OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jedná se o dvoudenní seminář věnovaný operačnímu systému GNU/Linux. Je určen spíše začátečníkům a lidem, kteří se chtějí dozvědět o OpenSource řešení, ale i pokročilí si přijdou na své hned druhý den semináře, který je věnován odbornějším tématům a častým problémům.
S čím se tedy na InstallFestu setkáte? Není to rozhodně první akce tohoto druhu. InstallFest pořádá klub Silicon Hill již počtvrté a rok od roku si získává více příznivců. V loňském roce jsme vysílali InstallFest živě přes Internet a byl také pořízen záznam z přednášek. Tento trend hodláme zachovat i letos, ale protože si záznamy z loňského ročníku můžete stáhnout na stránkách Audiovizuálního Centra na Strahově, nebudeme tato témata již opakovat. Letos se budeme snažit pokrýt části, které minulé ročníky nepokryly a zároveň udělat přednáškovou část mnohem akčnější a zábavnější.
Vlastní obsah InstallFestu2004 je rozdělen do tří částí. První probíhá v sobotu, čili den první, a je určena převážně začátečníkům. Skládá se z instalačního dopoledne, kde uvidíte ukázkovou komentovanou instalaci tří vybraných distribucí (Mandrake, Debian, Gentoo). Odpoledne naopak uzříte vlastními zraky, jak běžná rodinka trápí GNU/Linux svými požadavky všedního dne. Forma prvního dne Vás nenechá usnout a měla by Vám poskytnout komplexní přehled o instalaci a používání operačního systému GNU/Linux.
Druhá část (neděle) je tvořena odbornými přednáškami na témata bezpečnosti, sítí a jejich zprovoznění, balíčků a závislostí, linuxových komunit a vývoje software, ale i architektury GNU/Linuxu a vyplývajících možností. S vyjmenovanými tématy se setkáte v neděli a dostatek prostoru bude také věnován diskusi na Vaše témata a otázky.
Třetí část je klasická instalace. Právě tato část dala vzniknout názvu InstallFest (instalační festival). Jako návštěvníci si můžete přinést vlastní počítač (monitory nemusíte, ty Vám zapůjčíme) a my Vám pomůžeme s instalací GNU/Linuxu (případně i *BSD, pokud se najde víc zájemců), nebo s řešením vašich konkrétních linuxových problémů.
InstallFest je pro všechny zdarma. Z důvodu kapacity sálu je nutné se zaregistrovat na našich stránkách a pak už vás čeká jen linuxový víkend s prima lidmi.
Jak se na InstallFest dostat a kde sehnat více informací? Akce proběhne ve dnech 6.-7. listopadu 2004 v sále D1, Fakulty stavební ČVUT. Místo konání se nachází nedaleko stanice metra Dejvická, Praha 6. Více informací o InstallFestu, lidech, programu a vůbec, najdete na stránkách www.installfest.cz. Těšíme na Vaši návštěvu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: