Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhatTo mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
je to jen "hloupá proxy"Ehm, jak vypadá chytrá proxy? Je mi jasné, že pokud něco neumí out-of-the-box nativně PHP, spousta PHP programátorů to bude považovat za nepotřebný balast a proto je třeba je poučit, ale zacházet až tak daleko
Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O.Myšleno je nejspíš diskové I/O, že... Blokující síťové I/O, to by si snad při single-process single-thread architektuře nikdo nedovolil... Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1?
To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.Vim o mistech kde apache nestihal a nginx se flaka
Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1?epoll/poll/select/rtsignals...
>> A rozdíl by tu byl ještě jeden
Nesmíte věřit všemu co se kde píše. Tyhle věci se dají nastavovat a zpravidla jsou nastaveny správně, aby se podobné věci neděly.
Myšleno je nejspíš diskové I/O, že...Ano, mysleli jsme samozřejmě diskové I/O.
bez .htaccess nepouzitelne
Ale je nekompatibilní s Apache. Stejně jako v lighttpd...
btw pryc jsou doby kdy na nginx byla potreba rustina :)
aktualni anglicka wikina je uz velice schopna a vseobjimajici
To budu asi ja ;)
Chybi mi aspon strucne zduvodneni, proc by jsem mel zkusit nginx a ne treba lighttpd (ktery je znamejsi). V cem je nginx lespi nez lighttpd?
Nebo teba boa ?
Ci jine valstni napsane web servery ?
Uznavam ze apache2 je na lecktere veci tezsi ...
... ale neni to spis o konfiguraci ?
A proc BOA??
23 Feb 2005 - Version 0.94.14rc21 released!
ten projekt prakticky skoncil... Jak jej muzete porovnavat s lighttpd?
Tiskni
Sdílej: