Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
I kdybych měl napsat párřádkový skript v pythonu, který mi vygeneruje TeXový zdroják už jen s makry \udelej.Přesně tak bych to řešil. (Tedy místo Pythonu bych šáhl po PHP, ale to je jen detail.)
To já radši v BASHi nebo Perlu – PHP bych musel na většinu strojů doinstalovat, což se mi nechce – navíc v tom Perlu by se to i psalo líp.
To záleží na situaci. Když to bude nějaká jednorázovka, kde člověk pustí dva vnořené cykly a pak si ručně zkontroluje výsledek, tak klidně ten Perl. Jindy radši to XSLT/XQuery/… Taky záleží na okolí: z Javy radši budu volat XSLT než perlovský skript.
Ajajaj, od toho tu přece máme Metapost, Asymptote a bůhvícoještě...Možná by to chtělo ukázat, jak se stejná úloha vyřeší v Metapostu, Asymptote, pythonu a bůhvičemještě, abychom měli srovnání. Jsem přesvědčen, že TeX v tom srovnání vyjde velmi dobře. V cca padesáti řádcích kódu je vše: popisy kreseb, algoritmus pro vygenerování kartiček i jejich konečné vložení do stránek PDF dokumentu.
zbytocnost.Chápu, že asi k ničemu nevyužijete zrovna tuto karetní hru. V příkladu jsem ale chtěl hlavně ilustrovat, jak TeX vnitřně funguje na nejrůznějších úrovních (makra, boxy, grafika) bez sáhodlouhých popisů jednotlivých algoritmů. Ty si zájemce najde v odpovídající literatuře, např. v TeXbooku naruby.
myslim ze ten serial o TeXu sa mal uberat inym smerom.Není řečeno, jakým směrem by si čtenář představoval, že by se to mělo ubírat. Až to někdo vyloží, mohu na to reagovat, zda jsem ochoten to takovým směrem psát.
Autore, položte si otázky:
Píšu to za peníze, které mi za to čtenář nebo ABCL dává? Pokud ano, je názor "zbytocnost" k zamyšlení.
Píšu to zdarma, pro širokou veřejnost a s vidinou, že by to mohlo někomu jinémo pomoct? Pokud ano, potom je názor "zbytocnost" je tlacháním někoho, kdo sám umí hovno a potřeboval jen vylít dačo z mozgu, kde už toho privela nebolo...
Až to někdo vyloží, mohu na to reagovat, zda jsem ochoten to takovým směrem psát.Možná právě to srovnání s jinými řešeními by bylo zajímavé. Mně to skriptování v TeXu pořád připadá trochu moc hardcore a nejsem si jist, proč bych to měl dělat takhle. Já bych zvolil asymptote, protože procedurální/objektový přístup je mému myšlení blíž. (Ovšem každý přednostně použije to, co lépe ovládá.)
The Velvet Underground: An Illustrated History of a Walk on the Wild Side
v TeXu, ci sa to vobec da. ukazka sa da najst na amazone.
Jak se vlastně řeší přesné pozicování vůči listu papíru?Je potřeba nastavit \hoffset=-1in a \voffset=-1in. Například:
\hoffset=-1in \voffset=-1in \topskip=0pt \vsize=300mm \nopagenumbers \newcount\n \newcount\N \def\meritko#1#2 {#1{\C \loop \advance\n by1 \advance\N by1 \ifnum\n<#2 \kern1mm \ifnum\N=10 \N=0 \C \else \c \fi \repeat}} \def\c{\vrule height3mm depth0pt \kern-.4pt } \def\C{\vrule height3mm depth2mm \kern-.4pt } \meritko\hbox 211 \def\c{\hrule width3mm \kern-.4pt } \def\C{\hrule width5mm \kern-.4pt } \kern5mm \nointerlineskip \meritko\vbox 288 \endvytvoří na stránce A4 milimetrové měřítko přesně u horního a levého kraje stránky. TeX ručí přesností na úrovni nanometrů, ale jak se s tím poradí tiskárna, která typicky ne zcela přesně vezme papír, to už je jiná otázka.
bych to měl několikanásobně rychleji naklonované v inkscapeJá bych to měl několikanásobně rychleji napsané v TeXu.
Možná právě to srovnání s jinými řešeními by bylo zajímavé.OK, kdo to udělá? Já kvůli tomu nebudu studovat Asymptote ani Metapost, python a další zde zmíněné nástroje. Očekávám, že zde udělá srovnání nějaký uživatel těchto nástrojů.
Takhle mi to připomíná spíš úlohu do šifrovačkyK úloze do šifrovačky se spíše blíží třeba toto. Soubor je třeba zpracovat TeXem (ne LaTeXem). Zkuste si tipnout, co z toho vyleze.
Autore, položte si otázkyJá si ty otázky pokládat nemusím, ovšem nevím, jak to vnímají ostatní. Takže: píšu to pro veřejnost s vidinou, že by to mohlo někomu jinému pomoct, jako ostatně vše, co dělám v souvislosti s TeXem. Mám k tomu domluven velmi drobný honorář, kvůli kterému to rozhodně nedělám.
ved prva cast bola otvorena 7341, druha 4902 a predposledna 2614To taky sleduji. Navrhnul jsem tedy asi před měsícem šéfredaktorovi, že seriál ukončím, třebaže mám témata na asi dalších pět dílů. Dostal jsem odpověď, že úbytek přístupů je u odborně zaměřeného seriálu obvyklý a že bych mohl pokračovat. Pokud mě ovšem přesvědčíte o opaku vy, čtenáři, samozřejmě pokračovat nebudu. První, co bych potřeboval, je zjistit, co vlastně od seriálu očekáváte. Když napíšete jen slovo ,,zbytečnost`` pak to není příliš konstruktivní.
mna by zaujimalo ako urobit knihu The Velvet Underground ...Kniha, ve které každá dvojstrana je plná obrázků a jejich usazení je řešeno výtvarníkem individuálně, není vhodný příklad na použití TeXu. Obrázky jsou výtvarníkem usazovány interaktivně na každé dvoustraně dle potřeby a text tvoří jen podružnou část. Těžko můžete usazování obrázků ,,dle pocitu`` dělat tak, že vložíte jejich souřadnice do programu a program vám pak obrázky usadí. Pokud ale je v knize nějaký očekávatelný řád, pak se ten řád naprogramovat dá a vyplatí se to. Tento typ publikace bych dělal zhruba tak, jak popisuji na stranách 275 až 280 TeXbooku naruby. Příklady, na co se TeX naopak hodí, jsou třeba tady. Soukromé shrnutí: V okamžiku, kdy jsem zde poprvé na jednom poměrně jednoduchém příkladě naznačil, jak se v TeXu zhruba programuje, se zde sešly příspěvky o tom, že tento styl programování je neakceptovatelný, že to je hardcore nebo šifrovačka. Je to pro mě poučení, že dnešní programátoři nejsou schopni nebo ochotni takto uvažovat a že bych tedy s tím TeXem měl zde asi přestat obtěžovat. Je to škoda. Možná tím obě strany přicházejí o hodně.
Citace v OPmac sice řeší proměnu v interval [1-6], ale bohužel se neřeší nutnost seřazení [7,1,3,2].Děkuji za upozornění na chybu. Opravím to v únorové verzi.
Při použití \verbinput(-) z OPmac se zobrazí nakonec jeden prázdný řádek.Toto už někdo reportoval, takže v lednové verzi to je opraveno. Omlouvám se ostatním, toto jistě není prostor pro reportování chyb v OPmac. Kdybych věděl, kdo to je nasson, odpověděl bych mu přímo a nezatěžoval bych tuto diskusi.
\expandafter
je založeno na obdobných principech jako hanojská věž, ale proč bychom se tím měli trápit, když to prostě funguje?
\expandafter
mi běhal mráz po zádech. Úplně existenciální zážitek to byl...
Tiskni
Sdílej: