Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
\,
, ale možná přejdu na dvě různé šířky a zvážím užší zlomitelnou mezeru, která je čas od času potřeba.
Faktická poznámka k článku: česká typografie m-dash nezná.
S nesprávným spojováním více vlastností mezer do jedné se bohužel potýkáme dodnes.S tímhle mě hrozně štve Word, že nezlomitelnou mezeru udělá zároveň nepružnou a viditelně užší než ostatní. Když někdy potřebuji nacpat text do relativně úzkých sloupců, tak tyto rozdíly bijí do očí zhruba stejně, jako neslabičné předložky na konci řádků. Čili nikdy to nevypadá hezky. Pokud je zároveň vypnuté dělení slov (default), hrůza se umocní. Jeden z dobrých důvodů používat TeX. Díky za tento díl i celý seriál!
Word neni urcen na tvorbu hezky vypadajicich textu, ale na komunikaci s byrokraty.Ano, to je jeden důvod, proč ho občas používám. Druhý je, že je na rozdíl od TeXu instalován na většině počítačů, ke kterým při práci přijdu a nejsem admin. Třetí důvod je jedna příjemná funkce, kterou používám při promítání zadání testu v učebně. Jmenuje se to Zobrazení -> Čtení na celé obrazovce. Text se mi na projektoru rychle přeskládá tak, že na levé polovině je zadání pro skupinu A, napravo B. Ale zápory už převažují, pro příští školní rok si na to promítání zadání připravím šablonu v XeLaTeXu.
Tiskni
Sdílej: