abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:22 | Zajímavý software

    Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.7. 19:33 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.7. 15:22 | IT novinky

    Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 46
    4.7. 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.7. 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 356 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    nginx – lehkotonážní webserver

    5. 8. 2009 | Amy Winston, Mark Stopka | Sítě | 13016×

    Spousta z vás jistě používá webový server Apache. Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat, máte v podstatě jen dvě možnosti; buď upgradovat hardware (případně pořídit nějaké load-balancing řešení), nebo zkusit vyměnit težkotonážní Apache za nějaký jiný server, např. nginx. Seznámení s webovým serverem nginx jsme si pro vás v tomto článku připravili.

    Představení

    nginx (vyslovováno engine x) je lehkotonážní webový server/reverzní proxy vydaný pod licencí BSD. Mimo protokolů http/http(s) zvládá i POP3 a IMAP, takže se ve skutečnosti nejedná jen o webový server. Ale na e-mailové vlastnosti tohoto webového serveru se v článku zaměřovat nebudeme.

    Tento webový server umí servírovat veškerý statický obsah (statické HTML, CSS, iso, ...) a určitý typ požadavků směřovat jinam. Nativně webserver neumí PHP, ani Python, Ruby, ... je to jen "hloupá proxy" a webový server pro statický obsah. Avšak důležité je to, že je to i proxy. Pokud si totiž jako pomocníka přivoláme buď FastCGI, nebo jiný webový server (který už mod_php nebo cokoli jiného, po čem toužíme, umí), můžeme nginx použít jako proxy pro servírování tohoto obsahu.

    nginx s FastCGI PHP

    Na svém serveru ism.m4r3k.org používám FastCGI PHP s nginxem. FastCGI PHP je zhruba stejně rychlé jako mod_php, avšak nese sebou větší paměťový overhead, což však u méně náročných webových prezentací nemusí vůbec vadit. Moje konfigurace vypadá následovně:

    user  nginx;
    worker_processes  1;
    
    events {
        worker_connections  1024;
    }
    
    http {
        include       mime.types;
        default_type  application/octet-stream;
    
        sendfile        on;
    
        keepalive_timeout  65;
    
        gzip  on;
    
        server {
            listen       [::]:80;
            server_name  ism.m4r3k.org;
    
            location / {
                root   /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
                index  index.html index.htm index.php;
            }
    
            # redirect server error pages to the static page /50x.html
            error_page   500 502 503 504 50x.html;
            location = /50x.html {
                root   /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
            }
    
            # pass the PHP scripts to FastCGI server listening on 127.0.0.1:9000
    
            location ~ \.php$ {
                root           html;
                fastcgi_pass   127.0.0.1:9000;
                fastcgi_index  index.php;
                fastcgi_param  SCRIPT_FILENAME  /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/$fastcgi_script_name;
                include        fastcgi_params;
            }
        }
    }
    

    První řádek user říká nginxu, aby po svém startu zahodil rootovská privilegia a začal fungovat pod uživatelem nginx. Start pod uživatelem root je nutný, pokud chcete, aby nginx běžel na portech nižších než 1024, které si může nabindovat jen root.

    Řádek worker_processes říká, kolik má běžet procesů pro obsluhu uživatelských požadavků. Každý worker proces může obsloužit takový počet příchozích spojení, jaký je definován konfiguračním řádkem worker_connections. Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O. Pokud si chcete spočítat maximální počet spojení, které je v jednu chvíli váš server schopen obsloužit, docílíte toho tím, že vynásobíte počet worker procesů hodnotou worker spojení (worker_processes * worker_connections), v naší konfiguraci je tedy webový server schopen obsloužit maximálně 1024 klientů.

    V části konfigurace http načítáme soubor mime.types, který obsahuje přiřazení Content-Type k jednotlivým příponám souborů.

    types {
        text/html                             html htm shtml;
        text/css                              css;
        text/xml                              xml;
        image/gif                             gif;
        image/jpeg                            jpeg jpg;
        application/x-javascript              js;
        application/atom+xml                  atom;
        application/rss+xml                   rss;
    }
    

    Parametr gzip udává, zda se budou odchozí soubory komprimovat gzipem, nebo ne. V případě zapnuté gzip komprese můžete konfigurační soubor rozšířit o volby:

    • gzip_min_length - pouze odpovědi větší než zadaná hodnota budou komprimovány gzipem
    • gzip_buffers - velikost bufferů, do kterých bude uložena komprimovaná odpověd; pokud není volba nastavena, použije se velikost stránky, která je v závislosti na platformě 4, nebo 8K
    • gzip_types - jaké mime typy se mají komprimovat; ve výchozím nastavení se komprimují jen text/html

    Více konfiguračních voleb pro modul gzip najdete v dokumentaci.

    Sekce http má podsekci server, ve které už se konfigurují jednotliví virtuální hosté.

    Řádek listen [::]:80; určuje, na jakých adresách a portech má nginx nabindovat svůj socket. Uvedená konfigurace nabidnuje nginx na port 80 na všechny IPv4 a IPv6 adresy; parametr listen může obsahovat adresu, na kterou se má server nabindovat, případně port.

    • 127.0.0.1 - nabinduje nginx na adresu 127.0.0.1 port 80
    • 127.0.0.1:8080 - nabinduje nginx na adresu 127.0.0.1 port 8080
    • 443 default ssl - nabinduje nginx na všech IPv4 adresách na port 443 pro https spojení

    Konfigurační volba server_name se používá pro named virtual hosty. Z každého příchozího HTTP požadavku se vezme hlavička Host a ta je pak porovnávána se server_name. Při první shodě je požadavek obsloužen podle dané konfigurace. Volba server_name může být klasické jméno ism.m4r3k.org, jméno se žolíkovým znakem (wildcard) na začátku či konci (*.ism.m4r3k.org, ism.m4r3k.*) nebo jméno definované regulárním výrazem. server_name může mít více záznamů, v takovém případě se jednotlivé záznamy oddělují mezerou.

    První část location obsahuje pokyny, jak obsloužit všechny HTTP požadavky, volba root určuje cestu k adresáři, kde jsou k nalezení požadovaná data. Na rozdíl od webového serveru Apache nginx nezahazuje matchující se část v location. Budete li tedy chtít mít pro adresář /tmp/ povoleno procházení (autoindexing), musíte vytvořit následující location.

    location /tmp/ {
    	root /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
    	autoindex on;
    }
    

    Tato část konfiguračního souboru zajistí, že každý požadavek http://ism.m4r3k.org/tmp/nejaky-soubor.txt bude směřovat do adresáře /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/tmp/. A pokud se někdo pokusí otevřít http://ism.m4r3k.org/tmp/, tak se mu zobrazí všechny soubory včetně podadresářů, vizte například tuto stránku.

    Konfigurační volba error_page slouží k nastavení chování chybových kódů HTTP protokolů. Uvedený řádek error_page 500 502 503 504 50x.html; zajistí, aby byly uvedené chybové kódy 500, 502, 503, 504 přesměrovány na statickou stránku 50x.html. Úplně stejně můžete pracovat i s dalšími kódy jako 404 Not found nebo 403 Forbiden. Případně můžete také zajistit změnu chybového kódu, například pokud místo kódu 404 Not found chcete vracet nějaký soubor s kódem 200 OK, můžete do konfiguračního souboru přidat následující řádek error_page 404 =200 vraceny-soubor.html;.

    FastCGI PHP

    Jak jsem již řekl, nginx neumí mod_php, jako to dělá Apache, ale umí FastCGI, což je na většinu použití dostatečné. A pokud FastCGI nestačí, může nám na pozadí běžet Apache a nginx dělat k tomuto webserveru jen proxy. O FastCGI PHP se nám stará poslední část uvedeného konfiguračního souboru, tedy ta začínající location ~ \.php$. Znak ~ označuje regulární výraz, který slouží k identifikaci požadavků, jež mají být zpracovávány pomocí FastCGI. Volba fastcgi_pass specifikuje, kam má nginx předávat své požadavky na zpracování. Může se jednat o IP adresu a port jako v mém případě nebo o Unixový socket - zadáte unix:/cesta-k/socketu.socket. Řádek fastcgi_index index.php; říká, jaké má být jméno zpracovávaného souboru, pokud bude uvedená cesta končit znakem lomítka (/). V našem případě se jedná o FastCGI PHP, takže očekáváme v adresáři soubor index.php. Další řádek je fastcgi_param. Ten slouží k nastavování parametrů pro CGI požadavek, který bude odeslán na cíl podle volby fastcgi_pass. V našem příkladu nastavujeme volbu SCRIPT_FILENAME na cestu k samotnémi CGI skriptu, tedy /srv/www/htdocs/prace.m4r3k.org/$fastcgi_script_name. Jak jistě uhádnete, proměnná $fastcgi_script_name obsahuje všechno, co následuje po / v požadavku GET, který webserver obdržel. Pokud tedy bude požadavek GET vypadat takto: GET /scripts/rss.php HTTP/1.1, tak v proměnné $fastcgi_script_name bude cesta scripts/rss.php.

    Posledním řádkem načítám soubor /etc/nginx/fastcgi_params, který obsahuje následující parametry pro FastCGI:

    fastcgi_param GATEWAY_INTERFACE CGI/1.1;
    fastcgi_param SERVER_SOFTWARE nginx;
    
    fastcgi_param QUERY_STRING $query_string;
    fastcgi_param REQUEST_METHOD $request_method;
    fastcgi_param CONTENT_TYPE $content_type;
    fastcgi_param CONTENT_LENGTH $content_length;
    
    fastcgi_param SCRIPT_NAME $fastcgi_script_name;
    fastcgi_param REQUEST_URI $request_uri;
    fastcgi_param DOCUMENT_URI $document_uri;
    fastcgi_param DOCUMENT_ROOT $document_root;
    fastcgi_param SERVER_PROTOCOL $server_protocol;
    
    fastcgi_param REMOTE_ADDR $remote_addr;
    fastcgi_param REMOTE_PORT $remote_port;
    fastcgi_param SERVER_ADDR $server_addr;
    fastcgi_param SERVER_PORT $server_port;
    fastcgi_param SERVER_NAME $server_name;
    

    Nyní, když jsme donutili nginx předávat požadavky na php soubory někam dále, slušelo by se ještě zajistit, aby tyto požadavky i očekávalo něco, co je následně zpracuje - jinak dostaneme chybovou zprávu 502 Bad gateway. Já osobně jsem se inspiroval tím, jak to dělá lighttpd, a použil jsem program spawn-fcgi k tomu, aby mi vytvořil požadovaný počet procesů php-cgi, nabindoval jim sockety a zahodil rootovská privilegia. spawn-fcgi spouštím s následujícími parametry:

    /usr/bin/spawn-fcgi -C 10 -a 127.0.0.1 -p 9000 -u nginx -f /usr/bin/php-cgi
    

    Parametr -C udává počet instancí, které mají být spuštěny, -a je adresa, na kterou se má php-cgi nabindovat, -p udává port, na který se bude bindovat, -u udává uživatele, pod kterým se má php-cgi spouštět, a -f udává cestu k binárce, která se má spouštět.

           

    Hodnocení: 93 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    5.8.2009 03:51 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat
    To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
    je to jen "hloupá proxy"
    Ehm, jak vypadá chytrá proxy? Je mi jasné, že pokud něco neumí out-of-the-box nativně PHP, spousta PHP programátorů to bude považovat za nepotřebný balast a proto je třeba je poučit, ale zacházet až tak daleko :-)
    Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O.
    Myšleno je nejspíš diskové I/O, že... Blokující síťové I/O, to by si snad při single-process single-thread architektuře nikdo nedovolil... Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1? :-) A rozdíl by tu byl ještě jeden :-)
    frEon avatar 5.8.2009 07:52 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
    Vim o mistech kde apache nestihal a nginx se flaka
    Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1?
    epoll/poll/select/rtsignals...
    Talking about music is like dancing to architecture.
    5.8.2009 10:16 ByCzech
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    >> A rozdíl by tu byl ještě jeden

     

    Nesmíte věřit všemu co se kde píše. Tyhle věci se dají nastavovat a zpravidla jsou nastaveny správně, aby se podobné věci neděly.

    5.8.2009 11:12 sadfdcvsdbv
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    V defaultnom nastaveni to funguje na Apache so Suhosinom; aj docela velke obmedzenia sa daju obist tymto utokom.

    5.8.2009 15:48 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Myšleno je nejspíš diskové I/O, že...
    Ano, mysleli jsme samozřejmě diskové I/O.
    5.8.2009 06:57 Lampa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    seberte programatorum .htaccess nebo rewrite, ti budou nadavat
    5.8.2009 09:37 xfwrwe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    bez .htaccess nepouzitelne ;-)

    5.8.2009 15:52 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Ono to umí rewrite, sám mám rewrite na www.m4r3k.org nasazen.
    5.8.2009 11:11 Jan Molič
    Rozbalit Rozbalit vše Opravdu konkurovat Apache znamená, používat kompatibilními konfiguráky
    Setkal jsem se už s celou řadou webserverů, které si dávaly za cíl nahradit Apache. Momentálně například používám Lighttpd. Přesto autoři těchto webserverů opomíjejí základní problémy, které brání většímu nasazení alternativních webserverů:
    1. jiný formát konfiguračního souboru - osobně bych navrhoval načítací hanismus, který by rozuměl jak vlastnímu konfiguráku, tak formátu httpd.conf
    2. uživatelům musí fungovat aspoň základní nastavení v .htaccess - většina lidí používá CMS a vůbec tomu nerozumí; parser .htaccess souvisí s možností načítat formát httpd.conf
    3. mod_rewrite - napsat kompatibilní mod_rewrite by nemělo být těžké; tento modul je snad nejdůležitější pro většinu uživatelů Apache
    Jendа avatar 5.8.2009 12:37 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opravdu konkurovat Apache znamená, používat kompatibilními konfiguráky
    1. a 3. - proč by měly být tyto webservery kompatibilní s Apachem? Osobně se mi líbí právě proto, že jdou jinou cestou. [stejně jako Linux] Chápu, že možnost načtení konfiguráku konkurence je výhoda, ale osobně už půl roku jedu na pár strojích lighttpd a k apachí konfiguraci bych se už vrátit nechtěl.

    2. - ano, to je bohužel blocker :-(
    frEon avatar 5.8.2009 12:00 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Talking about music is like dancing to architecture.
    Limoto avatar 5.8.2009 13:13 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    Ale je nekompatibilní s Apache. Stejně jako v lighttpd...

    frEon avatar 6.8.2009 00:42 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    ake to snad neni problem, ne? imo dulezity je, ze to nabizi stejnou funkcionalitu
    Talking about music is like dancing to architecture.
    6.8.2009 09:58 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    to poznám v tvare "nechcem windows, ale chcem, aby to bolo ako windows"
    5.8.2009 14:40 motyq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    btw pryc jsou doby kdy na nginx byla potreba rustina :)
    aktualni anglicka wikina je uz velice schopna a vseobjimajici

    http://wiki.nginx.org/NginxHttpRewriteModule

    frEon avatar 6.8.2009 00:41 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    pravdu mas, nemoh jsem to v rychlosti najit
    Talking about music is like dancing to architecture.
    Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 12:15 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Kdo je to Amy Winston?
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    5.8.2009 15:49 Amy | skóre: 6 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    To budu asi ja ;)

    Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 15:53 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Aha, já si říkal, že je to takové typické české jméno. ~_^
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    5.8.2009 15:55 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Zhruba stejně typicky české jako Max Devaine (Max).
    Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 15:56 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Že jo!
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    5.8.2009 15:57 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    :)
    5.8.2009 20:19 me
    Rozbalit Rozbalit vše nginx X lighttpd

    Chybi mi aspon strucne zduvodneni, proc by jsem mel zkusit nginx  a ne treba lighttpd (ktery je znamejsi). V cem je nginx lespi nez lighttpd?

     

    6.8.2009 02:22 Brud
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd

    Nebo teba boa ?

    Ci jine valstni napsane web servery ?

    Uznavam ze apache2 je na lecktere veci tezsi ...

    ... ale neni to spis o konfiguraci ?

    11.8.2009 17:23 me
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd

    A proc BOA??

    23 Feb 2005 - Version 0.94.14rc21 released!

    ten projekt prakticky skoncil... Jak jej muzete porovnavat s lighttpd?

     

    11.8.2009 17:58 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd
    To ale neznamená, že by Boa nefungoval :-) Boa je tak trochu legenda, je to webserver s pollovací architekturou snad už od roku 1995. Pamatuju si, že na přednášce o sítích na FELu, když se mluvilo o pollování, říkali tomu "ve stylu Boa".

    A nějaký vlastní webserver... o tom snad ani nemá cenu mluvit :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.