Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
V každé (nové) verzi je např. špatné pozadí ikony StarDictu v oznamovací oblasti.Za to nemůže Ubuntu. Používej SVN verzi a budeš mít pozadí v pořádku.
>Proč tam máš ta tlačítka? Ty nezadáváš čísla a funkce z klávesnice?
Proč tam máš ta tlačítka? Ty nezadáváš čísla a funkce z klávesnice?Jistěže ano. Voni ty tlačítka reagujou i na klávesnici, nejen na myš. To by nebylo moc použitelný
Dobře, laciná kalkulačka má párřádkovej jednoduchoučkej displej, takže mi to tam holt neukáže, ale proč proboha někdo cítí potřebu tohle omezení emulovat na zařízení, které takto omezeno není?Přesně!
Pustím debilní kcalc, napíšu 1, objeví se mi tam jednička. Fajn. Zmáčknu plus, neobjeví se nic!Tak použijte gcalctool z Gnome a budete to tam mít celé (v poslední verzi sice rozbili undo, ale to zrovna doufám, je jenom chyba a ne vlastnost
To nemá s použitelnou kalkulačkou nic společnéhoJá to vidím jen jako další důvod, proč nepoužívat KDE4
Nepředpokládám, že za ta obludná příšerná tlačítka může maximalizace okna.
Mám to chápat tak, že se v KDE4 zvětšují tlačítka spolu s oknem?IMHO je to čistě vlastnost (bug) KCalc, ale nevím, KDE3 verze <= 4.0 (nebo už konečně vydali KDE4?) nemám.
Zlucili 4 aplety panelu do dvoch (volume+posta, im+odhlasenie), ja nepouzivam postu ani IM ale musia tam byt lebo inak by som nemohol regulovat hlasitost a odhlasit saTen applet je technicky vzato jen jeden, v kódu je #ifdef, který ten aplet dělí na dva (tím, že načítá jiné moduly). Ty části jdou odstranit smazáním příslušných balíčků. Bohužel, s bugem nikdo nepomáhá a kvůli mě se jim to dělat nechce a já kvůli 10 řádkům kódu nebudu dělat pětihodinový testcasy a prosit je o zařazení patche (i když zprvu jsem chtěl, ale byla by to ztráta času, jako s patchem, co jsem jim posílal na opravu HDMI).
Gnome je jednoduše ostuda svobodného desktopu. Nic víc se k tomu říct nedá.
Pokud jde o ten vypalovací program, proč hned sahat po nějakých Window$? Vždyť K3B vypadá znamenitě a funguje znamenitě.
Gnome „funguje“ podle hesla kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kolem Gnome se neustále drží jakési fámy, že čím méně toho prostředí umí, tím lépe vlastně funguje. Tento názor sice nesdílím, ale uznávám, že má svou (zvrácenou) logiku...
Gnome jsem měl tu čest vyzkoušet na třech distribucích Linuxu, na OpenSolarisu a na FreeBSD. Všude to byla bída s nouzí.
Buď jsem naprosto neschopný uživatel, nebo se Gnome jednoduše „doladit“ nedá. Možná si moc fandím, ale tipoval bych to na ten druhý případ. Gnome se snaží uživatelům diktovat, jakým způsobem by měli svůj počítač ovládat. Kdo má jiný názor, má smůlu, protože možnosti nastavení jsou naprosto mizivé.
Mně fungují. Ještě ve verzi 4.1.x jsem občas narazil na nějaký tem problém, ale od té doby už uplynulo hodně času...
Jistě. Na těch nesmyslných širokoúhlých rozlišeních, která dnes vládnou světu, se člověk bez toho neobejde. Mívám několik automaticky skrývaných panelů, jeden z nich vlevo.
A kam vlastně směřovala ta otázka?
Já nevyvolávám boj. Nikoho neurážím, nenapadám. Jen říkám svůj názor.
Problémy popsané ve druhém odstavci mi připomínají spíš Gnome než KDE. Kdykoliv jsem zkoušel Gnome, většině aplikací jsem nerozuměl a nemohl jsem se dostat k nastavení. Není tam totiž žádné nastavení, které by stálo za řeč.
Já chápu, že někomu Gnome vyhovuje. Nic proti tomu. Trvám ale na svém názoru, že použití Gnome jako implicitního prostředí je naprosto špatný nápad, který dělá GNU/Linuxu medvědí službu. Pro Ubuntu, které spousta lidí vnímá jako „ten Linux“, „Linux pro lidi“ a podobně, to platí dvojnásob.
Tady bych já (subjektivně) viděl rozporNikoho neurážím, nenapadám. Jen říkám svůj názor.
Gnome je jednoduše ostuda svobodného desktopu. Nic víc se k tomu říct nedá.
Problémy popsané ve druhém odstavci mi připomínají spíš Gnome než KDE. Kdykoliv jsem zkoušel Gnome, většině aplikací jsem nerozuměl a nemohl jsem se dostat k nastavení. Není tam totiž žádné nastavení, které by stálo za řeč.Já mám v KDE aplikacích (zejména pak v nastavení) obvykle velký problém se zorientovat kde co je... Naopak cokoliv co potřebuji v Gnome (já!, co potřebujete vy, to nevím) nastavit, to se mi podaří...
Já chápu, že někomu Gnome vyhovuje. Nic proti tomu. Trvám ale na svém názoru, že použití Gnome jako implicitního prostředí je naprosto špatný nápad, který dělá GNU/Linuxu medvědí službu. Pro Ubuntu, které spousta lidí vnímá jako „ten Linux“, „Linux pro lidi“ a podobně, to platí dvojnásob.Řekl bych, že trochu moc extrapolujete "své potřeby" na běžnou populaci...
Tady bych já (subjektivně) viděl rozporNikoho neurážím, nenapadám. Jen říkám svůj názor.
Gnome je jednoduše ostuda svobodného desktopu. Nic víc se k tomu říct nedá.
Čistě technicky vzato by asi nebyl problém napsat si někam „Podle mého ryze osobního názoru“ a pak to pomocí Copy&Paste nacpat před každou větu.
Jenže kdybych něco takového dělal, asi by to neprospělo ani mně, ani čtenáři. Proto to nedělám a spoléhám, že případný čtenář bude mé výroky brát spíš jako projev názoru než jako pokus o vytváření univerzálně platných dogmat.
Řekl bych, že trochu moc extrapolujete "své potřeby" na běžnou populaci...
Proč si myslíte, že jsem jiný než „běžná“ populace? Kdo vůbec je v té „běžné“ populaci? Vy? Nebo uživatelé Ubuntu? Fakt nevím.
Já si myslím, že žádná běžná populace neexistuje a že každý člověk má úplně jiný vkus a jiné potřeby, pokud jde o uživatelské rozhraní. Proto tvrdím, že prostředí určené pro začátečníky by mělo mít nejen snadno použitelné implicitní nastavení, ale též maximální možnosti přizpůsobení. Každý uživatel se postupně učí a rozšiřuje své schopnosti a možnosti. (Někdo rychle, někdo extrémně pomalu, ale tempo není až tolik podstatné.) Grafické prostředí by ho nemělo v tomto směru ničím omezovat. Naneštěstí právě tohle Gnome dělá.
Jakmile chci v Gnome nastavit (obrazně řečeno) cokoliv složitějšího než barvu plochy, narazím. Kupříkladu nastavení detailů kolem správy oken je jedna z mnoha oblastí, v níž KDE zvítězí na celé čáře. Kdybych cokoliv z těchto detailů chtěl po Gnome, zůstane pouze u přání.
Čistě technicky vzato by asi nebyl problém napsat si někam „Podle mého ryze osobního názoru“ a pak to pomocí Copy&Paste nacpat před každou větu.Ne všude, ale na některých místech by to určitě bylo na místě...
Já si myslím, že žádná běžná populace neexistuje a že každý člověk má úplně jiný vkus a jiné potřeby, pokud jde o uživatelské rozhraní. Proto tvrdím, že prostředí určené pro začátečníky by mělo mít nejen snadno použitelné implicitní nastavení, ale též maximální možnosti přizpůsobení. Každý uživatel se postupně učí a rozšiřuje své schopnosti a možnosti. (Někdo rychle, někdo extrémně pomalu, ale tempo není až tolik podstatné.) Grafické prostředí by ho nemělo v tomto směru ničím omezovat. Naneštěstí právě tohle Gnome dělá.Právě velká část uživatelů se nevyvíjí... Nastavení se bojí... Obzvlášť pak netechnicky zaměření lidé a lidé nad 30 let... Např. moje matka, programovala ještě na děrných štítcích(FORTRAN 66 a 77, COBOL, ALGOL), dneska dělá pekelná makra v Excelu, ale když jí Firefox hlásí aktualizace, tak už se o to musím postarat já... Pro tyhle lidi existují vesměs dvě možnosti: Někdo z jejich okolí jim to nastaví, nebo se holt oni sami přizpůsobí... A pro tyhle lidi je Gnome zlaté...
Můj názor je přesně takový, jak jsem ho napsal. Nemyslím si, že by byl mimo. Jak už jsem psal výše, Gnome se mi zdálo stejně ubohé a nepoužitelné na všech systémech, kde jsem se s ním setkal.
Gnome nemůžu nahradit za Ubuntu, protože Ubuntu neznám. Nedokážu proto posoudit, jak dobře je ta distribuce funkční v ostatních ohledech (spouštěcí skripty a udev pravidla, dokumentace, kvalita systému balíčků, ...) Nemůžu hodnotit něco, co neznám. Gnome znám velmi dobře, zatímco o Ubuntu jako takovém nevím téměř nic.
já už se Ubuntu 10.04 taky nedočkám, přešel jsem na KDE4 a openSUSE
Měli by to přejmenovat na Windows 7 48bitSpíš tak 38 b, pro přesnější číslo by to chtělo spočítat všechny binárky a zprůměrovat.