Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
A o dokonalosti bych ani nemluvil, protoze patche nelze odinstalovavat. Teda ono to jde, ale znicite si tim system, bohuzel - a navic je idinstalovani patche nepodporovana akce.FUD? Uved cislo patche, ktery ti po backoutu znicil system. A taktez support kontakt, ktery uvedl, ze patch backout neni podporovana akce, aby byl briskne poslan na skoleni.
Dobry den, zrejme jsem vas pobouril, ale to rozhodne nebylo mym umyslem pouze jsem se nechal unest moji spatnou zkusenosti s instalaci patchu (predevsim dobou instalace). Rad bych tedy neco dodal: - patche jsou potrebne - na solarisu jsou bohuzel hodne moc pomale (opravdu hodne pomale)Doba instalace je dana designem, na kterem by slo asi kde co zlepsit... Vzdy bude pomalejsi nez instalace balicku stejne velikosti, protoze patch musi toho vykonat prece jen o neco vice.
Co se tyka onoho supportu, tak mi to nikdo nerekl, ale nekde jsem to cetl jenze uz je to davno, tak vam bohuzel nepovim kde a je klidne mozne, ze se jednalo pouze o jeden zminovany patch, ktery se nesmi odinstalovat, ale nanestesti jsem si to zapamatoval jako obecne pravidlo - proste opravdu nevim a takhle mi to utkvelo v pameti. Kazdopadne dekuji za opravu.Samozrejme si nepamatuju celou historii Solarisich patchu, takze nepochybne mohly existovat patche, ktere nelze backoutovat, ale spise to budou patche, ktere se nedoporucuje backoutovat. Obecne je kazdy patch opakovane testovan na instalaci a backout pred svym uvolnenim.
A ktery ze patch mi znicil system? I to uz je davno, ale nasel jsem jeste zapisky, takze ani to neni jiste, ale skoncil jsem nekde u odebirani patchu 125100-05 a 125075-01. Pred nimi jsem ovsem odebral jeste dalsi vetsi mnozstvi patchu: 125166-02 119130-33 120222-16 119974-07 120182-05 120346-07 120348-02 a nasledne jeste 124250-03 121132-02 125427-01 125424-01 125329-02 125120-01 125116-01 125100-05 125075-01 - zde me poznamky konci, takze jeden z techto poslednich dvou patchu zpusobil nefunkcnost systemu (ovsem mozna az po nalsednem rebootu)Koukam, ze jste tehdy pekne rezal do systemu
Ovsem jelikoz jsem to zkousel jiz hodne davno, tak opravdu nevim jestli to bylo pri tomhle pokusu, nebo pri nejakem jinem, ale bylo to nejspis pri tomhle.Vzpomenete si na to, v jakem stavu ten system byl? Co presne znaci "znicil system"? Pri tomhle mnozstvi backoutovanych patchu je treba postupovat hodne pomalu zpet a pokud neco takoveho potrebujete delat vicekrat, zvazil bych spise uzivani live upgrade/patching.
Doufam, ze se mi timto podarilo tento neumyslny flame uzavrit a uvest na pravou miru co jsem chtel a take mel puvodne rici. S pozdravem, Jan Horak.Nepovazuji to za flame, ocenuji vase informace. Skoda, ze jste to tehdy neeskaloval na support, protoze backout patche, pokud postupujete podle README (u backoutu vyrazne doporucuji, je to delikatnejsi operace), je opravdu podporovanou veci a nefunguje-li, mel by jste Sun nedecentne upozornit.
Tiskni
Sdílej: