Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Rád bych upozornil na projekt Linux VServer, který (pokud mi nic neuniklo) umožňuje vše výše popsané. Jedná se o patch do jádra + user-space utilitky. Rychlý přehled, jak se s tím zachází můžete získat např. na gentoo.org
Osobně vservery provozuji právě na gentoo na domácím serveru/routeru a v praxi to funguje výborně.
cela tato diskuse neobsahuje zakladni predpoklad - cil a ucel pro nasazeni zon.Velmi vhodne je nasadit zony napriklad pri vyvoji, kdy lze snadno a rychle na jedinem HW ziskat oddelena vyvojova prostredi. Kazdy vyvojar (nabo tym vyvojaru) dostane vlastni zonu k praci aniz by mel moznost ponicit ostatni zony.
zona, stejne jako jail nebo user-mode-linux je prilis overkill na lepsi chrootovani daemonu... k tomu nepotrebuji XYZ mb..., ale stejne jako v chrootu nakopiruji prislusne soubory. a umi solaris manualni vytvareni zon? na fbsd si udelam jail, nebo skript na urcity jail, pro urciteho daemona, nebo pouziji nullfs/unionfs.chroot lze vyuzit i v Solarisu, tam omezeni neni. Konfigurace (lokalni) zony je ulozena v xml souborech. V globalni zone jsou vyditelne FS vsech lokalnich zon, takze lze velmi snadno vytvaret zony s konkretnim nastavenim i konfiguraci, pripadne menit, migrovat pomoci jednoduchych prikazu ci skriptu.
v pripada virtual serveru jsou zone/jail ok. ale tipuji, ze v solarisu, stejne jako ve freebsd, neni mozne mountovat v zone/jailu, takze je to v urcitych situacich naprd... napr. primountovavani homu pri loginu atd. (sifrovanej home)V (lokalni) zone mountovani neni omezeno, samozrejme je dostupny fs jen te konkretni zony, pripadne sitovy FS pres NFS apod.
Tiskni
Sdílej: