Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
$ uptime 14:11:45 up 66 days, 21:26, 1 user, load average: 0.46, 0.45, 0.32pouzivam IMQ pro shapovani provozu pres 4 rozhrani.
--- imq.c.orig 2006-11-18 00:08:42.000000000 +0100 +++ imq.c 2006-12-17 23:34:03.000000000 +0100 @@ -201,13 +201,14 @@ ret = 0; } } - if (spin_is_locked(&dev->xmit_lock)) - netif_schedule(dev); - else - - while (!netif_queue_stopped(dev) && - qdisc_restart(dev)<0) - /* NOTHING */; + + +if (spin_trylock(&dev->xmit_lock)) { + qdisc_run(dev); + spin_unlock(&dev->xmit_lock); +}else{ + netif_schedule(dev); +} spin_unlock_bh(&dev->queue_lock);
Asi tak 4 roky zpet jsem potreboval IMQ pro spojeni dvou sitovek v routeru, na ktery jsem potreboval udelat shaping. Brzy to nejspis budu potrebovat znovu, proto jsem se koukal, jestli uz neni nejaka nahrada, protoze patchovat jadro bych jeste prezil, ale jeste dalsi 2 baliky (iproute2 a iptables), to uz je trochu moc.
Prvni vec kterou jsem nasel, byla naprogramovana tusim clovekem s jmenem Jamal Hadi Salim, se zajimavym napadem: Doprogramoval funknost IMQ jako rozsireni vlastnosti dummy
zarizeni. Bohuzel jsem uz nenasel zadnou zpravu, zda se to do kernelu dostalo ci nikoliv. Diskuze dummy
Druou vec, kterou jsem nasel je nove zarizeni IFB (Intermediate Functional Block). O tom vim, ze uz se do kernelu dostalo.
Nemate s IFB zkusenot? Mozna by to bylo dobre tema pro dalsi clanek. Diskuze o IFB
iptables -t mangle -A FORWARD -i eth0 -j IMQ --todev 0 iptables -t mangle -A FORWARD -i eth1 -j IMQ --todev 1 ip link set imq0 up ip link set imq1 upZdar Max
iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth0 -j IMQ --todev 0 iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth0 -j IMQ --todev 0Nebo použít dvě imq zařízení :
iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth0 -j IMQ --todev 0 iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth1 -j IMQ --todev 0 iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth2 -j IMQ --todev 0 iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth3 -j IMQ --todev 0Tvůj první případ by ti omezil (kdyby to fungovalo) jen jeden směr. Říká, že příchozí traffic z eth0 bude posílat do imq0 a odchozí traffic do ostatních interfaceůbude posílán také do imq0. Je to prostě jeden směr. Asi jsi myslel něco, jako je můj druhý příklad. Prostě nasypat vše do PREROUTINGů
iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth0 -j IMQ --todev 0 iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth1 -j IMQ --todev 1 iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth2 -j IMQ --todev 1 iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth3 -j IMQ --todev 1Zdar Max
"$TC qdisc add dev eth1 root handle 1:0 prio"hlavní třídu (jestli jsem to napsal správně). Problém je pouze ten že já QoS nechci používat na hlavní bráně. QoS chci použít na router kde každé rozhraní bude komunikovat s každým rozhraním a to ještě o různých rychlostech, tam se toto použít bohužel nedá.
--- imq.c.orig 2006-11-18 00:08:42.000000000 +0100
+++ imq.c 2006-12-17 23:34:03.000000000 +0100
@@ -201,13 +201,14 @@
ret = 0;
}
}
- if (spin_is_locked(&dev->xmit_lock))
- netif_schedule(dev);
- else
-
- while (!netif_queue_stopped(dev) &&
- qdisc_restart(dev)<0)
- /* NOTHING */;
+
+
+if (spin_trylock(&dev->xmit_lock)) {
+ qdisc_run(dev);
+ spin_unlock(&dev->xmit_lock);
+}else{
+ netif_schedule(dev);
+}
spin_unlock_bh(&dev->queue_lock);
(mezery si budete muset asi bohužel dosadit sami) Toto neni pravda, pokud mate linux jako router (a o tom tenhle serial je, ne?) a udelate si na nem bridge z nekolika (ne vsech) fyzickych rozhrani, br0 bude mit ip adresu a je to stejne zarizeni jako napr. ethernet a muzete na nej tedy pouzivat i iptables a QoS (ja to takto provozuji bez problemu s HTB). Vase pripominka plati pouze v pripade, ze z linuxu delate switch a ne router, tedy neprochazi "skrz" nej zadna data a ani nemusi mit IP adresu (i kdyz kvuli vzdalene sprave si ji tam zrejme date).
Jinak hezky clanek, uz o pouziti IMQ uvazuji dost dlouho, ale stale cekam, az se to vic usadi a pripadne dostane do distribucniho jadra.
Tiskni
Sdílej: