abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 486 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    nginx – lehkotonážní webserver

    5. 8. 2009 | Amy Winston, Mark Stopka | Sítě | 12804×

    Spousta z vás jistě používá webový server Apache. Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat, máte v podstatě jen dvě možnosti; buď upgradovat hardware (případně pořídit nějaké load-balancing řešení), nebo zkusit vyměnit težkotonážní Apache za nějaký jiný server, např. nginx. Seznámení s webovým serverem nginx jsme si pro vás v tomto článku připravili.

    Představení

    nginx (vyslovováno engine x) je lehkotonážní webový server/reverzní proxy vydaný pod licencí BSD. Mimo protokolů http/http(s) zvládá i POP3 a IMAP, takže se ve skutečnosti nejedná jen o webový server. Ale na e-mailové vlastnosti tohoto webového serveru se v článku zaměřovat nebudeme.

    Tento webový server umí servírovat veškerý statický obsah (statické HTML, CSS, iso, ...) a určitý typ požadavků směřovat jinam. Nativně webserver neumí PHP, ani Python, Ruby, ... je to jen "hloupá proxy" a webový server pro statický obsah. Avšak důležité je to, že je to i proxy. Pokud si totiž jako pomocníka přivoláme buď FastCGI, nebo jiný webový server (který už mod_php nebo cokoli jiného, po čem toužíme, umí), můžeme nginx použít jako proxy pro servírování tohoto obsahu.

    nginx s FastCGI PHP

    Na svém serveru ism.m4r3k.org používám FastCGI PHP s nginxem. FastCGI PHP je zhruba stejně rychlé jako mod_php, avšak nese sebou větší paměťový overhead, což však u méně náročných webových prezentací nemusí vůbec vadit. Moje konfigurace vypadá následovně:

    user  nginx;
    worker_processes  1;
    
    events {
        worker_connections  1024;
    }
    
    http {
        include       mime.types;
        default_type  application/octet-stream;
    
        sendfile        on;
    
        keepalive_timeout  65;
    
        gzip  on;
    
        server {
            listen       [::]:80;
            server_name  ism.m4r3k.org;
    
            location / {
                root   /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
                index  index.html index.htm index.php;
            }
    
            # redirect server error pages to the static page /50x.html
            error_page   500 502 503 504 50x.html;
            location = /50x.html {
                root   /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
            }
    
            # pass the PHP scripts to FastCGI server listening on 127.0.0.1:9000
    
            location ~ \.php$ {
                root           html;
                fastcgi_pass   127.0.0.1:9000;
                fastcgi_index  index.php;
                fastcgi_param  SCRIPT_FILENAME  /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/$fastcgi_script_name;
                include        fastcgi_params;
            }
        }
    }
    

    První řádek user říká nginxu, aby po svém startu zahodil rootovská privilegia a začal fungovat pod uživatelem nginx. Start pod uživatelem root je nutný, pokud chcete, aby nginx běžel na portech nižších než 1024, které si může nabindovat jen root.

    Řádek worker_processes říká, kolik má běžet procesů pro obsluhu uživatelských požadavků. Každý worker proces může obsloužit takový počet příchozích spojení, jaký je definován konfiguračním řádkem worker_connections. Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O. Pokud si chcete spočítat maximální počet spojení, které je v jednu chvíli váš server schopen obsloužit, docílíte toho tím, že vynásobíte počet worker procesů hodnotou worker spojení (worker_processes * worker_connections), v naší konfiguraci je tedy webový server schopen obsloužit maximálně 1024 klientů.

    V části konfigurace http načítáme soubor mime.types, který obsahuje přiřazení Content-Type k jednotlivým příponám souborů.

    types {
        text/html                             html htm shtml;
        text/css                              css;
        text/xml                              xml;
        image/gif                             gif;
        image/jpeg                            jpeg jpg;
        application/x-javascript              js;
        application/atom+xml                  atom;
        application/rss+xml                   rss;
    }
    

    Parametr gzip udává, zda se budou odchozí soubory komprimovat gzipem, nebo ne. V případě zapnuté gzip komprese můžete konfigurační soubor rozšířit o volby:

    • gzip_min_length - pouze odpovědi větší než zadaná hodnota budou komprimovány gzipem
    • gzip_buffers - velikost bufferů, do kterých bude uložena komprimovaná odpověd; pokud není volba nastavena, použije se velikost stránky, která je v závislosti na platformě 4, nebo 8K
    • gzip_types - jaké mime typy se mají komprimovat; ve výchozím nastavení se komprimují jen text/html

    Více konfiguračních voleb pro modul gzip najdete v dokumentaci.

    Sekce http má podsekci server, ve které už se konfigurují jednotliví virtuální hosté.

    Řádek listen [::]:80; určuje, na jakých adresách a portech má nginx nabindovat svůj socket. Uvedená konfigurace nabidnuje nginx na port 80 na všechny IPv4 a IPv6 adresy; parametr listen může obsahovat adresu, na kterou se má server nabindovat, případně port.

    • 127.0.0.1 - nabinduje nginx na adresu 127.0.0.1 port 80
    • 127.0.0.1:8080 - nabinduje nginx na adresu 127.0.0.1 port 8080
    • 443 default ssl - nabinduje nginx na všech IPv4 adresách na port 443 pro https spojení

    Konfigurační volba server_name se používá pro named virtual hosty. Z každého příchozího HTTP požadavku se vezme hlavička Host a ta je pak porovnávána se server_name. Při první shodě je požadavek obsloužen podle dané konfigurace. Volba server_name může být klasické jméno ism.m4r3k.org, jméno se žolíkovým znakem (wildcard) na začátku či konci (*.ism.m4r3k.org, ism.m4r3k.*) nebo jméno definované regulárním výrazem. server_name může mít více záznamů, v takovém případě se jednotlivé záznamy oddělují mezerou.

    První část location obsahuje pokyny, jak obsloužit všechny HTTP požadavky, volba root určuje cestu k adresáři, kde jsou k nalezení požadovaná data. Na rozdíl od webového serveru Apache nginx nezahazuje matchující se část v location. Budete li tedy chtít mít pro adresář /tmp/ povoleno procházení (autoindexing), musíte vytvořit následující location.

    location /tmp/ {
    	root /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
    	autoindex on;
    }
    

    Tato část konfiguračního souboru zajistí, že každý požadavek http://ism.m4r3k.org/tmp/nejaky-soubor.txt bude směřovat do adresáře /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/tmp/. A pokud se někdo pokusí otevřít http://ism.m4r3k.org/tmp/, tak se mu zobrazí všechny soubory včetně podadresářů, vizte například tuto stránku.

    Konfigurační volba error_page slouží k nastavení chování chybových kódů HTTP protokolů. Uvedený řádek error_page 500 502 503 504 50x.html; zajistí, aby byly uvedené chybové kódy 500, 502, 503, 504 přesměrovány na statickou stránku 50x.html. Úplně stejně můžete pracovat i s dalšími kódy jako 404 Not found nebo 403 Forbiden. Případně můžete také zajistit změnu chybového kódu, například pokud místo kódu 404 Not found chcete vracet nějaký soubor s kódem 200 OK, můžete do konfiguračního souboru přidat následující řádek error_page 404 =200 vraceny-soubor.html;.

    FastCGI PHP

    Jak jsem již řekl, nginx neumí mod_php, jako to dělá Apache, ale umí FastCGI, což je na většinu použití dostatečné. A pokud FastCGI nestačí, může nám na pozadí běžet Apache a nginx dělat k tomuto webserveru jen proxy. O FastCGI PHP se nám stará poslední část uvedeného konfiguračního souboru, tedy ta začínající location ~ \.php$. Znak ~ označuje regulární výraz, který slouží k identifikaci požadavků, jež mají být zpracovávány pomocí FastCGI. Volba fastcgi_pass specifikuje, kam má nginx předávat své požadavky na zpracování. Může se jednat o IP adresu a port jako v mém případě nebo o Unixový socket - zadáte unix:/cesta-k/socketu.socket. Řádek fastcgi_index index.php; říká, jaké má být jméno zpracovávaného souboru, pokud bude uvedená cesta končit znakem lomítka (/). V našem případě se jedná o FastCGI PHP, takže očekáváme v adresáři soubor index.php. Další řádek je fastcgi_param. Ten slouží k nastavování parametrů pro CGI požadavek, který bude odeslán na cíl podle volby fastcgi_pass. V našem příkladu nastavujeme volbu SCRIPT_FILENAME na cestu k samotnémi CGI skriptu, tedy /srv/www/htdocs/prace.m4r3k.org/$fastcgi_script_name. Jak jistě uhádnete, proměnná $fastcgi_script_name obsahuje všechno, co následuje po / v požadavku GET, který webserver obdržel. Pokud tedy bude požadavek GET vypadat takto: GET /scripts/rss.php HTTP/1.1, tak v proměnné $fastcgi_script_name bude cesta scripts/rss.php.

    Posledním řádkem načítám soubor /etc/nginx/fastcgi_params, který obsahuje následující parametry pro FastCGI:

    fastcgi_param GATEWAY_INTERFACE CGI/1.1;
    fastcgi_param SERVER_SOFTWARE nginx;
    
    fastcgi_param QUERY_STRING $query_string;
    fastcgi_param REQUEST_METHOD $request_method;
    fastcgi_param CONTENT_TYPE $content_type;
    fastcgi_param CONTENT_LENGTH $content_length;
    
    fastcgi_param SCRIPT_NAME $fastcgi_script_name;
    fastcgi_param REQUEST_URI $request_uri;
    fastcgi_param DOCUMENT_URI $document_uri;
    fastcgi_param DOCUMENT_ROOT $document_root;
    fastcgi_param SERVER_PROTOCOL $server_protocol;
    
    fastcgi_param REMOTE_ADDR $remote_addr;
    fastcgi_param REMOTE_PORT $remote_port;
    fastcgi_param SERVER_ADDR $server_addr;
    fastcgi_param SERVER_PORT $server_port;
    fastcgi_param SERVER_NAME $server_name;
    

    Nyní, když jsme donutili nginx předávat požadavky na php soubory někam dále, slušelo by se ještě zajistit, aby tyto požadavky i očekávalo něco, co je následně zpracuje - jinak dostaneme chybovou zprávu 502 Bad gateway. Já osobně jsem se inspiroval tím, jak to dělá lighttpd, a použil jsem program spawn-fcgi k tomu, aby mi vytvořil požadovaný počet procesů php-cgi, nabindoval jim sockety a zahodil rootovská privilegia. spawn-fcgi spouštím s následujícími parametry:

    /usr/bin/spawn-fcgi -C 10 -a 127.0.0.1 -p 9000 -u nginx -f /usr/bin/php-cgi
    

    Parametr -C udává počet instancí, které mají být spuštěny, -a je adresa, na kterou se má php-cgi nabindovat, -p udává port, na který se bude bindovat, -u udává uživatele, pod kterým se má php-cgi spouštět, a -f udává cestu k binárce, která se má spouštět.

           

    Hodnocení: 93 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    5.8.2009 03:51 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat
    To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
    je to jen "hloupá proxy"
    Ehm, jak vypadá chytrá proxy? Je mi jasné, že pokud něco neumí out-of-the-box nativně PHP, spousta PHP programátorů to bude považovat za nepotřebný balast a proto je třeba je poučit, ale zacházet až tak daleko :-)
    Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O.
    Myšleno je nejspíš diskové I/O, že... Blokující síťové I/O, to by si snad při single-process single-thread architektuře nikdo nedovolil... Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1? :-) A rozdíl by tu byl ještě jeden :-)
    frEon avatar 5.8.2009 07:52 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
    Vim o mistech kde apache nestihal a nginx se flaka
    Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1?
    epoll/poll/select/rtsignals...
    Talking about music is like dancing to architecture.
    5.8.2009 10:16 ByCzech
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    >> A rozdíl by tu byl ještě jeden

     

    Nesmíte věřit všemu co se kde píše. Tyhle věci se dají nastavovat a zpravidla jsou nastaveny správně, aby se podobné věci neděly.

    5.8.2009 11:12 sadfdcvsdbv
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    V defaultnom nastaveni to funguje na Apache so Suhosinom; aj docela velke obmedzenia sa daju obist tymto utokom.

    5.8.2009 15:48 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Myšleno je nejspíš diskové I/O, že...
    Ano, mysleli jsme samozřejmě diskové I/O.
    5.8.2009 06:57 Lampa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    seberte programatorum .htaccess nebo rewrite, ti budou nadavat
    5.8.2009 09:37 xfwrwe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    bez .htaccess nepouzitelne ;-)

    5.8.2009 15:52 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Ono to umí rewrite, sám mám rewrite na www.m4r3k.org nasazen.
    5.8.2009 11:11 Jan Molič
    Rozbalit Rozbalit vše Opravdu konkurovat Apache znamená, používat kompatibilními konfiguráky
    Setkal jsem se už s celou řadou webserverů, které si dávaly za cíl nahradit Apache. Momentálně například používám Lighttpd. Přesto autoři těchto webserverů opomíjejí základní problémy, které brání většímu nasazení alternativních webserverů:
    1. jiný formát konfiguračního souboru - osobně bych navrhoval načítací hanismus, který by rozuměl jak vlastnímu konfiguráku, tak formátu httpd.conf
    2. uživatelům musí fungovat aspoň základní nastavení v .htaccess - většina lidí používá CMS a vůbec tomu nerozumí; parser .htaccess souvisí s možností načítat formát httpd.conf
    3. mod_rewrite - napsat kompatibilní mod_rewrite by nemělo být těžké; tento modul je snad nejdůležitější pro většinu uživatelů Apache
    Jendа avatar 5.8.2009 12:37 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opravdu konkurovat Apache znamená, používat kompatibilními konfiguráky
    1. a 3. - proč by měly být tyto webservery kompatibilní s Apachem? Osobně se mi líbí právě proto, že jdou jinou cestou. [stejně jako Linux] Chápu, že možnost načtení konfiguráku konkurence je výhoda, ale osobně už půl roku jedu na pár strojích lighttpd a k apachí konfiguraci bych se už vrátit nechtěl.

    2. - ano, to je bohužel blocker :-(
    frEon avatar 5.8.2009 12:00 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Talking about music is like dancing to architecture.
    Limoto avatar 5.8.2009 13:13 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    Ale je nekompatibilní s Apache. Stejně jako v lighttpd...

    frEon avatar 6.8.2009 00:42 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    ake to snad neni problem, ne? imo dulezity je, ze to nabizi stejnou funkcionalitu
    Talking about music is like dancing to architecture.
    6.8.2009 09:58 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    to poznám v tvare "nechcem windows, ale chcem, aby to bolo ako windows"
    5.8.2009 14:40 motyq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    btw pryc jsou doby kdy na nginx byla potreba rustina :)
    aktualni anglicka wikina je uz velice schopna a vseobjimajici

    http://wiki.nginx.org/NginxHttpRewriteModule

    frEon avatar 6.8.2009 00:41 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    pravdu mas, nemoh jsem to v rychlosti najit
    Talking about music is like dancing to architecture.
    Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 12:15 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Kdo je to Amy Winston?
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    5.8.2009 15:49 Amy | skóre: 6 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

    To budu asi ja ;)

    Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 15:53 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Aha, já si říkal, že je to takové typické české jméno. ~_^
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    5.8.2009 15:55 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Zhruba stejně typicky české jako Max Devaine (Max).
    Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 15:56 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    Že jo!
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    5.8.2009 15:57 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
    :)
    5.8.2009 20:19 me
    Rozbalit Rozbalit vše nginx X lighttpd

    Chybi mi aspon strucne zduvodneni, proc by jsem mel zkusit nginx  a ne treba lighttpd (ktery je znamejsi). V cem je nginx lespi nez lighttpd?

     

    6.8.2009 02:22 Brud
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd

    Nebo teba boa ?

    Ci jine valstni napsane web servery ?

    Uznavam ze apache2 je na lecktere veci tezsi ...

    ... ale neni to spis o konfiguraci ?

    11.8.2009 17:23 me
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd

    A proc BOA??

    23 Feb 2005 - Version 0.94.14rc21 released!

    ten projekt prakticky skoncil... Jak jej muzete porovnavat s lighttpd?

     

    11.8.2009 17:58 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd
    To ale neznamená, že by Boa nefungoval :-) Boa je tak trochu legenda, je to webserver s pollovací architekturou snad už od roku 1995. Pamatuju si, že na přednášce o sítích na FELu, když se mluvilo o pollování, říkali tomu "ve stylu Boa".

    A nějaký vlastní webserver... o tom snad ani nemá cenu mluvit :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.