NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
9. kvě - 13. kvě
Markus Klotzbuecher napsal:
mini_fo je virtuální jaderný souborový systém, který umožňuje zapisování na read-only [pouze pro čtení] souborové systémy. Je to zařízeno přesměrováním úprav na zapisovatelné místo nazývané "úložný adresář", zatímco původní data v "základním adresáři" zůstanou nedotčena. Při čtení spojí souborový systém upravená a původní data, takže se objeví jen nejnovější verze. Je to prováděno nezávisle na uživateli, takže k datům lze přistupovat jako na jakémkoliv jiném read-write [pro čtení i zápis] souborovém systému.
mini_fo byl původně vyvinut pro použití v embedded systémech, a proto je z hlediska velikosti modulu (~50kB) a využití paměti a úložného prostoru nenáročný. Přesto se ukázal být užitečným pro projekty jako jsou živá CD, sandboxování a testování.
Více informací a zdrojové kódy ke stažení najdete na stránce projektu:
http://www.denx.de/twiki/bin/view/Know/MiniFOHome
Seznam změn v mini_fo-0-6-0:
16. kvě
Greg KH napsal:
Strom 2.6.11.y je teď spravován pomocí gitu. Najdete ho zde:
rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/gregkh/linux-2.6.11.y.git
Lze jej procházet jako ostatní git stromy na kernel.org:
16. kvě
Jeff Garzik napsal Linusi Torvaldsovi:
Moje první, experimentální verze s gitem. Git adresa je rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/jgarzik/netdev-2.6.git
Ale já bych chtěl, abys stáhl větev 'misc-fixes'. Bylo mi řečeno, že větve by měly být v .git/refs/heads, takže tam najdeš netdev-2.6.git/refs/heads/misc-fixes.
Vyhovuje to tak?
Linus stáhl Jeffovy patche a začlenil je do svého stromu. A odpověděl:
Bylo by fajn, kdybys na té věci provedl také "diffstat", protože moje skripty mi to vždy ukáží, a mohu pak jedním pohledem ověřit, že se to shoduje s tím, co jsi mi poslal.
Kdybys byl opravdu nervózní, použij "git-diff-tree" - docela dobře vygeneruje seznamy změn, takže můžeš udělat něco jako:
git-rev-tree HEAD ^ORIG_HEAD | cut -d' ' -f2 | git-diff-tree -v -p --stdin | less -S
Což znamená: dej mi seznam všech commitů, které jsou v HEAD, ale ne v ORIG_HEAD (nahraď značkami, které používáš - v tomto případě bys použil "misc-fixes" místo HEAD a nějakou značku, možná SHA1 - pro můj poslední základ), pak ze seznamu commitů vezmi jen SHA1 a ukaž podrobný diff každého commitu s patchem.
19. kvě
Weber Ress se zeptal, jak může člověk začít s vývojem linuxového jádra. Tommy Reynolds navrhl: Začni na http://www.kernelnewbies.org a až to budeš mít přečteno, podívej se na stránku http://janitor.kernelnewbies.org/ - tam si můžeš vybrat, s čím začít. James Morris doplnil: Viz také konference kernel-mentors: http://www.selenic.com/pipermail/kernel-mentors/. Steven Rostedt doporučil tři knihy:
Lee Revell připojil: Jen pro případ, že to neznáš ze školy, tak stejně důležitá je UNIX Internals, ISBN: 0131019082. Není zaměřena na některý z OS (i když autor má dost rád Mach) a na rozdíl od výše zmíněných knih pokrývá i mnoho funkcí, které ještě Linux nemá, třeba prioritní dědičnost.
Niraj Kumar ještě navrhl: Podívej se na tuhle stránku... http://jungla.dit.upm.es/~jmseyas/linux/kernel/hackers-docs.html Je tam hodně dobrých rad.
V originálu Kernel Traffic 312 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: