Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Jedná se o dvoudenní seminář věnovaný operačnímu systému GNU/Linux. Je určen spíše začátečníkům a lidem, kteří se chtějí dozvědět o OpenSource řešení, ale i pokročilí si přijdou na své hned druhý den semináře, který je věnován odbornějším tématům a častým problémům.
S čím se tedy na InstallFestu setkáte? Není to rozhodně první akce tohoto druhu. InstallFest pořádá klub Silicon Hill již počtvrté a rok od roku si získává více příznivců. V loňském roce jsme vysílali InstallFest živě přes Internet a byl také pořízen záznam z přednášek. Tento trend hodláme zachovat i letos, ale protože si záznamy z loňského ročníku můžete stáhnout na stránkách Audiovizuálního Centra na Strahově, nebudeme tato témata již opakovat. Letos se budeme snažit pokrýt části, které minulé ročníky nepokryly a zároveň udělat přednáškovou část mnohem akčnější a zábavnější.
Vlastní obsah InstallFestu2004 je rozdělen do tří částí. První probíhá v sobotu, čili den první, a je určena převážně začátečníkům. Skládá se z instalačního dopoledne, kde uvidíte ukázkovou komentovanou instalaci tří vybraných distribucí (Mandrake, Debian, Gentoo). Odpoledne naopak uzříte vlastními zraky, jak běžná rodinka trápí GNU/Linux svými požadavky všedního dne. Forma prvního dne Vás nenechá usnout a měla by Vám poskytnout komplexní přehled o instalaci a používání operačního systému GNU/Linux.
Druhá část (neděle) je tvořena odbornými přednáškami na témata bezpečnosti, sítí a jejich zprovoznění, balíčků a závislostí, linuxových komunit a vývoje software, ale i architektury GNU/Linuxu a vyplývajících možností. S vyjmenovanými tématy se setkáte v neděli a dostatek prostoru bude také věnován diskusi na Vaše témata a otázky.
Třetí část je klasická instalace. Právě tato část dala vzniknout názvu InstallFest (instalační festival). Jako návštěvníci si můžete přinést vlastní počítač (monitory nemusíte, ty Vám zapůjčíme) a my Vám pomůžeme s instalací GNU/Linuxu (případně i *BSD, pokud se najde víc zájemců), nebo s řešením vašich konkrétních linuxových problémů.
InstallFest je pro všechny zdarma. Z důvodu kapacity sálu je nutné se zaregistrovat na našich stránkách a pak už vás čeká jen linuxový víkend s prima lidmi.
Jak se na InstallFest dostat a kde sehnat více informací? Akce proběhne ve dnech 6.-7. listopadu 2004 v sále D1, Fakulty stavební ČVUT. Místo konání se nachází nedaleko stanice metra Dejvická, Praha 6. Více informací o InstallFestu, lidech, programu a vůbec, najdete na stránkách www.installfest.cz. Těšíme na Vaši návštěvu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: