek, pod ním se průběžně zobrazují ikony (i s názvem) aplikací. Pokud ne, může si šipkou vedle vyhledávacího pole rozbalit seznam ikon všech aplikací roztříděný do jakýchsi kategorií.
Co se týče ploch, prošly u Gnome řadou inovací. Koncept statického počtu ploch je nahrazen dynamickými plochami, které si uživatel mění, ruší a vytváří dle potřeby. Na to jsou tlačítka + a – při přidání a odebrání plochy. Navíc existuje možnost zobrazit si jedinou plochu, pak lze mezi nimi přepínat ikonami, které reprezentují jednotlivé plochy, nebo posuvníkem, nebo přepnout tlačítkem na režim, který zobrazí náhled více ploch. Teď lze snadno mezi plochami aplikace přetahovat pomocí metody táhni a pusť, stejně tak jde na konkrétní plochu přetáhnout ikonu některé aplikace, která se tam spustí bez zavření nabídky činností. Uživatel si zde může opravdu jednoduše „namíchat“ plochy dle libosti a pak s nimi pracovat.
Vraťme se k panelu, vedle „Činností“ vidíme aplikaci, se kterou právě pracujeme, hodiny a kalendář v jednom, tray ikony a nabídku označenou uživatelským jménem. Po rozkliknutí se dostáváme ke snaze spojit Gnome se sociálními službami – podobně jako v nejnovějším Ubuntu můžeme zde měnit status v IM programu. Navíc se jde odhlásit a vypnout počítač.
Pokud minimalizujeme některou aplikaci, panel nám nepomůže. Můžeme se k ní dostat buď přes zmíněné činnosti, nebo přes klasickou zkratku ALT + TAB. Ta vyvolá nabídku spuštěných aplikací, která umí seskupovat, a orientuje se v ní kurzorovými šipkami.
A nakonec notifikace. Ty se nyní zobrazují jako pruh v dolní části obrazovky. Pokud mám třeba maximalizovaný terminál, trochu to rušit může, ale jinak dobré.
Pokud by někomu nový koncept nesedl, nějakou dobu určitě distribuce ponechají balíčky gnome-panel, gnome-applets a metacity ve svých repozitářích, takže vše půjde používat při starém. Časem si ale bude muset zvyknout, a nebo přejít na něco jiného.
KDE využívá Nepomuk, takže by bylo divné, kdyby Gnome zůstalo pozadu. Gnome integruje technologii Zeitgeist, díky které nabídne semantický desktop. Má umožnit pracovat s různými metadaty, která se jednak ze souborů dají vyčíst (např. EXIF informace u obrázků), nebo která uživatel dodá (různé tagy).
Gnome přináší aplikaci GNOME Activity Journal postavenou nad Zeitgeistem. Zatím zobrazuje chronologický log dokumentů, se kterými uživatel pracoval. Potenciál Zeitgeistu je určitě větší, takže očekávám časem širší možnosti uplatnění.
(převzato z http://library.gnome.org/misc/release-notes/2.30/)
Gnome taky přichází ze svou službou Tomboy online, což má být webová aplikace pro sdílení, prohlížení, synchronizaci a editování poznámek z aplikace Tomboy.
Dále má přinést aplikaci Déjà Dup, což má být snadno ovladatelný zálohovací nástroj (viz screenshot).
(převzato z http://live.gnome.org/DejaDup/Screenshots)
Gnome 3.0 nejsou jen změny na povrchu, ale také změny uvnitř. Přechází se z GTK+ 2 na GTK+ 3 a ruší se závislost na zastaralých knihovnách. Zde už dlouho dopředu vývojáři aplikací na těchto změnách pracují a neměl by to být tak razantní skok jako přechod KDE aplikací na novou verzi Qt, kde se to hodně projevilo i na změně ovládání a funkčnosti.
Co ale neudělají aplikace, udělá samotné Gnome. Změna v ovládání je díky Gnome Shellu opravdu revoluční a spoustě uživatelů nemusí sednout. Na druhou stranu nové Gnome přináší spoustu přelomových prvků a posunuje vývoj linuxového desktopu někam dál.
pracovat sa s tym bude dat rychlejsie ako s terajsou verziou.
Momentálně mám GNOME (Ubuntu verzi). Funguje to u mě tak, že na horním panelu mám menu, mrtě spouštěčů, oznamovací oblast, applet upozornění, datum, čas, počasí a menu pro odhlášení. Dole mám seznam oken, seznam ploch a koš. Pomalu se začínám učit používat Alt+F2. Tak nějak si nedokážu představit systém, který by moji práci zrychlil. Není kde. Chci spustit aplikaci: kliknu si nahoru nebo Alt+F2 a napíšu pár prvních písmen. Chci přepnout: Alt+Tab nebo kliknu dolů.
I tak jsem gnome shell vyzkoušel a hned ho zase odstranil. Proč? Bylo to pomalý. Ne objektivně (ničím jsem to neměřil), ale subjektivně. Klikl jsem na nějakou klávesu která měla vyvolat menu, a trvalo to asi vteřinu než jsem mohl na něco kliknout. Nikoliv animací, ale sekalo se mi to. Grafický akcelerátor mám Intel X3100, což není nic moc, nicméně jsem toho názoru, že na defaultní prostředí operačního systému to stačit musí bohatě.
Abych pravdu řekl, přemýšlím že se poohlédnu někam jinam, protože dokud to nebude tak rychlé jako Gnome 2.x, je to pro mě pouťový efekt.
mrtě spouštěčů => klávesové zkratky (Win+t = terminál, Win+f = Firefox, Win+g = Gimp,...) počasí => vyhodit a ušetříš pár promile RAM a taktů CPU
Na momentálním stavu mi nejvíc vadí to, že když to všechno "naběhne", tak ještě pár (jednu, dvě) minut trvá, než to naběhne doopravdy. Co se v pozadí spouští nevím, snažil jsem se toho co nejvíc povypínat a za běhu to nezjistím, bo systém je nepoužitelný (někde to označili jako "delší odezva". Ha ha ha). Jinak mi to vyhovuje, proto GNOME nahradím něčím jiným až se 2.x nebude podporovat. To počasí se mi líbí a kvůli pár promile RAM ho vyhazovat nebudu
Klávesové zkratky pro mě to pravé nejsou, protože programy zas tak často nespouštím (pootvírám si všechno co potřebuju, pohážu to po plochách a jsem spokojený, notebook to zvládá v pohodě), v tomto směru mi vyhovuje alt+f2
gnome shell stoují za ho*no (jako já)...uprimny debil, uprimny...
Ubuntu =! GnomeTvrdím někde opak? Obrázky tam jsou některé z gnome a jeho aplikací (krasero, preutilus, gnome-kalkulačka), pouze s výchozím tématem gnome (clearlooks) to vypadá o miniminiminikousíček kompaktněji, stále je to však obrovské, obrovské ikony, obrovské fonty, ...) A ty ikony nejdou ani nějak rozumně nastavit (editace gtkrc, studování jeho formátu, následné nastavení gtk-icon-sizes a pak to stejně ještě některé aplikace nerespektují, obzvláště, když to přepíše téma (např. to ubuntí default)).
Ubuntu =! GnomeSe podívej na screenshot Nautilu v článku. Toto GNOME je (IMHO) vanilkové.
Gnome nic takoveho nema ..Ne, tohle byl vtip.
Tvoje 640x480 už dneska holt není v módě
Já jsem na svém notebooku (1680x1050) za tohle docela vděčný - i když dost věcí i tak musím zvětšovat, aby to bylo čitelné na vzdálenost větší, než 10 centimetrů. Bohužel nejvíc trpí firefox, který nějakým záhadným bugem nezoomuje obrázky - podezřívám adblock plus.
Uvažoval jsem, že zkusím nějak přes modeline vnutit 840x525, ale ještě jsem se o to nepokusil.
Psal jsem, že problém je vesměs jen ve firefoxu a jeho obrázcích. Větší písmo v Xresources pochopitelně nastavit umím .
Další problémy jsou věci jako Wesnoth v okně - je to děsně prťavý a nejde tam nastavit velikost písma. Ve fullscreenu je zase locknutý X, takže nejde alt-tab. Snížení rozlišení globálně řeší právě tyto nedokonalosti aplikací nezávisle na jejich schopnosti měnit velikost písma.
Supr, díky za tip na klávesovou zkratku .
To bude v tom DPI. Já mám na NB 1920x1200. Taky jsem nejprve zvětšoval jen písmo, ale pak jsem narazil u jedné stupidní java WS aplikace. Po několika dnech jsem se dobral k tomu, že je nějaký problém v nastavení nvidie ovladače a Xorg. DPI, které reportovalo Xorg bylo hodně podivné. Až když jsem přidal do xorg.conf řádek 'Option "DPI" "96 x 96"' tak se problém vyřešil. Vše je teď velké tak akorát a ani s Battle for Wesnoth nemám problémy. Systémový font mám nastavený "Droid Sans 9" a vše je krásně čitelné.Psal jsem, že problém je vesměs jen ve firefoxu a jeho obrázcích. Větší písmo v Xresources pochopitelně nastavit umím
.
Další problémy jsou věci jako Wesnoth v okně - je to děsně prťavý a nejde tam nastavit velikost písma. Ve fullscreenu je zase locknutý X, takže nejde alt-tab. Snížení rozlišení globálně řeší právě tyto nedokonalosti aplikací nezávisle na jejich schopnosti měnit velikost písma.
Mě právě xrandr hlásí 96x96 DPI. Zkoušel jsem to zvětšit na různých místech (vč. manuální specifikace velikosti displeje v mm), ale nic nefungovalo optimálně, resp. jsem nepocítil změnu. Pak jsem přišel na Xft.DPI
nastavených na něco kolem 126 (myslím, je to z kalkulátoru) a to používám dodnes aspoň pro fonty.
Na Option "DPI" "96 x 96"
mrknu, ale není to driver-specific option? Tedy mezi optiony u "intel" driveru ho nevidím. Navíc si nejsem jist, zda se vůbec tento intel driver použije, když zapnu KMS a jedu na jaderný i915
.
Section "Monitor" Identifier "My Monitor" DisplaySize 475 270 EndSectionPokud máš
xorg.conf
.
Psal jsem, že jsem DisplaySize zkoušel a nepomohlo to, monitor jsem měřil pravítkem a odpovídá to navíc tomu, co hlásí xrandr. Tedy je logické, že DisplaySize manuálně specifikovaný tomu asi moc nepomůže.
Problém je, že některé ovladače karet se dělají moc chytré a přepisují tuto hodnotu. Pak ale obvykle mají vlastní konfigurační volbu. Navíc občas blbne EDID a monitor o sobě tvrdí nesmysly, případně ovladač karty je špatně interpretuje. Je nutné vyzkoušet a pro konkrétní hardware zjistit, která volba má největší přednost, a do ní zapsat správné údaje učené pomocí pravítka a jednoduché aritmetiky.
Navíc některé ovladače mají problém při změně rozlišení přes xrandr (správně by měli hustotu přepočítat). U některých ovladačů se musí přepočítávání při změně explicitně zapnout.
BTW na Arch fóru nějací lidi psali, že kvůli GNOME Shellu snad přejdou na KDE4. IMHO LOL!prednedavnom takto niektori odchadzali od KDE ku GNOME (myslim, ze aj Linus napr.)
Případně je tady ještě Xfce.
Boze daj nech vyvojari Xfce4 nezmenia koncept. Boze daj nech vyvojari Xfce4 nezmenia koncept. Boze daj nech vyvojari Xfce4 nezmenia koncept. Boze daj nech vyvojari Xfce4 nezmenia koncept. Boze daj nech vyvojari Xfce4 nezmenia koncept.
-rw------- 1 jenda jenda 973k 27. čec 16.08 /home/jenda/.xsession-errors(a to jsem to nedávno promazal, mělo to k deseti mega)
-rw------- 1 mvyskocil users 60M 2010-07-28 08:15 /home/mvyskocil/.xsession-errorsJe v tom hromada zpráv jako
QPainter::setViewport: Painter not active
- bohužel tam není jméno programu, který ty zprávy vypisuje.
Ach jo.
A jestli je to podobný sémantickému desktop ala kde4, tak to bude sloužit především k zatěžování cpu a žraní paměti
Chvíli jsem si ho nechal zapnutý (jinak ho nepotřebuju), při prvním spuštění půl minuty lezl na disk jinak nic, vůbec nic. Možná nějaká paměť, ale to je úplně u řitního otvoru na pět, když mám celkem 4 GB a zpravidla mám zabráno kolem 0,5 GB, pokud si nezačnu hrát s fotkama.
Živit v paměti nějakou nenažranou mrchu kvůli tomu, že jednou za rok najdu obrázek podle velikosti rychleji než procházením celého obsahu disku je pro většinu lidí zbytečnost. Buď si umí věci zorganizovat, nebo to vůbec nepotřebují.
Aha, takže když má člověk tuny knížek v PDF a něco v nich potřebuje najít, má je procházet ručně? Když člověk hledá dokument, s nímž dělal v jistou známou dobu, má začít vzpomínat? Když chce si chce pustit písničku, z níž si momentálně vybavuje refrén, ale ne název, má začít hledat připojení k Internetu a googlit? Pro tohle všechno se sémantický desktop parádně hodí.
Prakticky by to mělo začít být zajímavý až se to začne objevovat v místech, kde je pomalé prolézání disku nepoužitelné.
Levné SSD jsou otázkou času.
Už teď ho používám skoro výlučně na spouštění aplikací místo klikání v menu, když by uměl stejně rychle určit dokumenty bylo by to špičkový.
Mně nabízí poslední dokumenty, záložky, obsah historie webového prohlížeče apod. To je taky sémantický desktop BTW.
Když chce si chce pustit písničku, z níž si momentálně vybavuje refrén, ale ne název, má začít hledat připojení k Internetu a googlit? Pro tohle všechno se sémantický desktop parádně hodí.Kde chceš legálne zohnať text k tej pesničke? (podľa možností tak, aby si to tam nemusel počúvať a prepisovať)
Možná nějaká paměť, ale to je úplně u řitního otvoru na pět, když mám celkem 4 GB a zpravidla mám zabráno kolem 0,5 GB, pokud si nezačnu hrát s fotkama.Mne zase vadí, keď novšia verzia takmer akéhokoľvek programu na tú istú činnosť potrebuje viac pamäte (a teda nepotrebujem niečo, čo využíva pamäť zbytočne a vypnúť to je čím ďalej tým zložitejšie).
Kde chceš legálne zohnať text k tej pesničke? (podľa možností tak, aby si to tam nemusel počúvať a prepisovať)Zhotovení kopie pro osobní potřebu? (nástřel, hudbu neposlouchám)
Mne zase vadí, keď novšia verzia takmer akéhokoľvek programu na tú istú činnosť potrebuje viac pamäte (a teda nepotrebujem niečo, čo využíva pamäť zbytočne a vypnúť to je čím ďalej tým zložitejšie).Moje řeč. Firefox: 188 MiB. Pidgin: 105 MiB (k čemu to proboha potřebuje? pravda, po pár dnech běhu, po restartu 40). Thunderbird: 98 MiB. A gedit poslední dobou žere strašně moc, třeba i 200 MiB. Nejradši bych zrušil ten Firefox, jenže co jiného má Tab Kit, Tamper Data, editor cookies nebo HTTPS-Everywhere?
Ještě že máme to super konzervativní prostředí zvané KDE4.V porovnání z Gnome shell je
plasma-desktop
opravdu superkonzervativní. Ale takový plasma-netbook už méně a je otázkou času, kdy se objeví plasma-shell
aniz bych gnome-shell zkousel, mam tomu rozumet tak, ze to, co dnes udelam tazenim okna k okraji (dam ho na vedlejsi plochu) budu moct s gnome-shell udelat jen pres nejake otevrene "menu" udalosti?
a co se tyce samotneho menu - pokazde, kdyz budu chtit neco v menu, budu cekat tech par ms nez se naanimuje nejaky presun, cela plocha mi zmizi a zobrazi se v nejakem panylku s menu po strane... ja si kliknu... a zas se to naanimuje zpet... ... to mi moc jako zrychleni prace neprijde
aniz bych gnome-shell zkouselDokud ho nevyzkoušíš, vyhni se popisu práce s ním.
Hele Vaine asi se ti to nebude líbit, ale Gnome stojí za hovno a gnome-shell za dvě.Fakt mi je jedno co si ty myslíš =)
Ani jsi mu neodpověděl na dobře míněnou otázku a akorát ho kritizuješ, že se vůbec zeptal. Fuj.aniz bych gnome-shell zkouselDokud ho nevyzkoušíš, vyhni se popisu práce s ním.
Dá se na LXDE a dalších odlehčených prostředích nastavit autodetekce USB "klíčenky" nebo disku?
Dá. Ostatně jejich správci souborů (Thunar, PCManFM) závisí na HALu, ačkoliv ten je teď zavržený.
Faktem je, že Gnome používám prakticky jen proto, že v odlehčených prostředích se nedostanu k souborům na klíčence nebo externím disku, jinak by mi tato prostředí vyhovovala víc.
Ruční připojení nefunguje???
...KDE po zavedení verze 4, která osahuje jen naprosté zbytečnosti...
Pěkný flamebait a taky pěkná hovadina.
...ještě na 4.2 nebyl k dispozici vypalovací program, protože K3b tam nejelo a K4b nebylo ještě funkční...
K4b? To neznám. K3b AFAIK není přímo součástí KDE. Vážně není problém používat třeba starou verzi, že ano. (Ačkoliv nechápu, k čemu vypalovací program...)
~/.kde/share/config/plasma-desktop-appletsrc
to jde nastavit v sekci, tuším, [Containments][3]
.
Používá tu někdo Aktivity(Activities) v KDE 4.x?Nastavil jsem si přes to normální pracovní plochu a pak plochu na prezentace. Ta je prázdná, jen v rohu WP je firemní logo. Takže když potřebuji prezentovat (momentálně tak 2x za rok) tak přepnu aktivitu na "prezentace" a nemusím děsit svým pracovním "nepořádkem".
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.