Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
1. re-INITE: skoro bych rekl, ze jeho pouzivani je velmi nerozumne. A nejen proto, ze nekteri klienti ho "nerozdychaji", ale zejmena proto, ze tim ztratite kontrolu na RTP streamem a nebudete schopen zabijet "uhnile" hovory.
2. userid: S tim jsem se tez nesetkal a IMHO se jedna spise o chybu, nez starou/novou versi. Ale kdyz to Asterisk zkousne (jeko ostatne kde co
, tak proc ne...
Hezky den!
kokoska.rokoska
1. Cesta RTP: pokud neni potreba "prekonavat" NAT a Asterisk je spravne nastaven, tak po re-INVITE Asterisk samozrejme "vypadne z kola ven"
2. Traskodovani: ja se domnivam, ze se nejedna o bug, ale u umysl. Pri generovani noveho INVITE totiz Asterisk nabizi v SDP celou sadu kodeku nastavenou pro konkretniho peera (a v poradi definovanem administratorem - ten preci vi, co dela, ze
. A vcelku pochopitelne akceptuje odpoved od peera. Zvysuje se tim pravdepodobnost uspesneho spojeni a tim, ze vychazite vstric klientskym zarizenim, tak sice mozna zvysite zatez systemu, ale statisticky skoro urcite zkvalitnite samotnou komunikaci - kazdy klient ma prece duvod, pro si nastavil prave takove poradi kodeku...
Druha moznost je posilat v SDP odchoziho INVITE jen to co prislo "z druhe strany" - tuto filozofii razi FreeSWITCH. Vyhnete se tim transkodovani, ale znacne snizite uzivatelum komfort.
Jedinou (byt pofiderni) moznosti by bylo pouziti Asteriskova soucasneho systemu a nasledne zaslani re-INVITE zpet "na sebe". Ale to by byla velka cunarna, jak jiste uznate
1. Rychlosti: Ano, soucasna kvalita linek (nepocitame-li nektere wifi spoje) je uz dostatecna pro G.711 a kdo muze at ho pouziva...
Problem muze nastat pouze pri mnoha soucasnych hovorech z firemnich PBX - pouhych 20 soucasnych hovoru spotrebuje na upstreamu od ustredny temer 2 Mb/s. A u roadwarrioru dokonce dvojnasobek...
2. G.711a <-> G.711u: Prehazet poradi bitu skutecne na prvni pohled kvalitu nezhorsi
Ale i zde existuji uskali - naroste latence spoje (problem pro echocancel a jitterbuffer) a protoze nepouzivame (aspon vetsina ne) HW prevodniky, tak velmi pravdepodobne naroste i jitter. Takze i trasnkodovani "alaw" <-> "ulaw" je vhodne se vyhnout
1. Prudeni vyrobcu: v tom s Vami samozrejme souhlasim
2. Prepojeni hovoru: tam by IMHO re-INVITE vubec nemel prijit do hry. Pro prepojeni hovoru by mel byt pouzit bud REFER na klientske strane nebo transparentni prepojeni na strane PBX (u Asteriska je implementovano pomoci "kodu" z features.conf)
3. Dohled nad RTP: znovu opakuji, ze IMHO existuje velmi zavazny duvod, proc udrzovat kontrolu nad RTP. A tim duvodem je prave zminovana moznost zabijeni "uhnilych" hovoru. Aneb tech, u nichz signalizacne nedoslo k ukonceni a pritom RTP uz davno netecou. My nemame na "ustredne" velky provoz (max 15 000 hovoru mesicne), ale i tak je takovych hovoru nekolik desitek kazdy mesic. Operatori by Vam zajiste potvrdili, ze procento takto nasilne ukoncovanych hovoru vubec neni zanedbatelne...
Asterisk 1.0.7-BRIstuffed-0.2.0-RC7k, Copyright (C) 1999-2004 Digium. Written by Mark Spencer ========================================================================= Connected to Asterisk 1.0.7-BRIstuffed-0.2.0-RC7k currently running on server (pid = 8691) server*CLI> reload Feb 27 13:58:09 NOTICE[8692]: indications.c:397 ast_unregister_indication_country: Removed default indication country 'us' Feb 27 13:58:09 WARNING[8692]: chan_sip.c:8703 reload_config: Unknown dtmf mode 'auto', using rfc2833 Feb 27 13:58:09 WARNING[8692]: pbx_config.c:1663 pbx_load_module: Invalid priority 'n' at line 10 Feb 27 13:58:09 WARNING[8692]: pbx_config.c:1663 pbx_load_module: Invalid priority 'n' at line 11 Feb 27 13:58:09 WARNING[8692]: pbx_config.c:1663 pbx_load_module: Invalid priority 'n' at line 12
Tiskni
Sdílej: