abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 07:00 | Nová verze

  Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 7.0. Nově umožňuje vytvářet online formuláře, vylepšuje správu revizí dokumentů, přidává možnost zaheslovat tabulky, efekty v prezentacích či tmavý motiv vzhledu.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  dnes 06:55 | Bezpečnostní upozornění

  Stránky s titulky OpenSubtitles.org byly hacknuty. Již v létě. Hacker získal emailové adresy a přihlašovací údaje všech uživatelů. Doporučena je změna hesla.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  včera 16:22 | Nová verze

  Monitorix (Wikipedie), svobodný software pro monitorování služeb a systémových zdrojů, byl vydán ve verzi 3.14.0. Přibyly tři nové moduly: nvme.pm, amdgpu.pm a nvidiagpu.pm.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 15:55 | Komunita

  Spolek OpenAlt napsal otevřený dopis Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Ministerstvu vnitra ČR k Bezpečnostním doporučením pro vývoj otevřeného software ve veřejné sféře: "Kromě samotného faktu, že takový dokument vůbec vzniká, velmi oceňujeme jeho zveřejnění a možnost zasílání připomínek formou komentářů (issues) i konkrétních návrhů na změny (pull requesty)".

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 08:00 | Komunita

  Do svidanija, Igor, a dík za NGINX. Igor Sysoev, autor webového serveru nginx (2002) a spoluzakladatel stejnojmenné společnosti (2011), opouští NGINX a F5. Chce trávit více času se svými přáteli a rodinou a věnovat se osobním projektům.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 16
  včera 07:00 | Nová verze

  Wine, vrstva umožňující běh aplikací určených pro MS Windows, bylo vydáno v nové hlavní verzi 7.0. Novinky zahrnují vylepšenou podporu např. vstupních zařízení nebo motivů vzhledu, více v oznámení vydání.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
  včera 06:00 | Zajímavý software

  Open source syntezátor Surge XT byl vydán ve verzi 1.0.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Více v dokumentaci.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  18.1. 15:33 | IT novinky

  Microsoft kupuje Activision Blizzard (Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty, Candy Crush, …) za 68,7 miliard dolarů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 32
  18.1. 13:33 | Zajímavý článek

  Fedora Magazine rozebírá restartování a offline aktualizování Fedora Linuxu. První Fedora s offline aktualizováním byla v lednu 2013 vydaná Fedora 18. Tenkrát ještě s kódovým označením Spherical Cow.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 15
  18.1. 12:55 | IT novinky

  The Qt Company dnes představila platformu Qt Digital Advertising 1.0 pro monetizaci Qt aplikací.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  Jestliže jste používali distribuci CentOS Linux, jejíž konec byl oznámen před rokem, kam jste přešli?
   (33%)
   (1%)
   (6%)
   (17%)
   (1%)
   (5%)
   (35%)
  Celkem 172 hlasů
   Komentářů: 14, poslední 14.1. 14:44
  Rozcestník  Diskové kvóty

  8. 6. 2004 | Petr Bravenec | Systém | 15640×

  Co jsou diskové kvóty a jak jich využít k ukáznění nepořádných uživatelů. Popis instalace a nastavení. Spolupráce s Windows.

  Úvod

  Tímto článkem pravděpodobně neřeknu zkušenějším správcům Linuxu nic nového. Ale vždy se najde dostatečný počet začínajících, kteří potřebují nějakým způsobem omezit roztahovačné uživatele a nevědí, jak na to. Ale nakonec i zkušenější se někdy dají nachytat: "Strčím do serveru 160 GB disk, to ti čuníci hned tak nezapráskají..." Jenže po pár týdnech nevycházejí z údivu, když je disk ze sedmadevadesáti procent plný životně důležitých dat - zálohy nějakého obskurního účetního serveru, který byl zrušen už v prvé polovině devadesátých let minulého století, zálohy záloh, patnáct celovečerních filmů, čtyři PST soubory, každý o velikosti neuvěřitelných dvou GB (jeden originál a tři nepostradatelné zálohy), kopie instalačního CD Windows 95 (a samozřejmě záloha)...

  Disky sice dneska nejsou příliš drahé, ale každého rozumného správce musí po uklidnění a odložení studeného obkladu z čela napadnout, že kupovat další disk možná nebude ideální řešení. No a protože služební brokovnice nebývá ve firmách zcela obvyklá, je nutné sáhnout po řešení někde mezi fyzickou likvidací a koupí dalšího disku. Takovým řešením mohou být diskové kvóty.

  Jak to pracuje

  Diskové kvóty nejsou jen jednoduchým omezením diskového prostoru. Po správné konfiguraci jsou uživatelé omezování ve svém užívání hned několika způsoby (ponechávám anglické názvy, protože ty se používají při konfiguraci):

  Hard limit

  Pevná mez, přes kterou vlak nejede. Uživateli se nikdy nepodaří na disk uložit více, než je uvedeno v tomto parametru.

  Soft limit

  "Nezávazná mez" - uživatel může uložit na disk i více, ale při překročení této meze dostane od systému varování.

  Inodes, Blocks

  Kvóty lze nastavit jak na celkový objem dat na disku, tak na počet souborů.

  Grace period

  Uživatel může dočasně uložit na disk více, než je uvedeno v parametru "soft limit" na dobu zadanou parametrem "grace period". Po uplynutí této doby se uživateli nepodaří na disk uložit více, i když ještě nepřekročil mez zadanou parametrem "hard limit".

  Limity lze pochopitelně nastavovat pro každého uživatele nebo skupinu uživatelů zvlášť. Omezit lze jak celkovou velikost souborů, tak i jejich počet.

  Nutné ingredience

  Základním předpokladem pro fungování diskových kvót je podpora v kernelu. V howto je doporučováno implementovat diskové kvóty opatchováním kernelu. Nicméně osobně bych se tomuto postupu vyhnul. V inteligentní distribuci by měly být diskové kvóty součástí systému a mělo by postačovat pouze nainstalovat potřebné balíčky. Není-li ve vaší distribuci podpora kvót, sáhněte raději po nějaké jiné distribuci. Ta vaše bude orientovaná pravděpodobně více na desktop a na serverové použití bude méně vhodná.

  Osobně používám distribuci Red Hat (už od verze 3) a můžu zodpovědně prohlásit, že kvóty byly určitě ve verzi 4.2 (nejstarší CD, které se mi válí v šuplíku) - s největší pravděpodobností už dříve. V distribuci Red Hat stačí nainstalovat balíček quota a zkonfigurovat systém.

  Vlastnímu kernelu bych se vyhnul i z toho důvodu, že existují dvě různé verze kvót. Zatímco Red Hat 8 například podporuje novější verzi, standardní kernel stejné verze (údajně) používá verzi starší. Potom samozřejmě můžete čekat nečekané, když si novější utility z distribuce nebudou rozumět s kernelem.

  Dostanete-li se ovšem do situace, kdy distribuce kvóty neobsahuje a změna z jakéhokoliv důvodu není možná, najdete potřebné balíky zde:

  Jádro
  ftp://ftp.kernel.org
  Jaderná záplata
  ftp://atrey.karlin.mff.cuni.cz/pub/local/jack/quota/
  Utility
  http://sourceforge.net/projects/linuxquota/
  Quota mini-HOWTO
  http://www.tldp.org/HOWTO/Quota.html

  Postup při záplatování, konfiguraci a překladu jádra byl popsán například zde na Abc Linuxu v článku Kompilovanie jadra.

  Základní konfigurace, spuštění

  Každý souborový systém, na kterém chcete mít aplikované kvóty, musí být přimontovaný s volbou usrquota. I když je v manuálové stránce příkazu mount uvedeno, že se tato volba ignoruje, rozhodně není ignorována různými utilitami - musí být proto uvedena. Volbu uvedeme do souboru /etc/fstab.

  LABEL=/      /      ext3  defaults      1 1
  LABEL=/uzivatele /uzivatele ext3  usrquota,grpquota 1 2
  

  V horním řádku (systém souborů /) nejsou kvóty použité. Podobně vypadal před úpravou i druhý řádek. Na serveru poskytujícím diskový prostor by rozhodně měly být uživatelské diskové oblasti oddělené od systémových (root, var, usr a podobně).

  Diskové kvóty nelze použít na všech typech souborových systémů - určitě se vám nepodaří aplikovat kvóty třeba na FAT nebo NFTS. Bez problémů je to ale u obvyklého systému ext2 a ext3.

  V nejvyšším adresáři souborového systému vytvořte soubory pro práci kvót. I když podle manuálové stránky by měl příkaz quotacheck vytvořit soubory sám, nevěřte tomu:

  touch aquota.user
  touch aquota.group
  chmod 600 aquota.*

  U distribuce Red Hat tímto veškerá instalace téměř končí. Všechno ostatní by měly obstarat startovací skripty (konkrétně /etc/rc.d/rc.sysinit). Nejjednodušším pokračováním je restart.

  Nemůžete-li systém restartovat, proveďte instalaci ručně:

  quotacheck -avug
  quotaon -avug

  Program quotacheck může protestovat, že systém souborů není přimontovaný pouze pro čtení a doporučí vám volbu -m.

  U distribucí, které nemají kvóty shůry dáno, musíte zajistit startování výše uvedených dvou příkazů při startu systému.

  Nastavení pro jednotlivé uživatele

  Příkazem edquota můžeme měnit kvóty jednotlivých uživatelů. Příkaz vyžaduje nejméně jeden parametr - uživatelské jméno. Máte-li v systému více diskových oblastí s kvótami, bude nutné použít ještě parametr -F:

  edquota -F /home marena

  V editoru se vám otevře tabulka, ve které můžete nastavit pro uživatele kvóty:

  Disk quotas for user marena (uid 1030):
   Filesystem   blocks  soft  hard    inodes  soft  hard
   /dev/md0         24  1000  1500         3     0     0

  Hodnoty upravíme, ukončíme editor - a od té chvíle by měl mít uživatel nastavené kvóty.

  Grace period - doba, po kterou může mít uživatel překročený soft limit - se nastavuje pro celý disk společně, nelze ji nastavit pro každého uživatele zvlášť. Nastavuje se příkazem

  edquota -t -F /home

  Čas lze nastavit od sekund po měsíce - pro označení použijte anglické názvy (seconds, minutes, hours, days, weeks, months). Mezi číslicí a názvem se nesmí objevit mezera.

  Příkaz edquota volá normálně editor vi. Nevyhovuje-li vám tento editor, můžete ovlivnit chování příkazu edquota pomocí proměnné prostředí EDITOR:

  export EDITOR=ed

  Místo editoru ed napište cestu na vlastní oblíbený editor. Ed jsem uvedl jen jako žert (dostanete se z něj písmenem q).

  Nastavení editoru můžete využít při hromadném zavádění kvót pro větší množství uživatelů. Nastavte vzorové kvóty uživateli standa a pro celou vaši školku pak můžete nastavit kvóty podle tohoto vzoru jednoduchým skriptem:

  set EDITOR=true
  for i in majdalenka apolenka veronika verka zdenka majka lenka monika
     do
     edquota -p standa $i
     done
  unset EDITOR

  Spolupráce s Windows

  Kvóty se hlídají i při přístupu k disku z Windows protokolem smb. Při takovém použití kvót se můžete dostat do situace, že ačkoli je na disku nastavená kvóta 10 MB, podaří se vám uložit na disk třeba dva osmimegové soubory (dohromady tedy 16 MB). Příkaz ls -l říká 16, příkaz du -s říká 10, repquota říká 10. Soubory prostě mají menší velikost, než je udávaná.

  Manuál (samba verze 2) pro tuto situaci doporučuje použití parametru samby strict allocate = yes. Nevýhodou je údajné zpomalení na některých systémech.

  Při experimentech jsem si nevšiml, že by se Windows nějakým způsobem dozvěděly o překročení soft limitu. Aby se dal efektivně využít mechanismus "grace period", je potřeba dát uživatelům dát vědět jiným způsobem. K tomu se dá využít program repquota. Tím zjistíme využití kvót jednotlivými uživateli a při překročení pošleme uživateli poštu:

  repquota /home |
   awk '($2~"-" || $2~"+") && $4!=0 && $3>$4 {print $1, $3, $4, $5;}' |
  while read user block soft hard;
    do
    export user, block, soft, hard
    (echo "Mate na disku vice dat nez je povoleno:"
     echo "Na disku: $block"
     echo "Povoleno: $soft" ) |
    mail -s "Prekrocene kvoty" $user
     done

  Dávka by měla být pravidelně spouštěná z cronu. Uvedený příklad je samozřejmě velmi jednoduchý, uživatelé by jistě uvítali například seznam jimi vlastněných souborů. Zvláště ve sdílených adresářích mívají uživatelé strašný binec a často vůbec netuší, které soubory jsou jejich.

  Závěr

  Diskové kvóty jsou mocným nástrojem na umravnění nepořádných uživatelů. Notoričtí zálohovači internetu vás za to nebudou mít rádi, takže tvrdá pravidla můžete uplatňovat jen tak dlouho, dokud se jednou ve firmě bez vašeho vědomí neobjeví služební brokovnice...

         

  Hodnocení: 41 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Zdenek 'Mst. Spider' Sedlak avatar 8.6.2004 08:32 Zdenek 'Mst. Spider' Sedlak | skóre: 39 | blog: xMstSpider
  Rozbalit Rozbalit vše quota soubory
  Jen pro doplnění: někdy je nutné místo aquota.user a aquota.group vytvořit quota.user a quota.group - viz Quota mini-howto...
  8.6.2004 12:28 roman
  Rozbalit Rozbalit vše Re: quota soubory
  Rekl bych, ze prave quota a aquota jsou ty NOVE a STARE verze quoty.

  Mel bych i dotaz: jak je to s podporou kvot na ReiserFS - pouzivam jadro z krenel.org (bez jakychkoliv patchu) a kvoty mi funguji na ext2 i ext3, na ReiserFS nikoliv. Je potrreba aplikovat nejaky patch ?
  8.6.2004 12:57 i
  Rozbalit Rozbalit vše Re: quota soubory
  ftp://ftp.suse.com/pub/people/mason/patches/
  8.6.2004 17:01 Tom K | skóre: 21
  Rozbalit Rozbalit vše quoty a FS
  bylo by vhodne dodat, ze ne vsechny filesystemy potrebuji vytvaret nejake soubory pro potrebu quoty. Napriklad v XFS a JFS myslim taky se pocitalo s quotama primo v navrhu, takze tam vyse zminovane soubory nenajdete (Teda pokud je udelate rucne :-).
  echo -n "u48" | sha1sum | head -c3; echo
  8.6.2004 21:14 jiri.b | skóre: 30 | blog: jirib
  Rozbalit Rozbalit vše Re: quoty a FS
  Tak to jsem nepochopil co jsi chtel presne rict :(
  9.6.2004 07:45 Tom K | skóre: 21
  Rozbalit Rozbalit vše Re: quoty a FS
  chtel jsem rict, ze treba na xfs nenajdes soubory quota, aquota a podobne, protoze informace o quotach je ulozena primo ve strukturach FS. Ja to jasnejsi ?
  echo -n "u48" | sha1sum | head -c3; echo
  9.6.2004 08:12 mm
  Rozbalit Rozbalit vše warnquota
  upozornovanie uzivatelov vykonava standartne skript z balicku warnquota
  17.6.2004 10:37 Vit Kasprzak
  Rozbalit Rozbalit vše Hromadne nastaveni kvot
  Stejne kvoty pro vice uzivatelu je mozno nastavit zadanim parametru -p prikazu edquota (viz man edquota). Takze napriklad:

  edquota -p franta pepa lojza

  pouzije aktualni nastaveni kvot uzivatele franta jako mustr pro uzivatele pepa a lojza.
  2.8.2005 12:57 Vlastimil Šetka
  Rozbalit Rozbalit vše Problém
  Když chci zapnout kvóty pomocí příkazu quotaon, vypíše se:

  quotaon: using /home/aquota.user on /dev/hda3 [/home]: Function not implemented

  Při překročení kvót uživatelem se pak nic neděje, nicméně při kontrole příkazem quota userneme, se překročení ukáže.

  Čím to může být?
  2.8.2005 14:11 Petr Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Problém
  Je přeložená podpora v kernelu? Je použitý filesystém, který podporuje kvóty?
  3.8.2005 09:55 Vlastimil Šetka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Problém
  Filesystem je ext2, v tom tedy problém není. Používám Debian 3.0 woody, jádro idepci, kvóty jsem nainstaloval jako balíček quota a podle všeho je i podpora v jádře.
  3.8.2005 11:31 Vlastimil Šetka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Problém
  Odpovím si sám, opravdu to bylo jádrem, v dokumentaci se sice uvádí podpora kvót v předkompilovaném jádře, ale to platí pro jádro vanilla, v jádře idepci kvóty skutečně podporovány nejsou. Jinak díky za vaši ochotu pomoci začátečníkovi.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.