Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
-march
ktere pouzivaji bezne distribuce misto -mcpu
. Existuji "objektivni testy" mezi temito rezimy?
$ mplayer MPlayer 1.0pre7-4.0.1 (C) 2000-2005 MPlayer Team CPU: Intel Pentium M Banias (Family: 6, Stepping: 5) Detected cache-line size is 64 bytes CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1 Compiled with runtime CPU detection - WARNING - this is not optimal!... no nezdá se mi, že by v mojí binární distribuci byl mplayer zkompilován zcela bez optimalizací
No mě se zase zdá, že to, co tady vidíme, je jen detekce procesoru.ovšem výsledkem této detekce se pak mplayer řídí a používá kód optimalizovaný pro dané možnosti ... což jaksi vyvrací názor, který se snaží článek vsugerovat, a to že binární distribuce optimalizace nepoužívají ...
... binární distribuce optimalizace nepoužívají ...
To som nikdy nepovedal! Povedal som, že binárne distribúcie nie sú prispôsobené každému procesoru na mieru, ale len pre nejakého spoločného predchodcu väčšiny procesorov.
A tento príklad je zmätočný, pretože sa týka iba jedného programu (mplayer) a nie celej distribúcie.
ano, takto doslovně ne, na druhou stranu já jsem neřekl, že jsi napsal přímo toto, takže mi taky taky nepodsouvej něco, co jsem neřekl! inkriminovaná věta zní: "Pretože binárne balíky nie sú optimalizované pre váš procesor a sú badateľne pomalšie." mezi "přebásněním" slov "nie sú optimalizované pre váš procesor" na "optimalizace nepoužívají" je z významového hlediska pouze jediný rozdíl, a to že jsem si dovolil zobecnit "ne pro váš procesor" na "pro žádný procesor", jelikož sjednocení množin {váš procesor} v případě čtenářů ábíčka zahrnuje nejspíš téměř všechny architektury, na kterých Linux běhá - pokud s tím nesouhlasíš, měl bys dokázat, že průnik množin {všechny modely procesorů, pro které jsou některé balíky v různých binárních distribucích optimalizovány} a {všechny modely procesorů, na kterých čtenáři provozují Linux} je prázdný... binární distribuce optimalizace nepoužívají ...To som nikdy nepovedal!
Povedal som, že binárne distribúcie nie sú prispôsobené každému procesoru na mieru, ale len pre nejakého spoločného predchodcu väčšiny procesorov.kde se toto tvrzení v článku vyskytuje?
A tento príklad je zmätočný, pretože sa týka iba jedného programu (mplayer) a nie celej distribúcie.zmatečná je jedině tvoje reakce, kolega J, na kterého jsem reagoval, psal o tom, že optimalizace má smysl u jednotlivých programů a uvedl: "Vyplati se to pro veci jako trebas mplayer.", v dané souvislosti je tedy nesmysl mluvit o celé distribuci
Compiled with runtime CPU detection - WARNING - this is not optimal!
No, nezda se ze by tady nekdo umel cist.
No, nezda se ze by tady nekdo umel cist.ok, až se to naučíš, tak začni od článku a pokračuj mojí první reakcí, pak třeba pochopíš, proč jsem na tvoji zmínku o mplayeru reagoval takto (případně si přečti ještě moji odpověď lzapovi)
$ mplayer MPlayer dev-CVS-060102-08:04-3.4.5 (C) 2000-2005 MPlayer Team CPU: Advanced Micro Devices Athlon 64 Newcastle,Winchester,San Diego,Venice; Sempron Palermo (Family: 15, Stepping: 0) CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 1 3DNow2: 1 SSE: 1 SSE2: 1 Přeloženo pro CPU x86 s rozšířeními: MMX MMX2 3DNow 3DNowEx SSE SSE2
Keep in mind that -O3 enables optimizations that generally make code worse, not better. Use it only if you know it will improve your code.A občas sa stane, že kvôli tomu niečo padne. V každom prípade použitie kompilátoru od Intelu má omnoho lepší efekt :)
Ok, priznávam, že -O3
nemá vo väčšine prípadov tie najlepšie výsledky, ale aj tak sú tie najhoršie prípady takmer rovnaké ako pri -O2
(vyvracajúci dôkaz ocením).
Ja som nepovedal, že --omit-frame-pointer
znemožní debugovanie na všetkých platformách.
Vyplati se -O3 nebo -Os? Zatim pouzivam -O3, ale možná by bylo vhodnějšíByly doby, kdy jsem nadsene kompiloval s -O3. Od te doby, co jsem redukoval na -02, vyrazne klesl pocet komplikaci pri kompilacich (de facto na 0). Jineho efektu si nejsem vedom. Myslim, ze je to i ve smyslu doporuceni vyvojaru Gentoo, viz prispevek vyse.
# MAKEOPTS provides extra options that may be passed to 'make' when a # program is compiled. Presently the only use is for specifying # the number of parallel makes (-j) to perform. The suggested number # for parallel makes is CPUs+1. #MAKEOPTS="-j2"Zdroj: /etc/make.conf.example
Bežne sa odporúča použiť hodnotu: počet procesorov + 1To je pro másla 8-)
Tiskni
Sdílej: